Srpen 2007

Hist. slavnosti v Třebíči, návštěva na Pustině

24. srpna 2007 v 12:08 | Ellanor |  Akce a výlety
17. - 19. 8. 2007
Přidávám krátký reportek z tohoto víkendu. Původně jsme chtěli pracovat, ale pak jsme s Honzou nějak začli rozebírat památky UNESCO a přišla řeč na to, že ještě nebyl v Třebíči. Po zkonzultování s internetem bylo rozhodnuto. Tento víkend byly historické slavnosti ku příležitosti vstupu Třebíče mezi památky UNESCO a Rychlonohá mi odepsala, že můžem spát u nich, že budou doma :)..
Kdo by to byl řekl, že mé vytrhávání Honzy ze stereotypu (nebo dokonce z "monotypu", jak tvrdil :o)), bude tak úspěšné :o)).. Bruuk organizoval do historického průvodu skupinu mnichů a chyběli mu lidi, takže z Honzy se stal bratr Jan a dostal nádobku se svěcenou vodou, kterou křtil na náměstí vojáky :).

. . . .

Při prohlížení památek - těch nejzásadnějších důvodů naší cesty - jsme zpočátku neměli štěstí. Na židovský hřbitov jsme se nakonec vůbec nedostali (sobota = šábes = zavřeno), ale za to jsme prošli zdarma baziliku sv. Prokopa. Která, ač postavena v době počátků gotiky, se spíš snažila o inovaci románského stylu, což v ní zanechalo spoustu detailů v tomto stylu vyjímečných. Například lichý počet klenebních žeber nad vstupním portálem (viz foto nahoře vpravo).
Z programu slavností jsme nemohli vynechat vystoupení žakéřského sdružení Poustevník. Vystupující se sice potýkali s problémy se zvukovou aparaturou, ale nás skalní příznivce historického tance a nejen tance.. to neodradilo od nadšeného skandování :o))..

. .

MLŠSH Valtice 2007 - historický tanec

22. srpna 2007 v 2:01 | Ellanor |  Akce a výlety
Mezinárodní letní škola staré hudby ve Valticích
(30. 6. - 8. 7. 2007)

Tato letní škola má již téměř desetiletou tradici. Já jsem se sem dostala konečně po třech letech plánování. Hned na začátku mě překvapilo, jak je tato akce veliká a že slovo "mezinárodní" neznamená jen množství cizinců coby se na prstech jedné ruky spočítalo, jak jsem si myslela. Ale opravdu velké zastoupení, což nutilo místní k cizím jazykům na každém druhém kroku :o).. Škoda jen, že pokud tam byli nějací Francouzi, tak jsem se s nima nepotkala :)..

Taneční tréninky vedla paní Kröschlová, což jedna z největších kapacit na historických tanec u nás. Bylo mi tedy velkou ctí, ji poznat na vlastní oči. Na druhou vyučující - Katku Doležalovou - jsem se těšila neméně, protože jsem na ni slyšela mnoho chvály :)..

. .

Tréninky probíhaly čtyři hodiny každé dopoledne. Na programu byla vrcholná renesance od italských mistrů pro dvojice nebo tři páry. Lidé, kteří se sešli ve Valticích jako žáci, byli opravdu různorodí. Většina z nich byli již členové různých skupin zabývajících se historickým tancem, ale byli zde i úplní začátečníci, pro které bylo hlavně záverečné vystoupení zkouška nervů :).. Bylo mi potěšením osobně poznat taky Hanu Tillmanovou, kterou jsem díky jejím rozsáhlým stránkách o historickém tanci ani nepovažovala za normálního smrtelníka :o).. Postupně jsem se za celý týden naučili tance Contentenza d'Amore, Barriera, Contrapasso nuovo, Allegrezza d'Amore a Chiaranzana.
Moje video sestříhané z celého týdne.

Cesta domů - aneb - Francií v papučích :)..

17. srpna 2007 v 2:00 | Ellanor |  Stáž ve Francii 2006/7
Jak jsem se stěhovala zpátky
Nikdy dřív by mě to nenapadlo, ale je to zajímavá myšlenka... Kolik si myslíte, že by vážil balík, do kterého byste potřebovali zabalit svůj život za období jednoho roku ?

Ten můj měl nakonec přes 65 kg, i když jsem vyhodila pár věcí, co jsem nepoužívala a snažila se toho co nejvíc rozdat. Stejně jsem se nevešla do limitu přepravní společnosti, její maximum bylo 50 kg. Po zmatených domluvách s taťkou, který přepravu zajišťoval jsem nakonec na třetí pokus udělala dva balíky a spotřebovala celkem tři kotouče pořádné izolepy..
Protože se to protáhlo, nakonec jsem odjížděla dřív, než byl odvežen balík. Takže jsem celou cestu trnula, jestli ho vůbec vezmou nebo někde na překladišti nezjistí, že je moc těžký a nenechají ho někde na půl cesty..
Nakonec přišel v daném limitu, i když trochu rozpadlý, ale jsem moc vděčná, že můj zmatený přístup zvládla tato firma s nadhledem, velkorysostí a profesionalitou :)..

. .

Můj strašák - byrokracie
... to slovo na "b" mě znervózňuje celý život :).. Snažila jsem se lestra ve škole vyřizovat zavčas, ale teprv pár dní před odjezdem jsme měli konečně obhajobu projektu. Navíc jsem se snažila sepsat něco jako záverečnou zprávu pro pana LeCouedica (dobrovolnosti se meze nekladou, to byl taky nápad %)).. no zkomplikovalo se to, tak mi stejně část papírů posílali dodatečně poštou..
Rušení účtu v bance jsem nechala na poslední chvíli, samozřejmě.. Za to musím taky vyzdvihnout francouzské bankovnictví, že se to dalo udělat hned, bez domluvené schůzky, jen napsat dopis, ..vlastně ho jen podepsat :).