Prosinec 2006

Hudba: O'stravaganza – Vivaldi a Irsko – jde to dohromady ?

15. prosince 2006 v 12:08 | Ellanor |  Kulturní všehochuť
11.12.2006
Spolužák, kterého jsem potkala na FestNoz mi půjčil dvd plné keltské a bretaňské hudby v mp3 (což je opravdu mnoooho hodin hudby :). Jak to tak přebírám, narazila jsem na něco, co mě natolik upoutalo že jsem se o tom rozhodla napsat něco jako recenzi. Nejsem žádný odborník a na hodnocení hudby jsou lidé povolanější, ale toto nemůžu přejít mlčením !.. a tak první článek v kategorii "kulturní všehochuť" nebude o výstavě, divadle ani filmu - kvůli kterým jsem ji původně plánovala - ale právě o tomto hudebním projektu. Poslouchám to už třetí den a počáteční šok se změnil na přetrvávájící pozitivní šok :). Pro první přiblížení se to asi nedá nazvat jinak než hudební experiment.

Já mám velice ráda keltskou hudbu, od Irska, přes Bretaně až ke Španělům (oblast Asturie myslím, nebo tam někde, ne ?:). Všechny ty moderní variace typu Riverdance naprosto miluju a jsem schopná to poslouchat furt dokola :)..
Zároveň mám ráda vážnou hudbu včetně třeba Vivaldiho Čtvera ročních dob, Mozarta atd.. Taky jsem absolvovala kurz barokního tance, díky nemuž jsem přišla na chuť barokní opeře a další "taneční" hudbě :)..

Toto album spojuje tyto dva druhy hudby dohromady.. ale ne nějak násilně, splynuly v jeden celek, ve kterém jsou ale jasně rozpoznatelné.. Občas je to střídání stylů jako v dialogu, jindy se do sebe zaplétají složitěji. Těžko se ten výsledek popisuje a každý si ten šok musí zkusit sám :)..
Oba druhy nástrojů hrají v každé skladbě a doplňují se navzájem. Ladné a dokonalé barokní housle se doplňují s vrzavými "hospodkými" irskými, těmi ze kterých mamce vždycky vstávají vlasy na hlavě když to doma pouštím :o).. Irský bubem podkresluje cemballo, harfu či dudy doprovází vybrnkávající smyčce, hrající včetně typických kudrlinek.. oba typy fléten jsou sice podobné, ale dobře rozeznatelné.. Zpěv nezní v mnoha skladbách, je to taková třešnička na dortu.. Jedna zpěvačka je klasický soprán, druhá má folkovou barvu hlasu a zpívá "tradiční" balady..
Všem, kteří se o tyto žánry nebo jeden z nich zajímají, toto album vřele doporučuju. Pokud to na vás bude působit jako na mě, tak napřed budete sedět se spadlou bradou.. no pěkně dlouho, pak vám začne stoupat adrenalin a nadšení, protože energie obou dvou žánrů samostatně je obrovská. A ta kombinace na tomto albu nabíjí jak elektřina :o)..

Chtěla jsem sem vložit ukázku z YT úvodní písně O'stravaganza, ale zdá se mi málo kvalitní, kdyžtak je tu. Vkládám tedy Il Duello - "souboj" barokních (klasických) a irských houslí :)..
Odkazy:
Recenze na serveru muzikus.cz z počátku roku 2002
http://www.muzikus.cz/klasicka-hudba-jazz-recenze/Ostravaganza~16~leden~2002

Taneční soirée

13. prosince 2006 v 16:55 | Ellanor |  Stáž ve Francii 2006/7
7. 12. 2006
Taneční večer byl lehce zmatený, takže jsem já byla logicky velmi zmatená :).. Pozvala jsem tam Ivu, která přišla i s Jalalem, jakože já a Kristýna budeme mít vystoupení s jazzdancem. Teda, že to nebude klasické vystoupení jsem věděla, nepřipravovali jsme si totiž nic zvláštního.. Ne v tanečních a v jazzdancu se to pořád měnilo.
Konečná podoba byla ta, že přišli všichni účastníci všech druhů tanců co se na U.B.O. učí - tzn. hip hop, jazzdance, dance contemporane (současný, moderní tanec), africký tanec a dance de la société (taneční) - a jejich známí a začli se všichni společně rozcvičovat.. S tím teda Iva, dorazivší z práce, nepočítala, tak aspoň zkoušela udělat nějaké fotky :)..
Každá skupina předvedla co umí a pak to učili ostatní. Po pár zopakováních na hudbu se postoupilo k další skupince.. Tak jsme se učili i hip hop, ale to stání na rukou mi moc nešlo :o)..

