Srpen 2012

Sensual world Kate Bush

23. srpna 2012 v 13:13 | Ellanor |  Zaujalo mě
Videoklip jako procházka po lese. Určitě to lze pojmout různě umělecky, ale nikdy se nebude nikdo procházet po lese tak jako Kate Bush. :o).. Na tento videoklip jsem přišla díky Tince, čímž jí velice děkuji :).. Hudbou a celkově stylem a dojmem z této písně se mi skvěle trefila do vkusu :o).. Považuji to také za velmi nadčasové a to proto, že se mi nechce věřit, že klip vznikl v roce 1989 :)..

Klipy Kate byly vždy zvláštní a dokonale ilustrovaly texty jejích písní. Přijdete-li na chuť výrazovému tanci, který je pro Kate tak typický, dostane pro vás její umění další (oproti jiným zpěvákům hodně neobvyklý) rozměr.


Smaltované etno šperky

15. srpna 2012 v 15:10 | Ellanor |  Nápady
Cesta k těmto šperkům byla trnitá a složitá, nejsou ještě dotaženy k dokonalosti, ale už teď jsem na ně (s ohledem na své možností) patřičně hrdá :).. Od prvního ustřihnutí měďeného plechu do posledního navlečení perličky uběhl rok, protože vývoj neprobíhá jen pod rukama, ale hlavně v hlavě. Ještě mnohem delší vývoj však měl nápad samotný...

Před několika lety přivezl taťka z knižního veletrhu v Holandsku velikou knihu Ethnic Jewellery, luxusní celostránkové fotografie na křídovém papíře nádherných šperků všech kultur, co si představíte. Blízký, Dálný Východ, Oceánie, všechno... Před pár lety jsem chodila do břišních tanců a i když v civilu moc šperky nenosím, byla jsem unešena. Tehdy jsem použila ornamentny na svůj orientální kostým. Není od zajímavosti, že rok poté přivezl taťka z toho samého veletrhu podobnou knihu. Jak se ukázalo, úplně stejnou, jen ji vydali s novým přebalem. Takže ji máme doma dvakrát.. (Jak řekl jeden můj známý, Well, na otázku, proč chce koupit ode mě druhou Ďáblovu kroniku od Váchala, když už doma jednu má: "Budu se s nima mazlit". Ano přesně tohle já můžu dělat se svými dvěma luxusními knihami Ethnic Jewellery. :o))))

Film Zaslaná pošta

8. srpna 2012 v 11:52 | Ellanor |  Kulturní všehochuť
Už je to nějaká doba, co jsem četla nějakou Zeměplošskou knížku od Pratchetta, naposledy to byla Noční hlídka asi před dvěma lety. Z jeho vydaných 39ti knih máme doma 23 a já jsem jich četla jen asi 14. Upřímně se za to stydím :( :o).. Hned zítra si jdu koupit další díl do naší sbírky - knihu Zaslaná pošta. (Asi by byl správnější název Zasl(r)aná pošta, viz česká obálka knihy.)

Natočit film podle dějově velice komplikovaných a na logiku složitých Pratchettových knih se zezačátku zdálo jako bláhové, stejně jako třeba natočit Pána Prstenů. Jak ale ukázal čas, moderní technologie a odvaha režisérů, jde to. Americká televizní stanice Sky1 se dala na velice záslužnou činnost, natáčí dvojfilmy podle nejoblíbenějších knih Zeměplochy. Začala v roce 2006 Otcem prasátek, pak Barvou kouzel. Nejnovější je dva roky starý film Zaslaná pošta, jehož hlavní hrdina je podvodník Vlahoš von Rosret (v originále Moist von Lipwig). Mohu vám říct, že ač jsem předchozí filmy viděla a jsou perfektní a dokonale udělané, pečlivě vysvětlují nezasvěcenému divákovi složitosti děje a dokonale ilustrují tento fantaskní svět. Neoslovily mě ale tak moc, jako ten film poslední, právě Zaslaná pošta. Nečetla jsem knihu, hned to musím napravit. Našla jsem na netu, že jsou tam drobné změny v průběhu děje, ale tomu se nedá vyhnout, film skvěle odsýpá a je, myslím, pro laika dějově mnohem snažší na pochopení než jeho předchůdci :o)..