Říjen 2012

Ani Grimm ani Once Upon A Time

31. října 2012 v 19:24 | Ellanor |  Kulturní všehochuť
... by svému vzoru - Bratřím Grimmům - radost neudělali. Ale o to tu ani nejde. Důležitější je ptát se, zda-li tyto seriály dělají radost dnešním divákům. Pokusila jsem se vpasovat do normálního diváka a trochu to zhodnotit.

Napřed si trochu přibližme, co jsou oba seriály zač. Mají několik společných znaků. Oba seriály, i Grimm i Once Upon A Time (zkráceně OUaT, v češtině Bylo nebylo) jsou americké seriály, které se vysílají právě teď. Oba jsou založeny na pohádkách bratří Grimmů a oba se odehrávají v současné Americe. Každý z nich si ale pohádkový svět zamíchaný do dnešní doby vykládá úplně jinak.

Seriál Grimm jsme začli sledovat jako první, tedy ho mám první v pořadí i tady. Narozdíl od druhého seriálu ho vysílají už i u nás - stanice Prima COOL každé pondělí večer.

Představa, že svět ve kterém žijeme není takový jak se ve skutečnosti zdá a v utajení s námi žijí i jiní lidé nebo jiné bytosti - to není myšlenka zas tak vzdálená, vzpomeňme třeba na Harryho Pottera. V případě hlavního hrdiny tohoto seriálu - Nicka Burkhardta - je jeho život obyčejného policajta-detektiva narušen zjištěním, že má skryté schopnosti vidět tyto bytosti. A kohožeto? Říká se jim Wesseni. Postavy z pohádek, žijící v utajení mezi námi lidmi. Jako třeba vlk z pohádky o Červené karkulce, drak, pavouk nebo čarodějnice. Jinak vypadají jako normální lidé, kteří ale krom "normálního života" mají postranní úmysly. Většina z nich je člověku nebezpečná. Nikdo jiný je nedokáže vidět (pokud sami nechtějí) než Grimmové. A hlavní úkol Grimmů je zajišťovat rovnováhu mezi oběma světy. Zajištění této rovnováhy se provádí hlavně redukcí Wessenů z povrchu zemského. Nick se ovšem stane výjimkou, narazí totiž na Wesseny, kteří překonali sami sebe a sekají dobrotu. Do cesty se mu připlete druhý hlavní hrdina celého seriálu, vlk Monroe, který díky přísně dietě, lékům a cvičení pilates nežere malé holčičky, ale živí se jako hodinář. (Radši ale v jeho přítomnosti nenoste nic červeného :o))

Na titulce realitních novin

26. října 2012 v 16:51 | Ellanor |  Foto a grafika
Tam se ocitla naše vizualizace. Máme z toho samozřejmě radost :). Je to projekt, který nám trval asi půl roku. Vizualizace urbanistického celku ve Slavkově s názvem "Rezidence Austerlitz". Všech bytových domů a každého řadového domu ze dvou stran.

Trochu mě to pošouplo, že bysme měli zprovoznit naše stránky, ale narážím na technické problémy, které nějak nedokážu zdolat :(..

Pro zajímavost přidávám i další vizualizace. Zadání bylo "bez stafáže a maximum zeleně", tak hlavně že byl klient spokojen. Na této hlavní vizualizaci si grafik dodělat ten odlesk a ptáčky na obloze. Když nad tím přemýšlím, tak si asi změnil i oblohu :o).. Ale všecku tu zeleň jsem tam retušovala já a všecky prkýnka na fasádě tam přitloukal Honza :o)))..

Let balónem nad Brnem

25. října 2012 v 12:31 | Ellanor |  Akce a výlety
(8. 10. 2012) Všechny fotky zde.
Mé letošní kulatiny byly tak kulaté, že se mě sestra ptala už půl roku dopředu, co bych chtěla za dárek. Pokaždé jsem jí odpověděla, že by se mi líbil tandemový seskok. Po čase si asi uvědomila, že si nedělám srandu. Něco takového ale nechtěla vzít v úvahu. Přehodnotila jsem tedy odvahu svou - jestli bych do toho šla - i své rodiny - jestli by mě tam pustili - a vyslovila jsem skromější přání: let balónem :)..