K mému zklamání konkrétně taneční byly lehce odfláklé, nic se nepředvádělo, jen se učilo pár kroků do cha chi.. No a jazzdance, který nám nechali na konec, jako zlatý hřeb, jsme pěkně zkonili. Po první třetině jsme se jako skupina úplně rozhodili, tak nás madame Robelet radši utla, jakože už je konec :o)..

. . .

Největší zážitek jsme měly z afrického tance, což byl napůl moderní balet. Ten šlachovitý černoch, co to vedl, vůbec nevypadal jak z našeho světa :).. Teda chci tím říct, že takového chlapa bych čekala buď někde v televizi či v muzikálu.. a nebo v dokumentu z černé nedotčené Afriky. Tančili jsme jen krátkou sestavu, ale to křepčení kolem ohně, natřásání, vítání slunce.. to v tom všechno bylo :).. Kdo má chuť, tak na netu jsem našla ukázky moderního pojetí afrického tance.. samozřejmě se náš tělák s tím nemůže srovnávat.. tak se pokochejte skutečnými umělci :))..
Na závěr byla tombola, takže jsem si odnesla tričko a večer hodnotím kladně :o).. Příště už budu připravená na drobné zmatky a že je to soirée a ne vystoupení :)..

P.S.: to v tom červeném tričku na fotce je Kristýna :o)..

Předvánoční Brest a škola

11. prosince 2006 v 21:12 | Ellanor |  Stáž ve Francii 2006/7
Půjčila jsem si foťák abych vám dopřála pohled na vánoční výzdobu na hlavní Brestské třídě Rue de Siam. Kdyby byl den a bylo vidět ulicí směrem dolů, dohlídli byste až k přístavu a na moře :)..
Druhá fotka je Place de la Liberté, které se proměnilo na vánoční trhy s kolotočema a umělým sněhem. Jak je vidět, moc nával tam ale není, na trzích v Brně či Zlíně taky nejsou žádné zázraky, ale určitě je tam lepší výběr než tu :)..

. . .

Není to tak dávno, co se naše "česká komunita" rozrostla na čtyři Češky :o).. Přijela doktorantka Šárka, která tu má už od Erasmáckého studia přítele Didieho. Nadchlo mě její vyprávění o tom, jak byla přes léto jako dobrovolník - architekt opravovat tibetské kláštery :)..
Minulý víkend jsme byli s Šárkou, Didiem, Kristýnou a Jean-Marcem na trhu v nedalekém městečku Saint Renan.. Toto starodávné městečko je tím proslulé. Všechny ty tradiční francouzské potraviny, krajové speciality či produkty malých biofarem se tu dají koupit. Mořské potvory, tradiční sýry, uzeniny, obrovská výběr medu, zeleniny či pečivo na tisíc způsobů.. Samozřejmě jsou tu i francouzské ceny a pokud by měl člověk vše pořád přepočítávat na koruny, odnesl by se spíš trauma než nějakou tu dobrotu :o).. Tak jsem se musela spokojit "jen" s domacími jogurty, kozím sýrem, medem a zeleninou.. Ale docela mě mrzelo - jak si ten studentský život furt chválím - že si nemůžu koupit co chci, jako normální vydělávající Francouz :)..

Podobný pocit mám, když sháním dárky. Začla jsem důkladněji procházet obchůdky a dost často se rozplývám , že bych si to radši koupila pro sebe :) (a to preventivně nechodím po hadrech, botech ani knihách :) Nakoupila jsem drobnější věci, co účet dovoloval a teď se těším až to budou lidi rozbalovat :o).... ...


