Září 2012

Svatební cesta Skotskem - itinerář 2

20. září 2012 v 8:33 | Ellanor |  Cestování
V první části itineráře naší svatební cesty jsme skončili u hradu Eilean Donan Castle. Tento krásný hrad jsme nechali za zády pátý den večer naší cesty a autobusem jsme objeli jezero/záliv Loch Duich. Dojeli a došli jsme do hostelu v Rataganu. Toto byl ten typ hostelu patřící pod YMCA, kde spí muži a ženy zvlášť. Trochu jsme se potýkali i s nedostatkem jídla (zachránil nás výběr na recepci) a absencí auta (naštěstí šlo stopovat). Všichni ostatní obytovaní si navozili zásoby z pro nás příliš vzdálených supermarketů. Ale dobře to dopadlo, naštěstí byla v kuchyni skříňka s jídlem, které tam lidé nechávali při odjezdu jako erár :))..

Měli jsme celý den na výlet po okolí a až večer nám jel autobus zase dál. Zkusili jsme stopovat směrem k zátoce. Pěšky bychom to nedošli, protože to bylo deset kilásků přes hory. Naštěstí nám zastavila mladá rodina, kde rodiče byli Angličan a Kanaďanka. Nemuseli jsme je ani moc přesvědčovat a ještě si s námi zajeli podívat na broch u Glenelg, abychom nemuseli jít zpátky pěšky :). Prochodili jsme také okolí městečka . a pořídili několik fotogenických záběrů ovcí a ostrůvků :). Zpátky nás zavezl pán, co pracuje na ropné věži nějkde u jižní Ameriky, ale byl to Skot jak řemen, měl snad nejsilnější přízvuk ze všech Skotů ve Skotsku :o)).. Odpoledne jsme se pak dostali zpátky k Rataganu a prochodili místní kopečky a výhledy na obě strany údolí od Shielbridge. Tam jsme si ověřili, že ani na prudkém svahu není půda o nic méně podmáčená jako jinde a že pramen potoka tryská klidně kousek pod vrcholem :).. Výhledy ale byly nádherné, co z toho, že jsem pak doma drhla goretexky ze všech stran :))..

Naše další zastávka byl hrad Urquhart na břehu jezera Loch Ness. Taktéž velmi známá a fotogenická zřícenina. Rozhodně se tam vyplatí zavítat po zavíračce, vstupné je dost vysoké a brána je nízká, aby se nikdo z toho davu, co ho po večerech přeskakuje, nazranil :)..

Ubytováni jsme byli v hostelu v blízkém městečku, druhý den ráno už jsme frčeli víc a víc na sever. Do Inverness, největšího města severu Skotska, a pak nahoru do přístavu Scrabsteru (blízko města Thurso) a dál trajektem na Orkneje. Na tyto ostrovy jsme si vyhradili velkou část z našeho výletu - tři noci a dva celé dny. Ubytování jsme měli zamluvené v hlavní měste Stromness v hostýlku. První den jsem si půjčili kola a vyjeli po nejkrásnějších megalitech celého našeho výletu. Táhlý kopec a prudký vítr dělal výlet ještě adrenalinovější, normální člověk by netoužil po ničem jiném, než být někde na kafi a my jsme se schovávali do závětří největších menhirů Orknejských ostrovů :). S vypětím všech sil jsme nakonec v prtivětru dojeli až ke Scara Brae, pravěké vesnici schované pod nánosem písku. Cestou zpět jsme se kochali útesy Yesnaby a kocháme se jimi i doma, protože nám visí nad jídelní stolem :)..