Prosinec 2011

Překlad Fantoma opery

31. prosince 2011 v 14:34 | Ellanor |  Kulturní všehochuť
Tento článek píšu hlavně proto, abych vysvětlila některé své myšlenkové pochody při překladu titulků k záznamu představení The Phantom Of The Opera At Royal Albert Hall z října letošního roku. Zejména anglické výrazy, dvousmysly, časy a další libůstky, na které jsem při překládáni narazila :)..

Odkaz na stažení titulků je na konci článku. Budu velmi vděčná za zpětné reakce :))..

Pouštět se do překladu titulků není u mě vůbec obvyklé. Doposud jsem nad tím jen jednou uvažovala a to v Brestu u filmu La Belle et la Bete z roku 1946, kde hrál Jean Marais. Je tam krásná francouzština, ale krachlo to na tom, že jsem z odposlechu nedala všechny věty a francouzské titulky jsem k tomu neměla.

Překlad muzikálu byl tedy pro mě tvrdý oříšek, zvláště když jsem angličtinář jen mírně pokročilý. Trvalo mi to po chvílích víc než čtrnáct dní, ale hrozně mě to chytlo. Tímto bych chtěla poděkovat Honzovi, který mi s tím pomáhal. To on dokázal v těch těžkých případech najít smysl mezi řádky, opisem mi ho vysvětlit a společně jsme hledali český výraz. (Nekontroloval po mě ale všechny překlady, takže můžou mít různou úroveň.)

Vyvstává otázka proč jsem se do toho pustila. Záznam Fantoma opery z Royal Albert Hall, slavnostního představení k 25. výročí tohoto muzikálu, se usadil u nás v počítači a já jsem na něho čuměla jak tele na nové vrata. Ta výprava, ty kostýmy, ta hudba, zpěv, herecké výkony, efekty, ten balet!.. Naprostá nádhera dovedená k dokonalosti. Brečela jsem nad tím koncem několikrát společně s hlavními představiteli - to tu klidně přiznám, stává se mi to fakt málokdy. Zbývalo jediné, pochopit podrobně slova. Fantoma jsem nikdy předtím neviděla, jediné, co jsem znala, byla pandžábská smyčka, pomocí které mi taťka vysvětlovat jak se pohybovat potmě v lese, když jsem byla jako malá na táboře :).. Kromě známých melodií jsem příběh neznala - nepočítam-li Maškarádu od Pratchetta a to nebyl úplně slibný začátek :))..

Pokračovat s blogem?

30. prosince 2011 v 17:42 | Ellanor |  O mně a o stránkách
Nelze si nevšimnout, že se tu již dlouho nic neděje. Nápady na články mám pořád, stávají se mi podivné, zaznamenáníhodné situace celkem často. Ovšem chuť to zapisovat kolísá, poslední rok až dva je sinusoida spíše u svého dolního okraje. Původní plán byl přestěhovat stránky na lepší adresu i redakční systém. To bohužel naráží na technické problémy, které, protože nejsou prioritou, zůstávají zatím nedořešené.

Velice bych chtěla poděkovat všem, kteří zaškrtli v anketě možnost, že by chtěli mít v ruce sepsané mé zážitky z Bretagne. Upřímně řečeno netuším, kde se tu tolik těch lidí vzalo - přes 50, to jsem ani netušila, že sem tolik lidí chodí! :))).. Sice tato myšlenka víc než rok spala, ale musím zde nezávazně prohlásit, že mám nový důvod, proč se do této knížečky pouštět :)).. Tak uvidíme :)

Aby měl tento článek aspoň nějakou informační hodnotu, dám sem odkaz na své dvě oblíbené stránky, které pravidelně sleduji. Pokud jste sledovali anketu Křišťálová lupa, ceny za nejzajímavější stránky letošního roku, nebude to pro vás žádné překvapení.

Módní peklo je stránka holky jménem Ada, která měla vždy zdravé názory na šití a módu. Sledovala jsem už její předchozí blog, kde měla návody, střihy a například i velmi poučný článek pro výběr šicího stroje. I tato osoba je Brňačka, což má pro nás Brňáky velké plus, přestože články a jejich informační hodnota už dávno překročily hranice naší metropole. Kromě asi nejoblíbenějšího druhu článků, což jsou kritické úlovky z ulic, tu najdeme i pozitivní články. Například jak kombinovat barvy, doplňky, třeba speciální článek o punčochách nebo o tom, kde v Brně shánět poctivý kabát. Já nejvíce oceňuje články o materiálech (hedvábí, vlně..) a další poučné podporující tvořivost. A taky si dávám pozor na to, co obleču, aby mě někdo nevyfotil do Módního pekla. Neříkám, že se ze mě díky těmto stránkám stala manekýna, u mě to půjde pomalej než u jiných zapálených čtenářek Pekla, ale myslím na to, což je záslužné :)..

Žít Brno je povinné čtení pro všechny Brňáky, kterým na svém městě aspoň trochu záleží. Téměř každý článek ve mě vzbuzuje smích i pláč zároveň, což máloco jiného na netu umí. Dopuručuji články architektonicky laděné: Radnice žaluje FA, Nový územní plán čistý a prázdný... Z oblasti kultury Stěhování divadel na kraj Brna, dále třeba Kritika gamblerství v Brně nebo Průvodce prváků atd.. v neposlední řadě článek o tom, proč se už pozítří má Brno přejmenovat na Krno.

Na závěr vysvětlení ilustrační fotografie, dnes odpoledne jsme se pořádně zasmáli na České, když jsem tam našla na cedulích tuto ukázku guerilla knittingu :)))