Škola už je taky vánočně nazdobená, dle mého názoru jí to ale moc nepomohlo :o).. no aspoň se studenti snaží :).. Taky mám trochu opravený dojem z té prezentace.. nikdo mě neposlouchal, to je pravda.. Všichni totiž automaticky vypli, jako při každé prezentaci (na jejichž systém jsem si už tu jednou stěžovala). Takže když se ptal učitel na názory nikdo se na mě ani nepodíval ne proto, že to bylo tak zlé.. prostě nevěděli o čem byla řeč :).. Dodatečně mi to jeden Francouz pochválil, což mě moc potěšilo :)..

Jeden večer jsme dělaly s Kristýnou malý kurz českého jazyka třem klukům, co jedou na letní semestr k nám do Brna. Tristan, Gaël a Arthur se samozřejmě nejvíc těší na pivo, tak jsem zvědavá, do které kategorie Erasmáků se zařadí :o)...

Výlet do Quimperu s Erasmem

10. prosince 2006 v 14:53 | Ellanor |  Stáž ve Francii 2006/7
30. 11. 2006
Tato akce je už tradicí, každý rok jsou studenti Erasmu pozvaní do Quimperu, kde si místní politici honí body.. Dostanem tašku reklamních letáků, odsedíme si krátké video o Bretagni a porvem se jak hladové šelmy nad ochutnávkou palačinek. Což jsou malé kolečka, které catheringoví zaměstnanci přihřívají a mastí do roztrhání těla.. nebo dokud nedojdou, což při počtu osazenstva tří autobusů není zas tak dlouhá doba :)...

. .

Před tímto oficiálním "přivítáním v Bretagni" jsme dopoledne měli v plánu návštěvu muzea. Toto pojal každý individuálně. Španělé, kteří hned po vystoupení z autobusu chodili po náměstí s půllitrama, místo prohlídky kouřili na záchodě, čímž velmi znervóznili hlídače. Asiati vše hojně fotografovali, někdo tam ani nepřišel.. jeden nehezký Ital se snažil celkem průhledným způsobem balit Kristýnu :o)..
Na mě osobně udělaly velký dojem vystavené bretaňské kroje a další tradiční věci.. Například ty skříňové postele, nad tím kroutím hlavou doteď :)..

. . .

S Kristýnou jsme volný čas pojaly zcela individuálně a zašly do místní "ľ école des beaux arts" na výstavu studentů moderního umění a omrknout místní divadlo. Tato asi dva roky stará stavba je obložená dřevem, které má časem šednout a stárnout.. takže stojí za to, čas od času porovnávat její vzhled..
V centru jsme obešly snad všechny obchody s botama, dárkama a podobnýma radostma. Zašly jsme si na výborný oběd v podobě palačinkového meníčka se cidrem :).. To byl pravý zážitek z palačinek :).. Historické centrum samo stojí za to a Quimper, jako hlavní město Finistéru, se má čím chlubit. Koncentrace "maisons au colombage" je po betonovém Brestu příjemná změna a člověk si fakt připadá jak ve středověku :o).. Samozřejmě obchody v přízemí jsou dnešní, ale vzhledem k tomu, že jsou velmi vkusné, nijak to nebije do očí.. naopak je to příjemné spojení užitečného s příjemným :)..

Případ Erasmus
Co se týče Erasmu v jeho důsledku, dalo by se mluvit o dvou hlavních skupinách studentů. Lidi, kteří to berou jako dobrodružné objevovaní cizí země, jazyka, učiva.. a skupinu lidí, kteří jedou taky za dobrodružstvím.. to má podobu chlastání, nevázaných vztahů, prostě pařby.. Tady jsou takové typy asi hlavně z jižních zemí jako Itálie a Španělsko (a tady i Anglie a Irsko, ti ale na výletě nebyli).. K nám do ČR zas jezdí hodně ti, co zvlášť ocení naše xkrát levnější a lepší pivo.. a za stýpko západoevropské země se u nás dá propařit celý rok.. Nechci nikomu konkrétnímu křivdit, na nikoho ukazovat.. Ten druhý typ lidí samozřejmě kazí reputaci Erasmu, jak potvrzují zážitky a různé zkazky lidí co s nimi přišli do styku.. případně s nima zkoušeli někam jít.. jako třeba já... :( :)..

