Září 2008

Zážitek s bezpečnostním sklem

22. září 2008 v 23:08 | Ellanor |  Každodenní drobnosti
Při poslední cestě na trase Brno - Zlín autobusem Student Agency se nám stala nečekaná "nehoda".

Není tomu ani dva týdny, kdy mi jedna kamarádka vysvětlovala jak funguje bezpečnostní sklo, používané na dopravních prostředcích. Náhoda tomu chtěla, že jsem to viděla na vlastní oči. Naštěstí, aniž by muselo dojít k dopravní nehodě. Teorie tvrdí (ve sklárně tehdy podpořený názornou ukázkou, ale já jsem to neviděla), že sklo zpevněné fólií nelze rozbít tupým předmětem, například vykopnout. Ale stačí špičatý předmět a celé se rozsype na tisíce malých neostrých kousků, stále je ale na místě drží folie.

. . .

Na dálnici cestou z Brna, když stewardka roznášela nutnou dávku kafíček, tak se ozvala rána a po ohledání autobusu jsme zjistili, že je rozbité sklo nad zadními dveřmi. Nejspíš odstřelilo kámen kolem jedoucí auto. Zastavili jsme u benzínky a řidič i stewardka na to hleděli jak zjara. Lidi se k tomu nevyjadřovali, očividně akorát já jsem byla nadšená ;o)).. Po telefonické konzultaci vzal řidič smeták a sklo rozbil, zametl a jeli jsme dál.

Pointa je v tom, jaké jsme měli štěstí, že autobus měl skla dvojité, v obyčejném autobuse by pokračování v jízdě mohl být dost problém.

Dodatek k palubnímu deníku, hvězdný čas 30092008
No nazdar, žádná sranda s autobusama..

Pokus o botičky

18. září 2008 v 0:01 | Ellanor |  Kostýmy
Už strašně dlouho si chci ušít nějaké aspoň primitivní botičky. Něco jako kristusky, ale nejlépe aby se přibližovaly nějakému historickému vzoru. Nedbám na to, že na akce, kde bych je využila, jsem se už pěkně dlouho nedostala, naděje umírá poslední.. a když se naskytla příležitost k výrobě, naskytne se třeba zas i nějaká k nošení :o)..
Přišla mi do cesty šance strávit víkend v domě, kde je zároveň sedlářská dílna. Na můj dotaz ohledně jejího využití mi bylo odpovězeno kladně (jestě jednou DÍKY MOC :)).. Dokonce jsem dostala i kůži (vepřovici), takže jsem nemusela sešívat ty prťavé kousky, co jsem někde vyhrabala :o).. Jak na potvoru jsem si zapomněla úžasnou knížku od pana Vaverky o středověkých botách. Takže jsem s podporou internetu střih vyráběla od oka z novin :)..
Nejspíš by se výsledné boty daly nazvat "laptě", ovšem kombinovala jsem to taky s valašskýma krpcema. Samozřejmě mi dělal problém ten jeden jediný šev, který na botě je, a to ten na patě, takže vzadu je ještě všitá opora (myslím, že se tomu říká patní klínek).
Na podrážku jsem použila slisovanou kůži pevně slepenou s gumou (krom lepení chemoprenem jsem to za tu kůži přišila k botě, ale z časových důvodů ne po celém obvodu :( ). Tento materiál je povrch nejspíš z nějakého natahováku, vytáhla jsem to z kontejneru u nás ve Svitu (Zlín - město obuvi ! ;o)).. Myslím ale, že sehnat jednoduchou gumovou podrážku, nebo si nějakou nechat v opravně přilepit není žádný problém.
Není to historicky věrné a ani nevím, jak to bude fungovat, ale dám pak vedět :o).. Jako můj první pokus jsem spokojená :o)...

Výtvarný kurz Řemesla jinak

4. září 2008 v 11:28 | Ellanor |  Kurzy a workshopy
Tři nové fotky - jeden smalt a dvakrát pískované sklo
5. - 9. 8. 2008

Dlouho jsem rozmýšlely se sestrou a mamkou kam bychom jely na letní výtvarný kruz. Naší největší touhou bylo smaltování. Nakonec jsem se shodly na jednom trochu experimentu. Kurz jménem Řemesla jinak Studia volného času v Čachnově a slibující propojení různých technik s meditací a větším duševním prožitkem. Kurz se konal v Sádku u Poličky, takže jsem pobyt v tamních končinách propojili s návštěvou Poličky a Litomyšle.
Po čtyři dny kurzu byly techniky rozděleny podle čtyř živlů, první den se pracovalo s ohněm - smaltem, druhý den přišla na řadu země - keramika a mozaika, třetí den vzduch - hedvábí a poslední den voda - sklenice a džbán.
První den jsem každá vyfasovaly čtverce z ocelového plechu, na jeden jsme vytvářely ciferník, na druhý mandalu. Podkladová vrstva smaltu je černá, do další světlé se proškrabuje základní vzor. Další barevné smalty se vrství podle potřeby. Měly jsme připravené rámečky, ale já jako jediná jsem to nechala jen tak, háček je na hodinovém strojku.

. . .

Kameninové hrnečky jsem měli vytočené předem, protože by to zabralo mnoho času a nestihly by uschnout. Jen jsme je zdobily engobami, já jsem zvolila motiv dřevěných špalků. Mozaikové květináče jsou asi jediná technika, která jde aspoň teoreticky dělat i v domácích podmínkách. Stačí staré kachličky, štípací kleště, lepidlo a spárovací hmotu.

. . .

Třetí den jsme malovaly hedvábí speciální technikou barev, které se fixují napařováním. Celý šál se napřed pokryl souvislou vrstvou barvy/barev a nechal uschnout. Poté se do něj vymývaly vzory vodou nebo jinou barvou. Člověk držel v druhé ruce fén, aby skvrnu vysušil ve správné fázi rozpití :)..