Pár dní po mých narozeninách skutečně přišla poštou dárková krabička s letenkou na balón :).. Chvíli jsem váhala, chvíli jsme nemohli dohodnout termín, jednou jsem to zrušila, že mi do toho něco vlezlo, ale nakonec začátkem října nastal ten den, kdy jsem měla letět :o).

Nafukování balónů na Kraví hoře byl zážitek. Letěli jsme skoro poslední, tak jsem se kochali zvedajícími se balóny ze země a odlétajícími posádkami. Pak jsem sami pomáhali při nafukování. Já jsem měla čestnou funkci vypnout větrák ve chvíli kdy se začne nahřívat vzduch v balónu hořákem :). Sice to pak někdo vypnul místo mě, ale aspoň že já jsem věděla, kde je ta páčka, abych mu ji mohla ukázat :o).. Honza teď všem ukazuje video, jak lezu do balónu před odletem, což není zrovna elegantní počin, protože jsem tam chtěla prvně vlézt v kabátě i s batohem na zádech :).

Vznesli jsme se, jen co od koše odskočili chlapi, co nás zatěžovali :).. Zamávala jsem Honzovi, že odlítám na zimu to teplých krajin a byli jsme fuč...


Švýcarsko a hlavně Provence I.

19. října 2012 v 0:03 | Ellanor |  Cestování
29.8. - 8.9.2011 - Všechny fotky
Tento dvojitý článek je jeden z mých restů tady a taky článek na přání. Je tedy věnován tajné čtenářce mého blogu - Lucce :o)..

Minulý rok na přelomu srpna a září jsme vyrazili ve složení já, Honza, Zuzka a Radim autem na jih Francie. Zastavovali jsme se na návštěvě ve Švýcarsku a nejzápadnější (náš hlavní) cíl naší cesty bylo středověké město Carcassonne. To je inspirací pro naši oblíbenou společenskou hru :).. Já už jsem tam byla, takže jsem věděla, že ostatní nelákám pro nic za nic :))..

Při plánování jsme se mylně domnívali, že konec srpna je právě doba, kdy se sklízí levandule. Z omylu nás vyvedl už knižní průvodce, ale nedalo se nic dělat, termín byl vpasován mezi deadline disertace a svatbu kamaráda, takže s ním nešlo hnout. Možná je to dobře, protože při naší cestě Provence jsme na žádná pole (sklizené) levandule nenarazili. Zní to asi zvláštně, taky jsme se divili. Možná jsme se pohybovali příliš ve městech, příliš u moře, příliš po památkách a jediná pole, které jsme na cestách míjeli bylo víno, furt a všude víno :o)...


Vyráželi jsme z Brna někdy brzy odpoledne a bylo to akorát, abychom dojeli do noci k Bodamskému jezeru do Bregenzu, kde jsem měli vyhlídnutý kemp. Ráno jsme zaplatili a vyrazili dál zleva okolo Alp do Švýcarska, kde bydlí Honzova sestřenice, ale předtím jsme zamířili k vyhlídnuté (naši oblíbené) přehradě Lac de Teuzier.

Procházka okolo tohoto jezera byla akorát na půldenní výlet. Je to zatopené prudké alpské údolí s obloukovou (strašně vysokou) hrází a vodní elektrárnou. Při dobré viditelnosti jde z jednoho úbočí vidět mezi alpskými vrcholky i Mont Blanc. Na opačné straně přehrady, v polovině okruhu, vyvěrá ze skály obrovský vodopád, který jezero napájí. U toho jsme se se Zuzkou pěkně natáhly na slunci :o).. Večer jsme přespali v Sierre u Honzovy sestřenice. Druhý den už byl bohužel čas na rozloučení a zamíření dále do hlavního města kantonu Valis, do Sionu. Tam jsme se prošli po městě a hlavně vystoupali na dva vrcholky nad městem. Na jednom je kostel (částečně asi i hrad) - Basilique de Valere, na druhé zřícenina hradu Chateau de Tourbillon. Z druhého zmíněného je opravdu nádherný výhled na svahy pokryté vinicemi a alpské vrcholky. Např i tento.

