Prosinec 2007

Semestr končí, vánoce na krku..

20. prosince 2007 v 11:56 | Ellanor |  Každodenní drobnosti
Tak už se nám to "vánocuje".. Tato náročná část roku dává jako vždy hodně zabrat a člověk se na to nepřipraví ať si to dopředu plánuje jak chce.. Dopoledne prodírání se davem a rychlé nahánění posledních dárků (v mém případě dost namátkově, to jsem si zas cosi vymyslela).. odpoledne nějaká zkouška nebo zápočtový test, případně ateliér (achjo, jsem to ale ostuda, letos mi to vůbec nejde :/).. mezitím průběžné shánění materiálů na zkoušky a státnice po novém roce a spousta jiných radostí.. a večer trápení svědomí, že jsem chtěla něco dělat do školy a přitom vypínám u filmu, nebo se snažím dodělat resty na webu.. ale jsou tam i světlé body :).. Ovšem třeba o Pé-Efeku nemůže býž ani řeč, a to jsem si na něho sháněla materiál celý tento rok :((..
Jedinou vánoční věc, kterou jsem udělala dopředu, a oblažuju tím všechny kamarády celý prosinec, jsou perníčky :).. (tedy kromě zázvorek, které snědl skoro celé Honza, hned jak jsem po vyfocení zrušila embargo ;o))..
Není třeba se děsit, nepekla jsem tyhle čtyři druhy perníčků sama :o).. Zázvorky vlevo ano, ty jsou můj první pokus a příště to chce víc zázvoru :).. taky zdobením jsem se snažila o něco neobvyklého :).. Ty druhé zleva dělala má domácí, Alenka, podle víc jak sto let starého receptu po prababičce, dostala jsem za pomoc pár kousků, že si je mám nazdobit.. Ty s čokoládovou polevou jsou asi největší slast (samozřejmě, že všechny jsou výborné :o), protože pod tou čokoládou je malinko kyselé marmelády.. Dělává to babička každý rok, já bych si na to nenašla čas ani omylem :).. tak jsem letos babičku poprosila ať jich udělá víc, že si je nazdobím a budou jako malé dárečky pro různé známé (taky pro taťku :o)).. Nejvíc ale jsem pyšná na ty perníčky vpravo, jsou (taky) medové, výborné na chuť, ale ještě před snězením jsou na ozdobu, na okno a hlavně na stromeček :).. Je to recept z nějakého časopisu, lety ozkoušený, původně měly být jen s mandlema, my jsme tam dlouho dávaly všechny druhy ořechů.. A vloni jsme vymyslely inovaci: navíc semínka, sušené ovoce a podobně. Člověk by si myslel, že se tím ušetří čas na zdobení, ale opak je pravdou. Minulý rok jsme to s mamkou dělaly tři večery, vždycky si každá vzala plech vykrájených perníčků k televizi a celý večer tam skládala kompozice. Po upečení už na další plech nebyla síla, takže pokračování až další den :).. Letos jsme to musely víc flákat, jsou vymakané pořád, ale vloni vypadaly ještě vymakanějši :o)..

Ještě jsem se chtěla zmínit o akci, kterou jsme navštívili asi před měsícem. Koná se každoročně kolem svátku sv. Ondřeje, tzn na konci listopadu, a je to Skotský ples. Příjemná tancovačka pro ty, kdož se chtějí vyskákat a společenské tance jim moc blízké nejsou :).. Velmi mě potěšila jedna paní, co se mě na toaletách ptala, co je to za klan, ten kostkovaný vzor, co mám na sukni :o).. musela jsem přiznat, že je to látka z Karsu a ze Skotskem to má společný jen můj šicí záměr :o)..
Asi už tu nic tématického do vánoc psát nebudu, takže přeji všem krásné svátky.. a ať si přes ně v prvé řadě odpočinete :)..

Exkurze do Basileje

9. prosince 2007 v 23:59 | Ellanor |  Cestování
17. 10. - 22. 10. 2007

Tato exkurze se uskutečnila v rámci prvních kritik s ateliérem Obytných staveb (dnes se to jmenuje nějak jako "Malé stavby", ty strukturální změny na škole mě nikdy nedostihnou :o)).. Pan docent Oplatek totiž v Basileji žije, takže lepšího průvodce jsme mít nemohli. Termín byl zezačátku semestru a tak nějak na můj popud jsme už na konci léta začli zařizovat chartrové letenky. To mělo velkou výhodu v rychlosti. Ale zase nevýhodu v tom, že jsme neviděli zajímavé stavby, kolem kterých se do Basileje jede.. Ale těch tisíc kilometrů autobusem by bylo asi hoodně náročných..

Basilej leží ve Švýcarsku na řece Rýn, ale zasahuje také přes hranici do Francie a nezanedbatelně i do Německa :)..
Středa
My tři s Eliškou a Danem jsme se jako první vydali už dopoledne do džungle západní Evropy a hladce jsme přístáli na letišti v Basileji. Pan docent připravil podrobný program na každý den a nám, co jsem přiletěli o půl dne dřív doporučil nějaká muzea.. My jsem se ale shodli na tom, že se radši v klidu projdeme kolem Rýna a posedíme u dobrého kafíčka :)..
Večer jsme se pak sešli na hostelu celá jedenáctičlenná skupina studentů z našeho ateliéru :)..
Čtvrtek
Celý oficiální program začal tím nejdůležitějším, kritikami prvního "prstového cvičení". Přivezli jsem si všichni plakáty s návrhy svých podzemních domečků "pro rodinu a zvíře" a celé dopoledne jsme to postupně v kanceláři pana docenta prezentovali.

Co je Vitra Design Museum ve Weil am Rhein, jsem do té doby - upřímně řečeno - netušila. Program lákal na zvučná jména architektů, ale že to budou až takové mílníky, o kterých jsem se dřív jen učila, to by mě nenapadlo :o).. Hlavně si pošmákli milovníci dekonstruktivistické architektury. První co nám padlo do oka bylo design muzeum od Franka O Gehryho, jedna z jeho prvních nejslavnějších staveb. A vzadu se schovávala (dnes už bývalá, dnes taky muzeum) požární zbrojnice od Zahy Hadid; jedna ze staveb, kterými se proslavila. V urbanistickém celku výrobních továren, muzeí a jiných hal, se schovával skoro celý pod úrovní terénu kongresový sál od japonce Tadao Ando. Dále Siza a jeho přístřešek pro přejíždění z haly do haly za deště, výrobní hala z vnitého plechu s kulatými rohy od Grimshawa.
I milovníci funkcionalismu si přišli na své, v muzeu byla zrovna výstava Le Corbusier - The Art of Architecture.

. . . . . . . . .

Pátek
Páteční program měl několik tématických okruhů. Ráno nás pan docent seznámil u map s celkovou situací Basileje a taky historií města. Dopoledne jsme prošli nejstarší historické jádro, včetně zbytku hradeb a hrázděných domů, do kterého se poměrně úspěšně zakusují budovy funkcionalistické až moderní..
Z této části jsme se nachali převozníkem svézt za druhý břeh Rýna. Převozníků funguje v Basileji všeho všudy tři a za 1,6 CHF vás převezou zrovna v místech, kde je to k mostu relativně daleko. A když jste štamgast, ještě dostanete na lodičce horký čaj :o)..