Duben 2008

Víkend v Lyonu

11. dubna 2008 v 12:46 | Ellanor |  Cestování
28. - 31. 3. 2008
Když poslední sýry jsou dojedeny a téměř všechen cidre i víno je vypito, nastává hodnocení celkovéhe dojmu z krátkého výletu do Francie, který proběhl předminulý víkend.
Jako již poněkolikáté se mi naskytla příležitost jet s taťkou na entomologickou burzu do Francie, a to konkrétně do Lyonu. Tentokrát to mělo o důvod víc, protože zrovna v Lyonu je na Erasmu má kamarádka Shire. Aby to nebyla opět jen úmorná cesta autem 1500 km, pak prodávání bez zastávky a cesta zpět, přiměla jsem naši posádku k malému zdržení. Jednak jsem si na neděli sjednala volno a jela s Shire obdivovat krásu starého Lyonu a pak zejména krásu místního letiště od Calatravy. Navíc jsme se den zdrželi a zastavili se v malém městečku Ronchamp, kde lze navštívit legendární architektonický skvost, poutní kapli ze šedesátých let od Le Corbusiera.

. . . .

Burza byla letos na novém místě, hodně na předměstí, bohužel jsme měli méně prostoru, ale dalo se to zvládnout. Zase jsem vysvětlovala, počítala a vypisovala faktury ve francouzštině :)... Odpoledne k nám našla cestu i Shire, aby i ona si prohlédla všechen hmyz - preparovaný i živý :)..
Zdá se, že v Lyonu žije mnoho lidí milujících hmyz, například ten člověk, který navrhoval design tramvají, se housenkami bezesporu inspiroval :o)...

. . . .

Večer jsme šli do jedné typické francouzské hospůdky s typickými Francouzi, to bylo něco, na co jsem se těšila nejvíc :).. Bohužel to ale nedopadlo moc dobře, restaurace (přestože ověřená lety) měla tentokrát tak dlouhé dodací lhůty, že jsme tam kvůli třem chodům seděli asi dvě a půl hodiny.. což nám ukradlo i kus drahocenného spánku :(..
Ani specialita, kterou jsem si objednala, mi to nevyhradila. Prasečí nožičky totiž nebyly skoro vůbec k jídlu (při objednávání jsem se mylně domnívala, že to bude koleno), tedy spíš na nich se nedalo nic k jídlu najít.. no ale co.. dyť je to lyonská specialita :o)..


Skotský ples

6. dubna 2008 v 19:38 | Ellanor |  Akce a výlety
Založila jsem novou rubriku, abych některé zajímavé události nezveřejňovala s mnohaměsíčním zpožděním. A hodně z nich se, díky nedostatku času na dlouhé sepisovaní, sem nedostalo vůbec..
. . .
První příspěvek je ze včerejší velice vydařené akce. Byli jsme na skotské tancovačce, konkrétně tedy na Skotském plese a byl to velice pozitivní večer :). O akce sdružení Skotský pes má zájem čím dál víc lidí - tím pádem jdou stále hůře shánět lístky - ale zároveň se tyto akce v irském a skotském duchu budou konat častěji, další bude možná už v červnu (samozřejmě nepočítám Beltain :))..

. . .

Celý večer střídavě vystupovala skupina skotských tanců Žert, dudáci, jeden povedený sólový tanečník.. hlavním bodem byly tance, které přímo na místě učil rodilý Skot Mike. Celý večer doprovázela skupina The Bottlewash Band.. No musím říct, že na žádném jiném plese jsem se tak nevytancovala. Lidé byli různorodí - od těch v pravých kiltech, někteří v riflích.. až po ty, co přišli oblečení jak na opravdový ples. Tančili, dupali, tleskali, skákali a točili se až se podlaha otřásala celý večer a (určitě) ještě dlouho potom, co jsme odešli :)..
Fotek se nám mnoho nepovedlo, ač jsme s sebou měli dobrý foťák, ovšem bohužel bez pořádného blesku a (mého milovaného) širokáče :).. Dodatek: pro zájem přidávám další čtyři krásně rozmazané fotky :)..

. . .

..
Dodatek 2: Videa od Sangí na youtube.com: Sólový tanec a dudy, dudy a bubny I. a II., We Will Rock You na dudy, a ještě další budou možná později..

Šest divadelních pilulek: Čarodějky z Eastwicku, Past na myši, Mistr zloděj, Terasa, Vizovičtí Cimrmani a Faust

2. dubna 2008 v 12:08 | Ellanor |  Kulturní všehochuť
V posledních asi dvou měsících jsem shlédla několik divadelních představení. Z větší části jsem byla nadšená, ale určitě by byla škoda se zmiňovat jen o některých, je to taková zajímavá směska :o)..

