Červen 2009

Flamenkový zápal

30. června 2009 v 16:03 | Ellanor |  O mně a o stránkách
Poslední dva měsíce jsem se trochu omylem dostala k flamencu. Začla jsem chodit doprostřed kurzu začátečníků a protože jsem se celkem chytala, šla jsem i na vystoupení, které bylo už po mé čtvrté hodině.

. . . . . . . . . .

Flamenco je úžasný sólový tanec, který se dá tancovat klidně i na čtverci 50 x 50 cm.. Zatím dost plavu v pojmech, vím akorát, že "planta - conta - cont" znamená "špička - pata - pata" :).. nevím jestli dřív zjišťovat kroky, kostýmy, druhy tanců, reálie.. tak spíš jen tak sleduju videa a cvičím zápěstí s vějířem :).. O prázdninách se doufám dostanu na krátký intenzivní kurz a od září budu pokračovat v kurzu mírně pokročilých :)..

. . . . . . . . . .
Minulý týden jsem navštívila flamenkový obchod v Praze a koupila jsem si dva vějíře (konečně !) a flamenkové (okované) boty (!! :o)).

Přidávám inspirační videa, ty z vystoupení nejsou veřejně k dispozici, ale fotografií je dost :).. Na fotkách v těch zelených šatech je naše šéfka Ema Ševčíková. Fotky dalších vystupujících jsou tady.

Moje oblíbená videa na youtube:
Guajiras
Tanec začíná asi v 1:45 min. Flamencový zpěv je něco, na co jsem zatím nepřivykla, ale možná je to jen otázka času :).. tanečnice umí krásně pracovat s vějířem a je to asi jednom z nejlepších videí, co jsem zatím našla..
Recuerdos en Ámbar... Guajiras
Tanec od cca 0:15 min. Úžasná práce nejen s vějířem, ale i s typickou vlečkou (zatím nevím přesně, jak se tomu říká, vypadá to jak ocas mořské panny :o), původně jsem si myslela, že v tom se nedá tancovat, vždyť se v tom člověk ani neotočí :o))..
Baile flamenco - barcelona '92 - baile andaluz
Zahájení olympijských her 1992 v Barceloně, tanec v párech (sólea, aspoň jeden pojem už umím, ale nevím která :)) je od 0:25, sólový tanec od 2:05. Mimojiné moc pěkné, i když výrazné barvy, mňam :)...
Alegrias
První video, co jsem shlédla, když jsem dala vyhledávat "flamenco". První polovina mě fascinuje (, pro druhou půlku platí, že nemám ráda ten zpěv :(). Ty šaty s vlečkami a štíhlé tanečnice v decentních barvách jsou úžasné..
Maria Pages - Firedance
Dřív, když jsem sledovala irskou show Riverdance, tak jsem flamenkové části přeskakovala, teď je to přesně naopak. Podle videí, co jsem našla se tato tanečnice vyžívá ve scénách, kde je vidět jen silueta. Co můžu amatérsky posoudit, tak má jeden z nejlepších tanečních výrazů. (A taky mě facinuje, kolik je možností jak uchopit okraj sukně, aniž bych se pro ni člověk musel zohnout :o)))..