Jak se (ne)fotí svatba - aneb - pár začátečnických omylů

21. února 2008 v 18:51 | Ellanor |  Foto a grafika
V prvé řadě je nutno upozornit, že ač budu psát o svatbě mých kamarádů, kterou jsem vloni v červnu fotila, neobjeví se v tomto článků (téměř) žádné fotky, ani žádný odkaz na ně. Pokusím si tedy vystačit s tím, co je. Se slovy..
Tento článek bude obsahovat pár začátečnických rad, nic převratného. Nejzásadnější ponaučení je to, že nejdůležitější je ujasnit si podobu výsledku celé akce, prostě pořádná domluva předem se svatebčany. Tak to vlastně platí obecně na všech "kšeftech"..

Příprava, technika a lidi
Nápad, že tam budu fotit vzešel z mé hlavy, nabídla jsem se a domluvili jsme se, že budeme s Egonem "dva hlavní fotografové". Protože to byla má první svatba, na které jsem měla fotit (a první svatba, kterou jsem měla možnost navštívit od strýcovy svatby, což je asi 20 let), snažila jsem se na to nějak dobře teoreticky připravit. Prostudovávala jsem galerie profesionálních fotografů, vyptávala jsem se lidí, co s tím mají zkušenosti. Egon dával dohromady seznam "povinných fotek" :).. Den před obřadem
jsme se sešli v hospůdce a ujasňovali jsme si harmonogram jeden a půl hodiny trvajícího obřadu se mší v kostele. Přáním nevěsty bylo, že by fotky měly být spíš "pěkné" než "zajímavé", čemuž jsme se slíbili vyhovět. I když já o sobě vím, že se budu pořád snažit o šílené momentky, no ale mezi tím i strojené fotky budou, to se člověk taky musí naučit :o).. Zbytek odpoledne jsme strávili běháním po Špilberku a Petrově a zkoušením záběrů na co nejlepší fotky novomanželů. K večeru jsme plynule přešli do takové malé Svícy :)..
Nakonec jsme hlavní fotografovíé byli tři, na pomoc nám přišel ještě Wulf. Já jsem si od Honzy půjčila Canon 350D (tehdy jsem se s tímto strojem ještě celkem bála :), Egon měl Canon 20D a Wulf Canon 300D. To mělo jednu velkou výhodu, že jsme si mohli objektivy, které dokonale pokryly rozsah od 10 do 200 mm, navzájem půjčovat.

Den D, hodina H
Počasí se nám vydařilo, bylo mnohem lepší světlo než den předtím. Do kostela se sešlo velké množství lidí a za ty skoro dvě hodiny jsme měli mnoho času vše statické vyfotit. Horší to bylo (aspoň tedy u mě) s nejdůležitějšími okamžiky. Věděli jsme, kdy přijde na řadu manželský slib, navlékání prstýnků a polibek. Stejně jsem tam nestihla doběhnout, tak jsem si ríkala "Egon to určitě vyfotí".. a jen jsem doufala, že si neříká on to samé o Wulfovi.. a Wulf o mě ;)).. Navíc oddávající kněz (kamarád snoubenců) si pro ně připravil překvápko, u kterého se smál celý kostel, nejlepší záběr na rozesmáté snoubence jsem měla já, ovšem měla jsem blbý objektiv, než přiběhl Egon, byla největší sranda pryč..
Co jsem nečekala bylo, že mě to tak dojme, být ženská a ještě navíc zainteresovaná, je asi ta nejhorší kombinace pro svatebního fotografa :o).. Takže jsem krom kompozic a expozic musela ještě hlídat, jestli nemám rozmazané oči :o)..


