Šest divadelních pilulek: Čarodějky z Eastwicku, Past na myši, Mistr zloděj, Terasa, Vizovičtí Cimrmani a Faust

2. dubna 2008 v 12:08 | Ellanor |  Kulturní všehochuť
V posledních asi dvou měsících jsem shlédla několik divadelních představení. Z větší části jsem byla nadšená, ale určitě by byla škoda se zmiňovat jen o některých, je to taková zajímavá směska :o)..

Muzikál Čarodějky z Eastwicku
Hudební scéna Městského divadla Brno
Jak jsem psala už dřív, i když mě Jesus Christ superstar nenadchnul, na hudební scénu Městského divadla jsem nezanevřela. A udělala jsem moc dobře, Čarodějky nás naprosto odrovnaly, nedalo se jim téměř nic vytknout, jen pět samé superlativy :o)..

Den předtím jsem dala zabrat svým hlasivkám na jednom kocertě, při této hře se určitě nedaly léčit :).. Úplně jsem je dorazila, jak jsem se musela smát. Hra je na motivy filmu jen volně a (narozdíl od My Fair Lady ze Zelňáku) na mě udělala mnohem lepší dojem. Co je nutno zdůraznit v prvé řadě jsou efekty, hra je různými čarodějnými kousky patřičně prošpikovaná a pokud to člověk vidí na tři metry (seděla jsme v první řadě) nedá se to s televizí nebo filmem vůbec srovnávat.
Výkony hlavních postav, to už bych se opakovala, jak to bylo skvělé, zpěv byl naprosto dokonalý i text (nemám moc přehled v dobrých českých a počeštěných muzikálech, toto bylo příjemné překvapení).. Každá z čarodějěk excelovala (z naší alternace jsem znala Yvettu Blanarovičovou a Jitku Čvančarovou).. a neodolatelný byl i (potápěč) Darryl ;o)) (i když Petr Šťepán je v alternacích napsán jako poslední..)..

. . .
foto: MDB
Zde je odkaz na stránku o muzikálu, včetně recenzí a dalších fotek :).. všem toto dílo velmi doporučuju :o)..
PS: Čerstvá informace: Petr Štěpán dostal za roli Darryla cenu Thálie :) cituji jejich web: "Štěpán byl patrně největším objevem uplynulého roku. V postavě Darryla van Horna ovládá přesvědčivě vše, co jeho role vyžaduje. Vyjadřuje bravurně všechny charakterové zvraty své postavy i složitost vztahů k dalším figurám. Má největší zásluhu na úspěchu inscenace." ... to už se na něho půjdem jen těžko znova podívat, to už lístky vůbec nepůjdou sehnat :( :)..


PAST NA MYŠI - Agáta Christie
Národní divadlo Brno - Mahenovo divadlo

O této hře jen krátce. Je to prý nejslavnější detektivní divadlení hra od Agáty Christie. Já osobně jsem z této hry byla spíše zklamaná, asi jsem moc rozmazlená Vraždou na Nilu nebo v Orient expressu, což považuju za top detektivky všech dob (obecně se v tomto žánru ale nijak intenzivně nepohybuju). Ve srovnání s těmito díly jsem čekalala odhalení také všech aktérů, co jsou zač nebo mají-li s tím něco společného nebo ne.
Postavy byly dost přehrávány až parodovány, což působilo dobře (výkon Zuzany Slavíkové) až někdy lehce rozpačitě, celkově to ale byla sranda :)... Jednu věc jsem si z toho odnesla, od hlavní představitelky Mollie šíleně ječivé "Poďte, poďte, poďtéé.. (melodie jde nahoru), poďte, poďte, poďtéé.. (melodie jde dolů)" :o))..
O hře na stránkách Národního divadla Brno.


Komedie MISTR ZLODĚJ
Tito ochotníci se pouštějí do všech žánrů a mnoha nelehkých divadelních kusů. Nemohu moc posoudit třeba dramata (ty jsem neviděla), ale anglické komedie z doby kolem přelomu 19. a 20. století jim vyloženě sedí :)). Onehdá jsem se výborně bavila u Strašidla Cantervillského. Hra Mistr zloděj byla nejen velice vtipná, ale měla správné parametry detektivky, hlavně na konci rozluštění všech postav :).. Jen jsem trochu doufala, že i pan Darwin, který občas šel kolem a prohodil nějaké trefné přirovnání, tam bude mít taky nějaký další smysl a zapadne (aspoň trošku) do detektivního příběhu..
Jednotlivé výkony stály za zmínku, pan kapitán v podání Proutka, který byl hlavním "dějovým zamotávačem", elegantní Pavučinka jako Charlotta, všestranná Oroniel jako Jim, kouzelně vyděšený Rupík alias Galion.. a další :).. Trošku mě překvapila přítomnost Pišty, myslím, že se dobře popral se svou rolí, i když šlo trochu poznat, že je mezi ostatními herci nováček.
. . .
Samozřejmě uznávám, že v případě této hry je moje hodnocení velice zaujaté, protože tam hrají známí a kamarádi, ale od toho je blog, ať sem píšu svůj pohled :o)..
Galerie mých fotek z druhé reprízy je zde :).. Bohužel toto představení mělo jen čtyři reprízy a už se nehraje :(..TERASA
Národní divadlo Brno - Reduta
Moc jsem Honzovi chtěla ukázat Redutu (protože za architektonickým návrhem rekonstrukce stojí ateliér DRNH, kde je jeden z hlavních architektů můj vedoucí diplomky), výběr hry byla trochu náhoda a padlo to na současnou hru s prvky absurdního humoru Terasa.
Hra v prvé řadě nabídla situační humor (opět excelující Zuzana Slavíková), oceňovala jsem současné prostředí Paříže se správně vyslovovanými francouzskými jmény a místními názvy :).. Bylo tam ovšem několik "ne úplně reálných" situačních zvratů, které měly člověka nutit do přemýšlení.. abych byla upřímná, nepřišli jsme na to, co přesně tím chtěl básník říct..