. . . . . .

Naše cesta na sklonku dne pokračovala dál na jih. Objeli jsme Ženevu i Grenoble aniž bychom se zastavovali a večer jsme si rozložili stan v Avignonu. Tam je pěkný kemp Bagatelle na ostrově mezi řekami. Takový ten typ kempu, že máte vlastní plácek obehnaný živým plotem, navíc pod nádhernými platany. Na břehu řeky byl přímo výhled na papežský palác a slavný most, končící v půlce řeky.

Top Dream Company: Roztančíme ten náš státní dluh

18. října 2012 v 9:40 | Ellanor |  Zaujalo mě
Volby jsou už passé, nebudu je komentovat, zato vám ukážu jedno video, které mě z celých voleb nejvíc pobavilo :).. Pražská skupina Top Dream Company se s tím neštve. Napřed svědomitě naslibuje, ale v poslední sloce říká otevřeně, co v politice hodlá dělat. Jak to tam funguje a bude fungovat.

A proč to neříct narovinu?! :)) "Znám jedno místo, tam je to ta jistota, platí za to že máš.. a neděláš nic.".. "Kdo nekrad, nevydělááváá".. "Občánku můj drahý, pro tebe nic neudělám..." Tak co, dali byste jim hlas?! To jsou sympaťáci. Takoví hoši s upřímným srdcem! Těch moc v politice není! :))

Nová zelená grafika blogu

17. října 2012 v 12:33 | Ellanor |  O mně a o stránkách
Šlo to postupně a ještě to není dokonalé, ale teď v této fázi jsem spokojená :).. Např. pro nápis "Blog Ellanor" hledám ještě lepší font :). Včera večer jsem se s tím poprala a výsledkem je čtvero nových pozadí pod hlavičku blogu. Fotografie jsou z našich cest. Tato aktuální je z mého přeletu balónem nad Brnem z minulého týdne, což snad taky bude článek :)..

Prosím, napište mi do komentářů, jestli se vám hlavička logu zdá příliš vysoká, jestli ji udělat poloviční nebo jak se to jeví na vašich obrazovkách, díky :)..

Od začátku roku, kdy jsem se po delší pauze k blogu vrátila se to tu postupně měnilo. V první řadě se už nesnažím zabírat celou šířku naší (veliké) obrazovky. Ustálilo se to na 850px šířky. Utrpěl tím vzhled některých starších článků, kde jsou fotky vedle sebe na řádku. Postupně to upravuju, kdyžtak prosím o shovívavost.

Na pozadí po stranách, které je tu už dlouho (a budu ho muset barevně trochu doladit), vidíte všechny věci, co mám ráda (například hrášek žeano:) a co mě zajímají :).. Tato tapeta mi dala hodně práce, tak se musím virtuálně poplácat po rameni :o).. Hlavně tedy proto, že jsem si obnovila znalost výroby této opakující se tapety/textury ve Photoshopu. A dokazuje to, co Honza včera říkal, jak málo ten Photoshop - svůj nejoblibenější program - znám :).. (Vpravo vidíte cvičnou tapetu s notama.)

Měla jsem tu ještě jednu stížnost, a to tu, že se písmo na černé pozadí špatně čte. Moc se tímto mamce omlouvám, ale nemohu předělat podkladní barvu článků. Aspoň jsem to tedy částečně podložila obrázkem. Abych to vysvětlila, obecně se říká, že blog zaměřený spíše na text je lepší na světlém podladu. A web, kde převažují obrázky zase na tmavém. U mě je to tak půl na půl. Od začátku jsem všechny věci focené speciálně na blog, dávala na černý podklad (příklad 1, příklad 2) a vypadalo by to hrozně na jiné barvě. Nepřipadá v úvahu to přefocovat (zvlášť, když jsou perníčky snězeny :)).. Takže takto, díky za pozornost :).

Dream a little dream

8. října 2012 v 11:07 | Ellanor |  Zaujalo mě
Další z písní a videí, které jsou u mě ověřené šasem a určitě by neměly zapadnout je animovaný videoklip, který je obsolventskou prací na škole animace v Dánsku. Je to starší kousek z roku 1995. Někdy v té době ho jednou v nočních hodinách pustili v televizi (nejspíš na ČT2) a já jsem ho shodou okolností viděla. Přestože viděn pouze jednou, vryl se mi do paměti a tam už zůstal. K mému velkému potěšení jsem ho nedávno našla na YT :)..

