Listopad 2008

Irish session a maďarský večírek

30. listopadu 2008 v 23:40 | Ellanor |  Akce a výlety
21. a 22. 11. 2008

Minulý víkend jsem kvůli učení se na řidičák zůstávala v Brně, v žádném případě jsem ale nechtěla sedět doma i večer :)..

Lístky na Svatoondřejské ceilidh jsem sháněla "jen" týden a půl předem a už bylo vyprodáno. Naštěstí vždy bývá večer před tím session v nějaké hospůdce. Sejdou se hudebníci a kdo chce se k nim přidá a "jamuje". Tanečníci jsou na tom obdobně, většinou si na hudbu napasují nějakou jednoduchou choreografii a i v šesti je jich plný parket. K mé smůle to bylo takové neorganizované a spontánní, takže ty tance nikdo neučil a já jsem se zapojila maximálně tak při polce :).. Ale zas to byla dobrá příležitost pokecat se starými známými a poznat pár nových :)..

. . .

Že je v Brně maďarská komunita jsem zaznamenala už před delší dobou, pár lidí z Rény dokonce tancovalo i v kroužku maďarských tanců. A právě od nich jsem dostala pozvánku na maďarský večírek, který se konal v Dělnickém domě v Židenicích. Speciality a hlavně maďarské tance mě nemohly nechat v klidu. Guláš byl opravdu výborný a nejinak všecky makové a zelné štrůdly a ochutnávky sladkých tokajských vín :)..
Kromě vystoupení maďarských tanců si člověk doplnil vzdělání a měl ideální příležitost ke srovnání s valašskými tanci, protože jako host vystupoval soubor Javorník. Sami jsme si pak vyzkoušeli čardáš, který je sice jednoduchý, ale když se tanečník šprajcne, je to i celkem náročný tanec ;).. no ale nakonec jsme si i zatancovali :o)...

Doplněno několika mázlými fotkami z našeho malého kompaktíku :)..

Historický ples v Brně

11. listopadu 2008 v 22:42 | Ellanor |  Akce a výlety
Už nějakou dobu sem nestíhám nic psát. Není to tím, že by se nic nedělo, naopak.. Jako zaměstaný člověk nevím, co ve volných chvilkách dělat dřív.. A přestože kulturní a jiné akce stále sem tam stíhám.. nezvládám už to psaní, protože to pořád neumím zestručnit :)..

Tuto sobotu 8. 11. 2008, proběhl ve SC Sýpka v Medlánkách Historický ples pořádaný o. s. Moravian Larp. Účastnili jsme se ho s naší skupinou historických tanců Réna jako vystupující. Na první ročník vybrali organizátoři velká lákadla.. hlavně hudební skupiny jako Krless, Dubia fortuna a Žakéři.

. .

Já sama jsem se na tento ples chystala opravdu intenzivně. Jednak se ze mě stala hlavní organizátorka za Rénu. No a výrobou šatů jsem si - obávám se - vyčerpala čas na ruční práce nejmíň do konce roku.. poutka na knoflíky a další malé drobnosti jsem došívala až do poslední chvíle, než byl čas opravdu vyrazit..

Za zmínku určitě taky stojí obdivuhodná iniciativa mé kamarádky Barči - naší nové členky, která si šaty vyrobila v rekordním čase o rychlém zvládnutí tanců nemluvě :)..

Ačkoliv nemívám trému, tentokrát jsem jí měla na rozdávání. Přisuzuji to novým rukávům, které nebyly vyzkoušené a ještě je musím přešít, aby pořád nepadaly. No ale kdoví, čím to bylo..