Leden 2008

PF 2008

31. ledna 2008 v 15:21 | Ellanor |  O mně a o stránkách
Vůbec nic teď nestíhám, tak aspoň opožděně jedno PF od nás z Jundrova :)..

Tak přeju zajímavou zápletku a držte mi palce ke státnici..

Drobné knihovnické minus a plus

21. ledna 2008 v 15:55 | Ellanor |  Každodenní drobnosti
Je to pár dní, co mě vytočila jedna drobnost v naší školní knihovně na FA.. Asi je to hlavně má deformace... která je způsobena tím, že do mě taťka vtloukal od malička, jak se správně chová ke knihám. Ani erární učebnice na základce jsem nesměla lepit izolepou, ale vždy jen papírem a lepidlem (izolepa po pár letech lepí ze všech stran a listy už se neoddělí)..

Takže co chodím do školní knihovny, tiše skřípu zubama nad tím, jak tam jsou zásadně všechny knihy oblepené jen izolepou a výjimku netvoří ani kniha z půlky 19. století. Musím říct, že knihovna je vedená dobře, vyhledávání, katalogizace atd je dobře zmáknutá, ale tyhle detaily.. ty to definitivně kazí..

Minulý týden jsem vracela prezenční výpůjčku a protože se to v mém případě nikdy neobejde bez upomínky, byl mi vypisován doklad na 25 kč. Pan knihovník mi ho orazil a podával. Ovšem nejbližší místo, kam ho napadlo to razítko (takovéto klasické dřevěné, co barví ze všech stran) odložit byl ještě stále krásný a jako nový přebal té knížky o renesanci, co jsem vracela.. Zůstala jsem chvíli na to zírat jak opařená, nakonec jsem ale nic neřekla, poděkovala a odešla..

Ta pozitivní věc, která mě potkala jen asi den nato a náhodou taky s knihovnami úzce souvisí je server Ptejte se knihovny. Vygooglovala jsem ho úplně náhodou při hledání podkladů k seminární práci. Slibovali, že na jakýkoliv dotaz odpoví do 48 hodin, nebo aspoň poskytnou tipy, kde se ptát dál. Moc jsem tomu nevěřila, ale za zkoušku člověk nic nedá :).. Opravdu mi od nich za dva pracovní dny přišel mail s obsáhlými návody kam se obrátit dál a zajímavým textem (ale můj dotaz byl natolik specifický, že na to ani odpověď se hned tak nenajde), nicméně to mi na nadšení neubralo :)..

Tato služba funguje už od roku 2003, a nejspíš je na ni odkaz na stránkách každé zúčastněné knihovny... takže jsem objevila Ameriku :).. ale nevadí, snad se to tímto prostřednictvím doví víc lidí, kterým by se to mohlo hodit :o)..