Červen 2013

Jak ušít sukni ze šátku

26. června 2013 v 14:40 | Ellanor |  Nápady
Dnes mám pro vás jednoduchou letní sukni na pláž, tentokrát i s návodem na stříhání a šití :). Alternativu třeba k zavinovací sukni nebo sarongu zavázaném okolo pasu. Připravila jsem i jednoduchý nákres a výpočet, aby se nikdo nemohl vymlouvat, že je to moc složité :o)...

Vloni při vyklízení starého bytu jsem našla dva nevyužité šátky, které nám taťka před několika lety přivezl z Indonésie (Malajsie?). Barvy mají oba docela šílené, ale na pláži nebo na koupališti se to snese (ten druhý růžovo-červeno-fialovo-zlatý jsem zatím nechala ve skříni :)). Předpokladem této sukně je mít šátek obdélníkového rozměru, (nebo látku, která má šířku takovou jakou chcete délku sukně). Napřed mě napadlo, že udělám sukni zavinovací, ale s tou mám špatné zkušenosti*), rozhodla jsem se tedy pro rozšiřující se střih.

Mým záměrem bylo maximální využítí vzorované látky, včetně ozdobného okraje na kratších koncích. Tento okraj jsem chtěla logicky kolem rozparku. A ten nejlépe vepředu na straně nad nohou. Švy sukně budou vepředu, vzadu a na bocích. Látku tedy bylo potřeba rozstříhat na pět dílů. Čtyři čtvrtiny sukně, kde tři klíny jsou široké a čtvrtý a pátý poloviční s ozdobným okrajem - oba tvoří tu poslední čtvrtinu.

Jak ale rozměřit klíny sukně na látce? Změřím se v místě, kde chci ať mi sukně leží na bocích (nebo v pase). Předpokládám třeba, že mám obvod 80cm. 1/4 tohoto obodu je tedy 20cm a 1/8 je 10cm. Rozkreslím si to na látku podle vpravo přiloženého schématu.

Látku přehnu na polovinu a vyznačím si na ní střed (osu symetrie), stačí špendlíkem. Od kraje naměřím 10cm na jedné straně (body dole), od osy symetrie na každou stranu taky 10cm (body nahoře). Propojím pomocí dlouhého pravítka a (stále přehnutou látku) ustřihnu :)..

Díly otočím (viz rozdíl mezi fotkou 2 a 3), sešpendlím a sešiju. (Protože je sukně primitivní a chci maximálně využít látku, zcela zanedbávám práci se vzorem. Hodí se na to tedy buď vzory divoké, decentní nebo jednobarevné látky. Pozor na vzory, které mají jasně daný směr.)

Tony Awards 2013

25. června 2013 v 9:56 | Ellanor |  Zaujalo mě
Dnes něco strhujícího!.. dnes něco fantastického a dechberoucího :).. Koncentrovaná současná Broadway - úvodní číslo letošního předávání cen Tony, tedy Oskarů muzikálového nebe. Moderované už po několikáté hercem Neil Patrick Harrisem.

Bylo příjemné zjistit, že toto video se dá shlédnout s kvalitními českými titulky. Moc díky za překlad (a vysvětlivky) serveru videacesky.cz.

Bohužel z tohoto serveru nejde přímo linkovat, tak si prohlédněte otitulkovanou verzi přes TENTO ODKAZ, doporučuji v HD rozlišení. Nebo se koukejte tady dole a zkoušejte jestli porozumíte, co všechno stihnete sledovat, prostě se kochejte show :)...

Renesanční piknik

20. června 2013 v 10:31 | Ellanor |  Akce a výlety
V současném vedru mě asi nenapadne žádný pseudobásnický obrat, tak vám tu poslední akci přiblížím jen zcela věcně a nudně popisně :)..

V neděli se nám velice vydařila historická sešlost. Víceméně jsem ji iniciovala já :).. Podle inspirace pražské skupiny Rond, jsme v Poustevníku zorganizovali Renesanční piknik. Záměrem byl odpočinek, jídlo a rekreační aktivity co nejvíce v duchu 16. století. Rozdělili jsme si recepty, někdo vařil přesně dobově, někdo to nehrotil a upekl normální buchty. Jeden kamarád zprovoznil hru s pálkou a míčkem, podobnou dnešnímu kriketu nebo baseballu. Improvizovaná kapela natrénovala hudbu k tancům a nazapomenutelným zážitkem také byla recitace básní.

Více fotek nejdete v mé galerii zde, a taky na naší stránce na FB.

Přípravám zkusíme dát příště více času, hlavně co se týče receptů a jejich ozkoušení. Nakonec jsem smažila bezinkové květy nasladko (podle tohoto receptu), pekla masový koláč, podle opravdu historického receptu (příště v něm ale udělám úpravy) a vyrobila česnekovo-bylinkovou pomazánku. Nejvtipnější byl recept na perníčky. Ty opravdu dobové jsou trošku náročnější na čas. Těsto se nechává uležet půl roku, po upečení se perník chutná až po třech dnech atd.. no, tak snad příště :o), tentokrát stačily dětem klasické perníčky bez zdobení, hodně přislazené medem a upečené napůl z žitné mouky. Společně s mladou mrkví to bylo jejich nejoblíbenější piknikové jídlo :)...