Program celého dne byl lehce ohrožen, když všichni, kdo byli v kostele a nebyli pozváni na večerní posezení, chtěli pogratulovat a ostatní nechtěli zůstat pozadu. Takže se to protáhlo skoro na hodinu. (přitom se normálně - myslím - gratuluje až při předávání darů). Celkem zajímavý postřeh, který jsme ale zjistili až dodatečně, je ten, že se gratulace většinou nefotí.
Na Špilberku, kam jsme se přesunuli, zatímco ostatní čekali v hospůdce, začalo jemně pršet. Naštěstí hned vykouklo slunce, takže s prosvětleným zelenobílým deštníkem to vypadalo moc dobře :).. Z pózování v altánu a u velkého buku, myslím, vylezlo to nejlepší, co se dalo :).. Protože nás tlačil čas, byli jsme zavezeni na večeři a zároveň jsme se rozloučili s Wulfem. Novomanželé nebyli zvědaví na žádné tradiční tozbíjení nádobí a společné jezení z talíře, tak nám aspoň zapózovali jedni starší manželé :).. tedy s tou polívkou :o).. Fotit přípitek a odpolední řádění v hospůdce si užíval hlavně Egon, protože ho baví odrážení blesku od stěn. Tam byly tedy oranžové a strop bílý, takže s tím měl o zábavu psotaráno. Já teda fotím s bleskem na přímo, což není nic moc.. Případně bez blesku, ale díky barvám místnosti byly všechny fotky do žluta tak jak tak, ještě víc než při normální žárovkovém osvětlení..

Zpracování fotek
Naložila jsem si na sebe navíc to břemeno, že jsem slíbila vybrat, zkompletovat a upravit fotky za nás všechny tři. Velikost fotek, a snaha o práci ve raw formátu ale zapříčinila to, že to můj počítač doma nestíhal a musela jsem počkat až se zas dostanu do Brna, kde má Honza rychlejší stroj..
Pro zpracování fotek jsme zvolili freeware Picasa, který je vhodný na přebírání a relativně rychlé úpravy velkého množství fotek. Na přejmenování souborů, aby se synchronizovaly od tří fotografů do jedné chronologické řady, jsme k tomu použili Zoner Photo Studio. Tyto programy byly zvoleny dobře, ovšem nebyl dobrý nápad v nich pracovat na střídačku :).. Honza mi ukazoval hromadné přejměnování, čímž se ztratily úpravy asi 250 fotek, protože Picasa je neukládá trvale, dokud se fotky neexportují.. Ani synchronizace fotek ze tří foťáků není žádná sranda, pokud v jednom například není přeřízený letní čas.. musí se to prostě opět dělat ručně :o), což Zoner neumí, tak jsme to nějak patlali v Picase, kde se dají přehazovat fotky jak chci aniž jsou podle něčeho tříděné, ale jak jsme to přecedli do Zoneru.. já už si to, kruci, ani nepamatuju..

Reakce svatebčanů
Napřed jsem se cítila provinile, že mám zpoždění, nakonec to ale dopadlo, jak to dopadlo.. Po třech týdnech jsme s Honzou zkompletovali, upravili a připravili k případnému tisku 10x15 cm okolo čtyřset nejlepších fotek a z nich udělali dárkové cd, se kterým jsme byli fakt spokojení.. zároveň jsem udělala webovou galerii, ale k jejímu zveřejnění jsem čekala na souhlas.. ten jsem ovšem nedostala.. Po diskuzi s novomanžely nad fotkami a cenzuře jsem uznala jejich důvody a domluvili jsme, že teď už to nechám na nich. Chtěli zveřejnit sami všechny fotky a neupravené, protože tak se jim to zdálo fér a nejlepší.. a já potom dám k sobě na stránky výběr z jejich fotek dle svého uvážení..
Teď po půl roce jsem se ptala, jestli tedy můžu předělat aspoň tu svou galerii a vyměnit zcenzurované fotky.. taky proto, že, krom nás fotografů, ještě nikdo nic nevidel.. bylo mi řečeno, ze se nakonec domluvili, že si nepřejí, aby se na fotky díval někdo cizí.. Snažím se to pochopit, ale nějak mi to jde jen částečně.. Navíc si nemůžu vzpomenout, jestli jsme na tom domluvili ještě před svatbou nebo někdy jindy.. Kdyby to řekli hned, tak to beru jako fakt.. teď se ale nemůžu zbavit pocitu promrhané práce a nervů.. je to zkušenost.. asi si budu dlouho rozmýšlet další svatbu, hlavně teda focení ;o))....

Je dobré fotit známé nebo mít "profesionální" odstup ? já po této zkušenosti fakt nevím jak odpovědět :((..