Článek o hře na serveru divadlo.cz.


ZÁSKOK - o nepovedené premiéře hry Vlasta
Divadlo nahodilých ochotníků DNO ve Vizovicích
Jednoho poklidného nedělního odpoledne na návštěvě u babičky ve Vizůvkách jsme vyrazili do tamního kulturního domu na představení místního divadelního souboru. Bylo narváno a nikdo nechtěl sedět "tady vlevo" :o)..
Přemýšlela jsem jak se asi dá poradit se hrou, kterou znají většinou všichni nazpamět slovo od slova.. Pak jsem se skoro až lekla, když jsme si uvědomila, že nemám tušení jak si divadelní soubor bez vozíčkáře poradí s rolí zvědavého invalidy. Leknutí přebila zvědavost a byla jsem pak velmi příjemně překvapená :)..
I když zezačátku to vypadlo, že opravdu jen odříkají vše jak to známe (u úvodní přednášky je fakt těžké něco měnit), občas stačila jen jiná intonace, důraz v jiném místě a člověk hned zpozorněl :).. Ve hře Vlasta už se mohli "trošku víc rozšoupnout", takže se místní názvy a třeba jméno učitele vyměnilo a celé přítomné Vizovice šly do kolen :).. Zvláště jsem obdivovali pana doktora Vypicha (myslím, že ho hrál Vilém Kolařík), který ani na chvíli nezapomněl ráčkovat :o).. No a zvědavý invalida byl nakonec o berlích, které se mu výborně hodily při výpadech na Vavrocha :o)..

foto: stránky města Vizovice
Když jsem si dohledávala nějaké informace, byla jsem dost překvapená, že ochotnické divadlo má ve Vizovicích víc než stoletou tradici :).. Současný spolek DNO se specializuje na Cimrmany a vždy se jezdí ptát a konzultovat to se Svěrákem a Smoljakem.. už tak nastudoval většinu jejich her.


FAUST - pokušení a vykoupení, aneb "Ďábel ve Zlíně"
Městské divadlo Zlín
Jednou když jsem i během pracovního týdne byla doma ve Zlíně, volala teta, že dostala v práci dva lístky na večer a jestli nechcem jít s ní, protože nikdo jiný je nechce. Říkala jsem si, že Fausta znám, to je přece o tom jak on se upíše ďáblu a ten si ho nakonec odnese, s tím, že ve stropě zůstane díra, kterou se nepodaří nikdy zazdít :o))).. ovšem to byla velmi zkreslená a naivní představa ;))..

Skutečnost byla moderní variace plná podobenství na už tak náročného a těžko stravitelného Goetheho. A protože ten původní děj hry neznám, užívala jsem si hlavně tu vizuální stránku. I když na originální veršované texty se těžko soustředilo, moderním prostředí a až šokující scény nám umožnili si udělat představu, co je ten, dnes asi nejlepší mladý režisér zlínského divadla Dodo Gombár, asi zač.
Některé moderní metafory se mi líbily velice. Například tři andělé byli tři číšnící v kavárně a podle toho jestli nad Faustem převládalo dobro nebo zlo, obraceli ubrusy a zástěry černou nebo bílou stranou nahoru.. Pokaždé když se mluvilo o smrti (nebo aspoň já jsem si to spojení tak domyslela), padaly na scénu z nebe boty, na konci jich byly snad desítky.. A Faustové i Mefistové byli hned tři, takže celkem šest, každý Faust pro jedno věkové období a každý měl svého Mefista.. K těm šokujícím chvílím patří třeba rozmlácení kytary, na kterou před chvílí Mefisto vybrnkával písničku.. Trochu profesionální deformací bych nazvala mé nadšení, kterým hodnotím používání dlouhých fošen, jimiž si sami herci měnili scénu během hry.
..
foto: Městské divadlo Zlín
Když jsme v programu hledali nějak shrnutý děj (asi jako když jdu na Labutí jezero a těch postav je tam nějak moc, program mi to objasní :)), nenašla jsem ho tam, bylo tam jen co se odehrává ve vynechaných dějstvích. Po přestávce byla taky část hry zpívaná jako opera s promítáním animací na oponu za herci.. Prý v této hře hraje celé obsazení Městského divadla.. No jedním slovem to bylo náročné... chtělo by to zjistit děj a pak na to ještě párkrát zajít :)..
O hře na stránkách Zlínského divadla, galerie fotek na neoficiálních stránkách divadla barevných a černobílých.
 


Komentáře

1 Perkele Perkele | E-mail | 3. dubna 2008 v 11:03 | Reagovat

Díky za komentář :)

Můžeš mi napsat svůj mail? Přepošlu ti pozvánku na akci,co by tě mohla zajímat :)

Jo a další fest-noz možná bude v květnu :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama