Říjen 2008

Křest nové desky Bran

7. října 2008 v 13:44 | Ellanor |  Kulturní všehochuť
Není to tak dlouho, co jsem zkoušela zavést novou rubriku "stručné novinky", ve které budou čerstvé zprávy z akcí, které mnou opravdu pozitivně otřásly a hned se z toho musím vypovídat. Včera jsem si uvědomila, že bych do této rubriky dávala jen akce jednoho druhu. A to ty, které spojuje keltská hudba a tanec..

Jako třeba včera, kdy jsme navštívili koncert Bran, spojený se křtem jejich nového alba An delienn. Stará pekárna je malý sklepní klub (kousek od Flédy), který v Brně patří "k základním znalostem" a já jsem si konečně zaplnila i tuto mezeru ;).. Prostoru bylo jako ve větším obyváku a naštěstí, i když bylo plno lidí, nebylo jich tolik abychom se tlačili a kouření bylo před a během koncertu zakázáno.

Největší zážitek je poslouchat syrový zpěv zpěváka Davida Pažouta (alias Bretonce Dewi Pajot). Nedokážu odborně popsat typický bretonský zpěv, ale i Honza byl nadšený když ho v létě v Brestu slyšel. Je jedno, jestli ho zpívá děda v námořnickém tričku, či mladá holka, ta nosově drnčivá bretonština je něco, z čeho zůstane nováček zkoprněle stát :o) (pusťte si třeba písničku War bont an Naoned)..

Hudební doprovod bych nazvala "učesanějším", který je (nejen pro Čechy, ale vlastně i pro Bretonce) lépe stravitelný a určitě o nic horší, než námořnícké, hospodské a jiné menší kapely, které koncertují přímo v Bretani. Vlastně naopak bych tyto profi hudebníky (českého a sloveského původu) asi s nimi neměla srovnávat. Každý instrument by zasloužil zmínku.. Bretaň všem skvěle sedí a občas nějaké to kontrabasové jazzovité sólíčko, nebo "ostravsky" rozjetý akordeon jen všemu přidává na grádech :o)..
Malinko překvapivé byly zásahy i do jiných stylů, jako třeba valčíky připomínající Paříž (u nás známý Yann Tiersen a jeho hudba k Amélii), či instrumentálka "Vltava" (= La Moldau), která mi díky klarinetu připomínala český, až Ebenovský, folk :).

Nové cd mělo být křtěné cidrem, ovšem ten se kapele tady v Brně nepodařilo sehnat (jaká naivita ! :o)), takže jsme se museli spokojit se šampaňským. Láhev se pak nechala kolovat po sále a aby se kapele vrátilo co nejvíc, neodpustil si frontman zmínku o pražské žloutence ;)).. Jelikož nás čekal další pracovní den, po třetím přídavku jsme museli utíkat na rozjezd.

Díky patří také Sangí, která mě na tyto akce upozorňuje, abych nic neprošvihla :o)..

Odkazy:
Bran na Myspace, kde jsou ukázky nových písniček, naživo je to samozřejmě ještě lepší :o)..
Zpěvák Dewi Pajot na Myspace, jiné písně Bran.
Více písní je na stránkách Myspace ostatních členů kapely, možno si rozklikat zde.