Paní "vychovatelky", které celý náš výlet měly na starost, z nás byly velmi nervní. Hned ráno, před odjezdem autobusu nás prevetivně sprdly jak děcka na školním výletě. Kdo bude opilý, tak toho autobus zpátky nepoveze. Po konferenci jsme měli ještě půl hodiny čas, což při blízkosti autobusu a centra znamenalo, že 25 minut ještě můžem chodit po městě. Ony ale trvaly na tom, že půjdem všichni k autobusu, aby nás mohly spočítat :)).. Jejich chování bylo dost přehnané, ale někteří studenti byli tak drzí, že se jim zas tolik nedivím..
Když se nad tím člověk ale moc nepozastavuje, resp kašle na těch pár týpků, co si to snaží užít po svém.. Tak výlet byl (až na mé nachlazení, které už je teď naštěstí pryč) příjemný a rozhodně jsem ráda, že jsem viděla Quimper :)..

Černobílá škola

6. prosince 2006 v 11:46 | Ellanor |  Stáž ve Francii 2006/7
Toto pondělí a úterý jsem měla dva rozporuplné zážitky ze školy.
Začlo to tím, že jsem měla mít prezentaci knihy. Bohužel se mi ji ale podařilo přečíst jen útržkovitě. Je to odborná knížka o skoro pětistech stranách od současného urbanisty a pojednává o souvislostech komerčního světa, současného uspořádání měst, dopravy.. souvislosti z historie, příklady a srovnání typů měst v nejvyspělejších částech světa.. Pochopila jsem ji přesně natolik, abych zjistila, že je to skvělá knížka, kterou bych si hrozně chtěla přečíst. Ale to v mých silách (zatím) není.. tato kombinace mi moc elánu nedodala :o)..
Odprezentovat jsem měla úvahu, což nebylo v mé moci napsat. Udělala jsem to tedy jako výpisek. Popsala jsem co řeší autor v jednotlivých kapitolách. No abych to zkrátila, byla jsem odstrašující příklad. Nikdo mou výslovnost a chyby nekomentoval.. jen ve smyslu, že takle by to vypadat nemělo..
Ještě to musím odevzdat písemně, a to asi na 12 stran.. což mi sice dává druhou šanci, ale nemyslím, že to dopadne o moc líp...


Včera jsme měli přednášku jednoho externixty z praxe, člověka, který spolupracoval na dvou domech, které jsme viděli na výstavě Ceny bretaňské architektury v Lorientu. Jeho první přednáška byla už na začátku semestru, od té doby jsme čekaly na další. Byla to totiž konečně ta architektura, příklady z praxe, popisky a představení architektů, zaměřené na ekologické stavby, což bylo přesně pro nás :o)..
Včera jsme se konečně dočkaly, rozbor ekologického bydlení jsme měli i u nás, ale ten francouzský pohled byl zas trochu jiný. Navíc mluvil o bioklimatických domech, což je pro mě teď nejaktuálnější kvůli práci do školy. Až ji sepíšu, dám to i sem, budou to schémátka a příklady :o)..

Dozvěděly jsme se (teda Kristýna už to věděla), že Francouzi - zvlášť tady u Golfského proudu - donedávna ještě vůbec neřešili izolace domů a teď považují 20 cm polystyrenu za nízkoenergetický dům. Asi to patřičné hodnoty ztrát vykazuje.. Je pravda, že dnes 6. 12. tu máme sluníčko a 12°nad nulou :)..
Mě osobně nejvíc oslovilo využívání skleníku a akumulační stěny .. no a vlastně všechny ty ekologické principy :o)... byla jsem v sedmém nebi a s Kritýnou jsme se shodly, že tu školu tady ještě má smysl navštěvovat :)..

Napr: http://www.hockertonhousingproject.org.uk/ViewItem.asp?ID=766
http://archiguide.free.fr/VL/Fra/mulhouse.htm
http://www.archilab.org/public/1999/artistes/laca01fr.htm
http://www.maisonphenix.com/_realisations/tri_logis.htm