Prosinec 2009

Potah na pohovku

30. prosince 2009 v 18:39 | Ellanor |  Nápady
Potah na rozkládací pohovku z jedné vrstvy silné bavlněné látky s dyftýnovou aplikací. Bílé područky jsou kupované, včetně potahu. Zelené polštáře jsou kupované, potah šila přítelova maminka, listy jsem našívala já. Cena látky byla skoro polovina nejlevnějšího kupovaného potahu, šití zabralo zhruba dva týdny.
Pohovku Beddinge jsme (jako skoro všechno u nás) koupili v Ikei. Dlouho jsme se rozmýšleli, jestli se vejdem na 140 cm, nakonec nás ale zaujalo hlavně to, že se dala vybrat matrace ze čtyř různých kvalit. Používáme ji 95% času jako postel a jsme s ní velmi spokojeni. Ale jednou za čas k nám taky přijde návštěva a z ložnice pak musí rychle vzniknout obyvák :)..

I když potah není zdaleka nejdražší součástí pohovky (nejlevnější lze koupit už za 1490,- kč), zařekla jsem se, že si moc chci ušít vlastní originál. Ve shánění látky jsem nemusela chodit daleko, vzory jaké mají v Ikei se málokde vidí a vlastnosti látky v porovnání s cenou mě přesvědčily - nikde jinde jsem už prostě nehledala. Ani Ikea ale není dokonalá a neomylná - vybrala jsem si látku s bukovýma (nebo habrovýma ?) listama béžové barvy, ale než jsem se rozhoupala, na stránkách napsali, že už v Brně ve skladech není. Málem jsem hnala sestru v Praze na Zličín, aby mi ji přivezla, pak jsme ale měli cestu do Ikei pro něco jiného. K mému (ovšem nevelkému) překvapení měli této látky i v Brně hodně. Nastal ale ještě jeden (i když nepatrný) problém - rozdíl mezi šedou a béžovou byl vidět jen při položení vedle sebe, samostatně jsou obě látky šedé (i když ta "oficiálně šedá" je víc do modra). Ale to jsou detaily, kterými nemá cenu se trápit, hlavní bylo, že je ze mě šťastná majitelka pěti metrů látky s listama :o))..

Cena vyšla asi na polovinu nejlevnějšího potahu, pokud samozřejmě nepočítám čas na ušití :).. Protože celý pokoj ladím do teplých odstínů, vybrala jsem v Karsu doplňující barvy - středně zelenou směsovou látku na polštáře a tmavě zelený dyftýn. Vybírala jsem hlavně podle barvy, ale ukázalo se, že volba látek s různými povrchy byla velmi šťastná :)..

Co se týče našívání látky, je to moje úchylka poslední doby, sukně s obláčky se tu už objevila, druhá s mančestrovými kolečky ještě ne. Listy se ovšem našívají mnohem snáz, hlavně proto, že švy mají skoro stejný směr a látkou se prakticky nemusí otáčet - kolečka jsou oproti tomu horor :). Kontrast dyftýnu a hladké látky je příjemný i na dotek :).. Na fotkách jde vidět, že lístky jsou šité bíle a jeden je béžový - to je důkaz toho, že je lepší počkat a ne tam ve stresu dát jinou barvu - a taky toho, že mám na stole binec - byla tam ještě jedna bílá špulka zahrabaná a já jsem o ní nevěděla %-))) :( :))..

. . .

Zpočátku jsem měl utkvělou představu, že musí mít potah podšívku, nejlépe z nějakého vlizelínu.. Je dobře že jsem od toho upustila :).. Poslední kapku mým nejistotám zasadil nechápavý pohled Barči: "proč proboha podšívku ?!", takže dík Barčo :).. Další výhoda jednovrstvého potahu je ta, že se celý vejde do pračky (ty kupované mají uprostřed zips, takže se rozdělí na poloviny, které se perou samostatně.)

Perníčkovo-ubrouskový workšop u Lucky

9. prosince 2009 v 0:21 | Ellanor |  Kurzy a workshopy
Proběhlý víkend opět patříl mezi ty velmi povedené :).. Podobně jako v dubnu jsem se vypravila do Prahy, kde Lucka všechny sezvala na víkendovou dámskou jízdu alias perníčkový workšop :).. Tentokrát byly sice hlavní téma perníčky, ale vrhly jsem se také na decoupage, protože všechny ty krabičky jsou to vděčné vánoční dárky :).. Další plány, jako třeba savování nebo batikování se fakt nedaly zvládnout :(.. Materiál jsme předem nakoupily přes sikovnejdomek.cz, ale nevím, jestli tento obchod můžu úplně doporučit, v balíku bylo pár věcí rozbitých (nejspíš vina pošty) a do mé krabičky na kapesníky se tyto kapesníky vejdou jen s velkým násilím :(...

. . . . . .

Perníkama jsme začly a zabraly nám celý pátek až do soboty odpoledne. Já jsem měla funkci hlavního míchače polevy a všechny účastnice si velmi libovaly v servisu, že přišly a dostaly do ruky nachystaný sáček na zdobení :).. Zkoušela jsem kornouty z pečícího papíru spíchnuté špendlíkem, tato technika má ale taky své úskalí. Hrot se vždy ucpává i při přesátí všech ingrediencí a papír nevydrží tolik co igelit. Speciální igelitové sáčky jsme ale neměly. No nakonec jsme vše nazdobily bez větších problémů :)..

Ne všechny jsme přijely zdobit. Třeba Tinka, ta přijela nám všem navařit, což byla činnost velmi záslužná :).. Jiné holky zas přijely zjistit, co to je zač ty ubrouskové techniky a dělaly své první pokusy. Nutno dodat, že byly spokojené :)..

. . . . . .

Já při decoupage malinko experimetuju (první výrobky sem časem hodím v samostatném článku) a i zde jsem se dala na "roláže" jako od Koláře :).. Viz ta červeno-žluto-modrá pruhovaná krabička. Lucce jsem pak udělala černobílou variaci našikmo lepených proužků. Protože jsem musela odjet, nevím ale jak vypadá krabička hotová, tak až příště :)..