. . .

Bylo velice přijemné chodit celý den bosky po parku. Kdybych si u jednoho tance nepíchla do nohy rezavou sichrhajsku, byl by zážitek úplně dokonalý :).. Zvláště když všude kolem kvetly keře jasnímu :)..

Býti komparzem

8. června 2013 v 2:15 | Ellanor |  Každodenní drobnosti
Ve čtvrtek jsem získala zcela novou zkušenost. Přihlásila jsem se s kamarádkami, stejně jako asi 300 dalších Brňáků, do komparzu, kdy se v Mahenově divadle natáčel dánský historický film.

Pokud se chcete stát komparzem, potřebujete vlastně jen jednu věc - trpělivost. Hodně trpělivosti. Trojitou dávku trpělivosti, než je normální denní průměr, (a to jsem relativně hodně trpělivý člověk) :).. K tomu je ještě potřeba napsat, že komparz není žádná prča. I když za tento nabitý a dlouhý den dostane člověk nějaký peníz, nelze to dělat z důvodu finančního přivýdělku. Peníze jsou spíš taková kompenzace na spravení nápady, kdy po 16 hodinách na place odcházíte nočním Brnem a jste tak unavení, že nevíte, kterou šalinou jet domů :)..

V říjnu příštího roku bude mít v Dánsku premiéru válečný velkofilm pojednávájící o jejich zásadní historické události prusko-německé válce. Bude to televizní film, u nás nejspíš nikdy vysílán nebude. Protože ale mají dánští filmaři velmi slušný rozpočet, mohli si dovolit zlaté Mahenovo divadlo plné dobově oblečených a načesaných diváků.


První fází byla mailová přihláška se základními údaji a fotkou. Podle té jsme byli pozváni na zkoušku kostýmů. Tam se podívali jaké vlastně máme vlasy - dámy s nepřirozeně barevnými (např. červenými) vlasy a pánové s dlouhými (nebo příliš vysocí) byli rovnou posláni domů. My se Sangí jsme tuto podmínku splnily bez problému, poslali nás tedy vybrat kostým. Bohužel na moji postavu moc velký výběr nebyl (možná jsme měly přijít dřív ráno), takže šaty, které mi jakžtakž padly, nebyly žádná hitparáda. Nakonec i Sangí dostala takové zvláštní šaty, přestože je o poznání hubenější. Ale nestěžovaly jsme si :o).. (Například ani na to, že nemáme korzety, jen vyztužené šaty. Na konci dne jsem za to bylo dost vděčná:).)

Trust me, I'm the Doctor

3. června 2013 v 11:14 | Ellanor |  Kulturní všehochuť
Chtěla jsem napsat oslavný článek na kultovní britský sci-fi seriál Doctor Who (v češtině Pán Času). Taky ho tu máte, jen bude mít trochu hořkosladkou příchuť. Včera celý fanouškovský svět obletěla zpráva, která mě dost rozesmutnila - aktuální představitel doktora (Matt Smith) bude ve své roli končit. A to přitom ještě před nedávnem psali, že není žádným překvapením, že natočí minimálně jednu další sérii. Zas mám pocit, že jsem něco propásla, sotva jsem ho objevila a propadla jeho charismatu a hereckému mistrovství, je fuč... nu co už, snad se tady z toho vypíšu a bude mi líp :).

Nedávno jsem tu psala o dvou amerických aktuálních seriálech, Grimm a Once Upon A Time, ten první z nich sice ještě víceméně sleduju.. ale po "objevení" britských seriálů Downton Abbey a hlavně Doctor Who, tak nějak nechápu, proč jsem tím vůbec ztrácela čas :o))...

Nejkultovnější ze všech nejkultovnějších sci-fi seriálů je právě Doctor Who! Nejdéle běžící seriál, který letos na podzim oslaví neuvěřitelných 50 let od vysílání prvního dílu. Každý milovník sci-fi o něj už někdy zakopl. I já, jen jsem u něho tehdy nezůstala a nezačala ho tak systematicky sledovat jako teď.

Britská sci-fi je velice specifická odrůda, vyznačující se suchým humorem a svérázným pojetím sebe sama. (Viz i Červený trpaslík.) V Doctor Who se to projevuje hlavně přístupem k technice - kouzelný sonický šroubovák vše odemkne, přeprogramuje atd, jako kouzelná hůlka.. Kosmická loď má ovládání ze samých retro kousků, psacího stroje, kohoutků od umyvadla, staré televize, páček a svítících tlačítek.. A všudypřítomným možným časovým paradoxům, se kterými si Doktor moc neláme hlavu, pokud nejsou opravdu vážné (hlavně úmyslné)..

Martha: "Ve filmech, když šlápneš na motýla, můžeš změnit budoucnost lidské rasy."
Doctor: "Tak nešlapej na motýly... A co ti vlastně motýli udělali?"
M.: "Když já nevím, co když zabiju vlastního dědečka."
D.: "A máš to v plánu?"
M.: "Ne."
D.: "Tak to je v pohodě."
..a je vyřešeno... :))