Odkazy
Ale ať to nevyzní zas tak negativně, tak sem na závěr přidávám odkazy na výborné stránky svatebních fotografů, co jsem vyšťourala při teoretické přípravě na tuto svatbu... na netu mezi tou záplavou komerčních věcí se daji najít i opravdové lahůdky :))..
Fotografka Jana Jurčová a její portfolio malujuamiluju.com, ze kterého vybírám tři svatby co mě nejvíc zaujaly: Svatba mamčiny kamarádky s krásně rozevlátými fotkami širokáčem, které já osobně miluju (ačkoliv to lidi dost deformuje :o)). Svatba líbivě nafocená, ovšem naprosto výborně :).. Svatba, která mě nadchla svou neformálností :)..
Fotograf Ben Eden, původem Čech, ale žijící v Londýně a jinde ve světě, dokumentární fotograf (dle mého názoru) vysoké úrovně.. Část svatební obsahuje (co do počtu fotek) rozmanité galerie, ze kterých si netroufám vybrat jen něco, vesměs drží všechny fotky záviděníhodnou úroveň :))..
 


Komentáře

1 J.Č. J.Č. | E-mail | Web | 21. února 2008 v 22:24 | Reagovat

Gratuluji k této zkušenosti. Já bych do hlavního fotografa svatby už nikdy nešel, a to ani "jen" obřadu, natož nějakých stylizovaných záběrů okolo. Nemám dostatečně silné nervy, zkušenosti ani techniku :) A aby mi pak laborka (většina byla na film) poleptala jediný opravdu slušný záběr polibku (nebo nandávání prstýnku, teď už nevím), to už je na odstřel...

Teď jsem sice slíbil jednu svatbu fotit, ale nepůjdu do toho pokud tam nebude cvakat ještě někdo další schopný :)

2 Ellanor Ellanor | Web | 21. února 2008 v 23:00 | Reagovat

Jenže Ty, Bele, mluvíš o technické stránce věci. Chápu Tvůj pohled, ale mě to nevadí (pokud to nevadí druhé straně) fotit na "amatérskou digitální zrcadlovku nejnižší řady", což vím, že bys do toho asi nikdy nešel :).. A co to bylo za svatbu, kde se Ti to stalo ?

Mě to bavilo, ty nervy a to pobíhání kolem, bavilo mě i to úmorné zpracovávání.. do jisté míry :).. průšvih je v tom, že není žádný výsledek :(.. je někde v šuplíku..

Já bych to ráda ještě zkusila (za dlouho teda), ale asi by to museli být lidi víc naklonění mému způsobu focení..

3 J.Č. J.Č. | E-mail | Web | 22. února 2008 v 9:47 | Reagovat

Ellanor: svatba Yenn a Neurona. A bylo to 300D (tj. naprosto amatérská digizrcadlovka, horší než jsi měla ty) + klasika (Canon třicítka). Nešlo ani tak o "technickou kvalitu", jako spíš o stres, že přesně u těch důležitých momentů se něco podělám, vyfotím to blbě, že z fotek nebude mít dobrý pocit já sám ani novomanželé... to mi za to prostě nestojí %-)

4 Ellanor Ellanor | 22. února 2008 v 11:27 | Reagovat

Hmm, tak me napada, ze Yenna a Neuron sve fotky taky nikde nezverejnili, ze ?

Stres to je, a strasna zodpovednost, ale co jsem tak zhruba zaslechla, tak i hodne poloprofiku si bere pomocnika.. a u amatera je to v podstate pud sebezachovy :o)..

Jinak mi došlo, že vlastně není v tom článku zmíněno, že toto (doufejme) ještě není konec celého případu, účastníci svatby se těch fotek snad někdy dočkají.. já už to ale nijak neovlivním. Když jsem se přímo zeptala, jestli jim můžu ukázat tu svou galerii, bylo mi odpovězeno velmi vyhýbavě.. z čehož jsem vyvodila, že asi ne..

5 Egon Egon | 22. února 2008 v 13:12 | Reagovat

Jeste jeden postreh: Zpetne vidim (coz lze mezi radky precist z peripetii pri upravach fotek), ze prvni vec, kterou jsme vsichni tri meli udelat pred samotnym focenim, je synchronizovat si nastaveni casu a datumu ve fotacich. Pak by s chronologickym razenim fotek, i kdyby jen pro usnadneni vyberu tech nejlepsich, nebyl zadny problem.