Muzikál Čarodějky z Eastwicku
Hudební scéna Městského divadla Brno
Jak jsem psala už dřív, i když mě Jesus Christ superstar nenadchnul, na hudební scénu Městského divadla jsem nezanevřela. A udělala jsem moc dobře, Čarodějky nás naprosto odrovnaly, nedalo se jim téměř nic vytknout, jen pět samé superlativy :o)..

Den předtím jsem dala zabrat svým hlasivkám na jednom kocertě, při této hře se určitě nedaly léčit :).. Úplně jsem je dorazila, jak jsem se musela smát. Hra je na motivy filmu jen volně a (narozdíl od My Fair Lady ze Zelňáku) na mě udělala mnohem lepší dojem. Co je nutno zdůraznit v prvé řadě jsou efekty, hra je různými čarodějnými kousky patřičně prošpikovaná a pokud to člověk vidí na tři metry (seděla jsme v první řadě) nedá se to s televizí nebo filmem vůbec srovnávat.
Výkony hlavních postav, to už bych se opakovala, jak to bylo skvělé, zpěv byl naprosto dokonalý i text (nemám moc přehled v dobrých českých a počeštěných muzikálech, toto bylo příjemné překvapení).. Každá z čarodějěk excelovala (z naší alternace jsem znala Yvettu Blanarovičovou a Jitku Čvančarovou).. a neodolatelný byl i (potápěč) Darryl ;o)) (i když Petr Šťepán je v alternacích napsán jako poslední..)..

. . .
foto: MDB
Zde je odkaz na stránku o muzikálu, včetně recenzí a dalších fotek :).. všem toto dílo velmi doporučuju :o)..
PS: Čerstvá informace: Petr Štěpán dostal za roli Darryla cenu Thálie :) cituji jejich web: "Štěpán byl patrně největším objevem uplynulého roku. V postavě Darryla van Horna ovládá přesvědčivě vše, co jeho role vyžaduje. Vyjadřuje bravurně všechny charakterové zvraty své postavy i složitost vztahů k dalším figurám. Má největší zásluhu na úspěchu inscenace." ... to už se na něho půjdem jen těžko znova podívat, to už lístky vůbec nepůjdou sehnat :( :)..


PAST NA MYŠI - Agáta Christie
Národní divadlo Brno - Mahenovo divadlo

O této hře jen krátce. Je to prý nejslavnější detektivní divadlení hra od Agáty Christie. Já osobně jsem z této hry byla spíše zklamaná, asi jsem moc rozmazlená Vraždou na Nilu nebo v Orient expressu, což považuju za top detektivky všech dob (obecně se v tomto žánru ale nijak intenzivně nepohybuju). Ve srovnání s těmito díly jsem čekalala odhalení také všech aktérů, co jsou zač nebo mají-li s tím něco společného nebo ne.
Postavy byly dost přehrávány až parodovány, což působilo dobře (výkon Zuzany Slavíkové) až někdy lehce rozpačitě, celkově to ale byla sranda :)... Jednu věc jsem si z toho odnesla, od hlavní představitelky Mollie šíleně ječivé "Poďte, poďte, poďtéé.. (melodie jde nahoru), poďte, poďte, poďtéé.. (melodie jde dolů)" :o))..
O hře na stránkách Národního divadla Brno.


Komedie MISTR ZLODĚJ
Tito ochotníci se pouštějí do všech žánrů a mnoha nelehkých divadelních kusů. Nemohu moc posoudit třeba dramata (ty jsem neviděla), ale anglické komedie z doby kolem přelomu 19. a 20. století jim vyloženě sedí :)). Onehdá jsem se výborně bavila u Strašidla Cantervillského. Hra Mistr zloděj byla nejen velice vtipná, ale měla správné parametry detektivky, hlavně na konci rozluštění všech postav :).. Jen jsem trochu doufala, že i pan Darwin, který občas šel kolem a prohodil nějaké trefné přirovnání, tam bude mít taky nějaký další smysl a zapadne (aspoň trošku) do detektivního příběhu..
Jednotlivé výkony stály za zmínku, pan kapitán v podání Proutka, který byl hlavním "dějovým zamotávačem", elegantní Pavučinka jako Charlotta, všestranná Oroniel jako Jim, kouzelně vyděšený Rupík alias Galion.. a další :).. Trošku mě překvapila přítomnost Pišty, myslím, že se dobře popral se svou rolí, i když šlo trochu poznat, že je mezi ostatními herci nováček.
. . .
Samozřejmě uznávám, že v případě této hry je moje hodnocení velice zaujaté, protože tam hrají známí a kamarádi, ale od toho je blog, ať sem píšu svůj pohled :o)..
Galerie mých fotek z druhé reprízy je zde :).. Bohužel toto představení mělo jen čtyři reprízy a už se nehraje :(..