Prosinec 2012

Keramická lampa hotova

31. prosince 2012 v 9:56 | Ellanor |  Nápady
V létě jsem uplácala z hlíny lampu, která se teď před vánoci konečně zabydlela u nás na balkoně. Vzhledem k tomu, že jsem ji modelovala na Hvozdné, vypalovala a glazovala ve Zlíně a bydlíme v Brně, lampa už má hodně kilometrů naježděno :).. Všechno ale zdárně přežila a ve sněhovo-ledové pokrývce přispěla velkou dávkou k mé vánoční radosti.

Lampa je mohutná, ale stejně není tak velká jak jsem ji plánovala. Má něco málo přes 30 cm na výšku. Je tedy otázka, jestli by byla ve větším ještě přenosná a dalo by se s ní nějak manipulovat. Už teď je hodně těžká. Rozměry musí tedy stačit tak jak jsou :)..

Nakonec jsem ji glazovala ze všech stran, protože seškrabování a zapravování suché nevypálené hlíny zkazilo ten celistvý hladký povrch (nevím, jak se tomu říká přesně). Zvenku je glazovaná průhlednou glazurou, zevnitř a na hranách prořezů je bílá. Není tento povrch moc hezký, matlali jsme to s Honzou štětcem ve spěchu, ale má to jen praktickou funci, aby se světlo více odráželo, což funguje dobře :)..

Upozornění pro příště zní: Sušit pomaleji pod igelitem i když je to šamotová hlína, která má vydržet hodně. Na některých místech se objevily malé praskliny, které jsem na radu studované kamarádky "lepila" směsí hliněného šlikru a průhledné glazury (na syrový střep) nanášené v tenkých vrstvách. Nutno říct, že tato metoda funguje dobře (i když praskliny byly asi čtyři a nebyly nijak zásadní).

. .

P.S.: Chtěla jsem lampu i pro zajímavost zvážit, ale přimrzla k dlažbě, potvora.. snad v klidu na jaře rozmrzne. Šamotová hlína by měla mráz dobře zvládnout :o)..

Vánoce na ledu

29. prosince 2012 v 12:58 | Ellanor |  Každodenní drobnosti
Letošní vánoce považuji za povedené. Přípravy jsme zvládli, dárky, stromek, kapra, cukroví... Navařili jsme a sezvali příbuzné k nám. Myslím, že byli spokojeni. Neměla jsem asi od půlky prosince čas na psaní článků, ale teď už mě to vaření a uklízení trochu přešlo, tak aspoň krátká zmínka :)..

Náš stromeček konečně stál za řeč. Část ozdob jsem vyrobila (inspirovaná pinterestem), něco jsme koupili a baňky jsme si mohli půjčit. Ptáčci šití z filcu vznikali postupně ve volných chvílích. Co večerní film, to jeden kus. Celkem je jich šest. Na příští rok přibudou i další andělé nebo podobné motivy :). Ještě se o nich snad zmíním podrobněji :). Na stromečku si lze všimnout taky starého svítícího řetězu, nadělá hodně parády a kdyby byly obaleny pečícím papírem všechny žárovky, bylo by to ještě lepší :)..

Co je letos výjimečné, je počasí. Nevím jak jinde, jestli vyšla předpověď výrazné oblevy, ale u nás na Lesné v Brně naštěstí ne. Udržel se tu sníh, který nasněžil v sobotu a nejen to, díky unikátní kombinaci teplot okolo nuly se vytvořila na všem ledová krusta. Ta sice byla na chodnících vražebná, ale stromy a vše venku krásně obalila ledem. Na Štědrý den i oba svátky vánoční byla pořád mlha, sluníčko nezasvítilo. Ne, nebylo to počasí na procházku (plánovali jsme jít na rozhlednu %-)), ale nebyli jsme jediní, kdo vyrazili aspoň s na chvilku s foťákem obdivovat větvičky šípku, neopadané jabloně mezi paneláky a další krásy sídlištní přírody :o))... Přikládám několik fotek.

Brave - skotská pohádka

5. prosince 2012 v 23:45 | Ellanor |  Kulturní všehochuť
Svatý Ondřej - patron Skotska - se slavil v pátek a v sobotu jsme si zatančili na Svatoondřejském ceilidh - tradiční skotské (brněnské) tancovačce. Jak lépe zakončit takovýto víkend, než krásnou tématickou pohádkou. A právě o filmu Brave (Rebelka) mám pro vás jeden naprosto nezaujatý článeček :o)..

Tohle je film, jehož prostředí nám přesně padlo do vkusu - legendami opředené Skotsko. Musím na začátek upozornit na jednu věc: přátelé, na tento film se v žádném případě nedívejte s dabingem - ta nádherná angličtina se skotským přízvukem je nahrazena pražskou češtinou. (To se vůbec nechci zmiňovat o tom, jak se mi otevírá kudla v kapse při poslechu přezpívané písničky Luckou Vondráčkovou.) Pokochejte se, stejně jako my, výslovnotí slovíček jako lady nebo třeba danger a frázemi jako: Don't you dare loose another arrow!

Nebudu se tu rozepisovat o tom, jak Disney koupil Pixar a Merida se tak stává další Disney princeznou ve frontě (vsadím se, že ta by o to opravdu nestála). Ale zmínit se o příběhu je nezbytné. Někdo tvrdí, že děj je otřepaný a bez jiskry (narozdíl třeba od Ratatouille nebo Up), ale já si to nemyslím. Vztah vzdorovité dcery - princezny Meridy a matky - královny Elinor s přehnaným (?) očekáváním je blízký slušné části populace, none? :).. Meridě se nechce vdávat a podaří se jí zkazit soutěžení nápadníků. Protože z toho má doma peklo, v zoufalství se obrátí na čarodějnici. Chce po ní, aby změnila její matku, aby změnila svůj osud. Netuší ovšem, že čarodějnice umí jen jednu věc.. ale to už bych moc napovídala :)..

Je úžasné kolik odkazů a detailů v tomto filmu najde milovník Skotska a Keltů. Tak například ta keltská bojovnost - vždyť ty klany se pořád mydlily mezi sebou. Asi jen pro účely filmu měli zvoleného krále, protože v praxi to bylo proti jejich přirozenosti. A nebo ta pověstná vychloubačnost:)). Už dříve zmíněný průvodce od Kudrny nám kdysi na zájezdě dával takový malý test, jak reaguje Kelt na informaci: "Zabil jsem 10 bojovníků." Za A) "To seš fakt dobrý, to gratuluju.", za B) "To ti neveřím, to je nějak mnoho." nebo za C) "To nic není, já jsme jich zabil 50, chytl jsem slona za chobot a umlátil jsem je!!" .. zní to divně? ale kdepak, C) je správně :o).. přesně takhle se chovají Keltové.