6 Ellanor Ellanor | 22. února 2008 v 13:20 | Reagovat

To je pravda. Jak v tech detekivnich filmech nebo kdyz jde skupina zlodeju vykradat velky sejf.. "seridime si cas.." :o))))..

7 Egon Egon | 22. února 2008 v 13:38 | Reagovat

A pokud jde o techniku - ja zatim vzdycky vyuzil prave svatby (fotil jsem uz na peti, z toho na trech jako "hlavni fotograf") k upgradu techniky, resp. strach ze svatby mi poslouzil jako zaminka /:-)/, ale nebal bych se zadneho pristroje "nejnizsi amaterske tridy", pokud by to byla zrcadlovka s autofocusem, at uz filmova nebo ne.

Kvuli tomu jsem si poridil prvni, jeste filmovy Canon, a tehle svatby jsem vyuzil coby zaminky pro ospravedlneni koupe profi blesku :-).

IMHO "horsi" a "lepsi" fotak ma vliv pouze na nadseni fotografa zkouset "divocejsi kousky" (kdyz ma svetelnejsi skla, ultrasiroka ohniska nebo naopak dlouhe tele, zkusi par zaberu s rychlym seriovym snimanim atd.); kdyz ma chut a nadseni tu svatbu odfotit (a pochopitelne je schopny udelat technicky dobre ostre fotky), zvladne to i s "horsim fotakem". Jiste jsou rozdily mezi 300D a dejme tomu 5D, ale uz ta 300D je natolik lepsi nez jakykoli kompakt (vzhledem ke kreativnim moznostem, nebo jak se tomu rika), ze diference mezi ruznymi tridami zrcadlovek je malicherna.

8 LenkaS LenkaS | E-mail | Web | 1. srpna 2012 v 20:46 | Reagovat

Čtivý a zábavný článek! Škoda jen, že nemohl být doplněn fotkama. Já tyhle případy řeším tak, že tam dám alespoň nějaké detaily nebo fotky zezadu, výřez apod. Pro představu, o čem mluvím - viz 4 poslední fotky: http://www.jaknafoceni.cz/21/foceni-svatby/ .Na to nemůže nikdo nic namítat. To jen oznámím, že si je tam prostě dávám jako ilustrační foto k článku :) Naštěstí jsem ale měla více štěstí s "model release". Dobré světlo všem!

9 Jana Jana | E-mail | Web | 22. října 2012 v 13:09 | Reagovat

Souhlasím s Lenkou, bezvadný článek a příště určitě přidej i fotky... měj se

10 Ellanor Ellanor | Web | 24. října 2012 v 13:57 | Reagovat

Díky za milé komentáře, koukám, že bych měla napsat pokračování :).. Sice jsem letos žádnou svatbu nefotila, ale i tak se zkušenosti rozrostly :)..

11 sbohempraho sbohempraho | Web | 16. května 2013 v 14:48 | Reagovat

Díky za článek! Na svém blogu jsem napsal pár dalších postřehů a tipů. www.tipyjakfotit.cz/jak-fotit-svatbu/

12 Gabi Gabi | 4. března 2014 v 11:44 | Reagovat

Ahoj
krásné svatební fotografie fotí Pavla Gajdová Ostravská fotografka. http://www.pavlagajdova.cz/galerie/svatby

13 Jouřa Jouřa | Web | 24. června 2014 v 10:33 | Reagovat

Myslím, že dělat na svatbě hlavního fotografa je hodně o zkušenostech. Lidi neumějí pózovat a krásné záběry trvají pár vteřin a jsou pryč. Dobrý fotograf ale sleduje dění a fotogenické momenty předpokládá, takže už má zaostřeno a jen čeká s prstem na spoušti. No, technika je důležitá, ale při dnešních cenách má dělový foťák každá nulka. Mít ale na fotky tak zvaně oko, s tím se člověk napůl narodí a zbytek je dřina a praxe.

14 Květuš Květuš | Web | 30. července 2015 v 14:27 | Reagovat

Fotila jsem pár svateb jako host a amatér a na levnější superzoom se zabudovaným bleskem. Bez ambicí. A musím říct, že bez pořádného blesku a hromady zkušenosti - kde jak stát v jaký moment, aby mi do toho někdo nevlezl - to prostě nejde.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama