Únor 2012

Tancovačka s Gianmarcem a Poi workshop

29. února 2012 v 22:35 | Ellanor |  Akce a výlety
Tento víkend proběhly dvě velmi příjemné akce. První čistě taneční, tzn velmi relaxační. Druhá taky příjemná, ale pro mě větší nápor na mozek a ruce, protože jsme se domlátili punčocháčema naplněnýma fazolema a rýží :o)..

Tancovačka s Gianmarcem, Křtiny 24. 2. 2012


Gianmarca znám z Valtic, kde jsem byla na kurzu renesančního tance. Tento Ital miluje lidové tance ze všech koutů Evropy a jezdí je učit všude tam, kde o ně lidé mají zájem. A to my tedy máme :).. Tancovačka ve Křtinách se konala už podruhé. Z Brna je to sice kousek přes kopce, ale většinou se nějaký dobrovolník najde, který tam jede autem (díky Štěpánko:). Tance, které Gianmarco učí jsou většinou jednoduché a člověk je pochytí hned. A když on vidí, že jsme lidé učenliví, vytáhne z rukávu i těžší kroky... Namátkou co si pamatuju tance: Izraelské Manavu, Klezmer a další, bretaňské a francouzskou mazurku, další kousky z Turecka, Itálie, Řecka a můj favorit této tancovačky byl řecký Syrtos (první na videu).

Pozvánka na keramický workshop

27. února 2012 v 11:06 | Ellanor |  Kurzy a workshopy
10. 3. 2012 u nás v Brně na Lesné proběhne keramický workshop pro kohokoliv. Sraz u nás doma v přátelské atmosféře v jednu hodinu po obědě. Můžeme plácat až do noci. Bude zajištěn odborný dohled, který zajistím já a hlavně moje kamarádka Bára, zkušená a nadšená to keramička. Protože na vás budeme dvě, myslím, že jsme tedy schopny zajistit všechny úrovně pokročilosti. Vyrábět budeme přednostně drobnosti (korálky, šperky, svícínky, misky) a jednoduché nádoby (květináče, hrnky apod).

. . .

Na fotkách vidíte příklady mé a Bářiny práce. Některé ze zde uvedených kousků jdou udělat za jeden den, další alespoň ve zjednodušené verzi, podle šikovnosti. Budou zajištěny nástroje (špachtle, očka, štětce apod) a barvy, které se dávají na nevypálený střep (engoby, barvítka). Glazovat samozřejmě nebudeme (kromě nádob, které se pak vylijí průhlednou glazurou kvůli nepropustnosti), ale to naše možnosti nijak neomezuje :).. Chtěly bychom nakoupit hlínu dvou barev, jedna z nich bude šamotová (má výhodu, že nádoby můžou mít tenčí stěny a lze je použít celoročně do exteriéru, ale zase na pití jsou moc drsné).

. . .

Pokud jste nedostali pozvánku mailem nebo přes nějakou sociální síť apod a chcete přijít, připište to sem do komentářů.

Práce s hlínou je úžasný relax na ruce a hlavu. Nazapoměňte si vzít sebou pozitivní naladění, nějaký ten nápad nebo představu (to radši poslat předem). Dále pak oblečení, co se může zašpinit a doporučuju ostříhat nehty nakrátko :).. Příspěvek na materiál počítám okolo stokoruny.

Vážně míněné přihlášky nejpozději do středy 7. 3. (z tohoto mají výjimku maminky s dětmi), abychom nakoupily hlínu.

Pozvánka na výstavu Pastva pro oči

14. února 2012 v 16:52 | Ellanor |  Kulturní všehochuť
Během března ve Zlíně proběhne výstava ZUŠ Zlín Jižní svahy. Uvidíte výtvarné díla žáků od 5ti do 18ti let a současnou tvorbu absolventů ZUŠ. Kresbu, malbu, grafiku, keramiku a další techniky a výtvarné projety...

Včera jsem k této výstavě vyrobila plakát. Oči kreslily děti, já jsem si vybrala ty nejlepší kousky :).. Třeba ten pavouk je boží nebo to oko se třema nohama :))...

Budu tam také vystavovat jako absolvent, tentokrát žádné baráky, ale historické kostýmy společně s kamarádkou Bárou. Jeden od každé z nás tam bude naaranžovaný na krejčovské panně a ostatní nafocené na plakátech. Ještě jsme nedomluvily datum focení, takže to bude adrenalin. O, to se těšíme :o)...

Adresa galerie Alternativa je Osvoboditelů 3778, 76001 Zlín, vše ostatní lze vyčíst z plakátu. Na vernisáži bude kromě hudebního programu taky doufám výtvarné performance, návštěvníci budou vyrábět vlaštovky, moci malovat na volné panely, občerstvení bude výtvarně stvárněno. Doufám, že se tam dostanu a budu to moct nafotit :)..

Když okna pláčou

9. února 2012 v 12:34 | Ellanor |  Architektur(k)a
Většina lidí má ráno po probuzení nějakou rutinu - někdo si čistí zuby, někdo si zapálí. Já jsem se donedávna snažila ráno cvičit. Teď už to ale ustoupilo jiné, atraktivnější činnosti - každé ráno je potřeba utřít orosené okna a loužičky pod nimi. Teď když se zima konečně našla a mrzne až praští, tak se v našem novém bydlení vyklubalo pár technických problémů, které by málokdo čekal. A pleskání kapek do loužiček kupodivu člověka vzbudí lépe než budík :)..

Dům, ve kterém bydlíme, je starý šest let, neměly by tu být žádné stavební kixy. Okna mají U=1,1, což byl na tu dobu nadstandart, dům je zateplen cca 15 cm polystyrenu. Proto plesnivé kouty okolo oken člověka překvapí. Zvlášť když se o tom učil ve škole, jak se to má dělat, aby to fungovalo.. Jenže funguje to? V mínus pětadvaceti nejspíš - přes všechnu snahu - prostě ne..

Kvůli Honzově disertaci máme doma měřící přístroje, které snímají vnitřní prostředí - vlhkost, teplotu atd. Takto jsme zjistili, že vlhkost je na horní hranici normálu - 60% - asi proto, že tu bydlím já, moc se totiž odpařuju :).. Nebo protože víc vařím a suším prádlo? těžko říct...

Jaké je na to řešení? Víc topit - aby byl povrch oken teplejší než je rosný bod, nebo víc větrat - studený vzduch zvenku je suchý. Je to ale jen teoretická rada, i když víckrát denně prudce větrám, okna se rosí pořád. Holomrazy jsou na to nejhoší. Můžu být ale ráda, že nic horšího nám mrazy nezpůsobují. Okna s příchodem jara proschnou a plíseň je jen mírná, to se vydrhne :o)..

Balet Divocí koně

3. února 2012 v 13:43 | Ellanor |  Zaujalo mě
Už mnohokrát jsem přemýšlela, zda sem dávat odkazy na věci, co mě náhle zaujmou a chci se o ně hned podělit. Zdálo by se, že na to je dobrý FB, ale není tomu tak. Tam to zapadne, lepší kronika je tady, sem člověk nadá žádnou blbost a taky se tu k tomu snáz vrací :).. Toto video se mnou dnes pohnulo natolik, že jsem tuto rubriku opravdu založila. Budou se tu hlavně objevovat taneční videa, zajímavé odkazy a asi i další věci, uvidíme :)...

Jako první kousek předkládám sestřih z představení Pražského komorního baletu na písně Jaromíra Nohavici - Divocí koně (Divadlo v Dlouhé, Praha, 1. 3. 2009).