Paříž jen tak na chuť

3. října 2012 v 21:52 | Ellanor |  Cestování
Aneb na návštěvě u Fantoma v Opeře, ale také ve středověku u Dámy s jednorožcem :)..

Skoro každý rok se mi podaří dostat se na jeden víkend do Paříže. Tento výlet obsahuje stresující a nudnou nonstop cestu autem, stres a nudu na burze a několik hodin výletu či zábavy.

Před dvěma lety jsme se cestou tam zastavili v Remeši podívat se na katedrálu a cestou zpět jsme si prošli Lucemburg. Vloni jsme se na burzu nedostali a letos jsme si to zkusili vynahradit. Vyjeli jsme ve čtvrtek k večeru co nejdřív to šlo a spali jsme po cestě sotva dvě hodiny (řidiči se samozřejmě střídali), takže se nám podařilo přijet už okolo 11 hodiny dopolední do Paříže. Vyrazili jsme do centra k naplánovaným cílům. Mým cílem byla Opera Garnier, dějiště příběhu Fantoma opery a Musée de Cluny - Muzeum středověku. Honzovým hlavním cílem byl Apple Store a nový Iphone ;o)... Pavlu jsem nemusela dlouho přesvědčovat, aby se mnou šla do opery. Zmínila se totiž, že by se chtěla podívat do Versailles, což bylo dost z ruky. Ovšem podobné množství zlata na m2 jsem jí mohla s klidným svědomím slíbit i v opeře :o).. Rozdělili jsme se tedy (naštěstí je hlavní Apple store kousek od opery:o).. a my jsme se sestrou vyrazily do opery.

Nebudu se tu podrobně rozepisovat o této stavbě, bylo by to na dlouho a mnohem důvěryhodnější informace najdete tady nebo prostě na Wikipedii. Opera samozřejmě funguje k tomu k čemu má, k operním a baletním představením, ale díky tomu příběhu o Fantomovi se vše zdá jakoby zlatější, mramorovější, krásnější, zajímavější.. víc to bere dech. A když dojdete podél chodby k lóži číslo 5 s mosaznou tabulkou, na které se píše že tohle je Fantomova lóže, trochu se člověku zježí chloupky na krku ať chce nebo nechce:o).. Zajímalo by mě, jestli se ta lóže normálně pronajímá.. řekla bych že ano, za extra příplatek :o)))..

Svatební cesta Skotskem - poučení

2. října 2012 v 23:28 | Ellanor |  Cestování
Ze zážitků ze Skotska mi zbylo ještě něco málo informací, se kterými jsem se chtěla svěřit. Je toho ale už jen trocha :o)..

Jedna z věcí, před kterou jsme byli varování, byly muchničky. Prvním bodem prevence bylo stáhnutí aplikace do mobilu, která mapuje výskyt muchniček (midges - [midžís]) po celém Skotsku. Asi dva roky zpátky mě totiž muchničky tak doštípaly, že jsem dva týdny chodila s obrovskýma flekama, které hrozně svědily. Tím jsem si nechtěla kazit cestu. Muchničky jsou ve Skotsku kapitola sama pro sebe, zvláště, pokud chcete někde spát pod širákem (v blízkosti vřesu), musíte se na ně připravit. Jako v jiných (zejména exotických) zemích platí, že nemá cenu si vozit svůj repelent z domu, musíte si koupit místní. Ale abych nestrašila, nakonec jsme na muchničky nenarazili. Hodně to totiž záleží na počasí a místech, kde se pohybujete. Jak nám poradili místní, muchničky mají rády bezvětří a stín, takže budete-li vyhledávat opak, měli byste se jim vyhnout. Mimochodem mapa, kde se dal sledovat výskyt muchniček většinou ukazovala největší zamoření v Glen Coe, nejkrásnější údolí Skotska. My jsme kvůli zpožděnému letadlu toto místo vynechali, takže je asi dobře, že jsme tam nejeli.