Srpen 2013

Srolované léto

27. srpna 2013 v 23:06 | Ellanor |  Každodenní drobnosti
Léto se nám roluje do závěru. I když jsem si ho letos užila, dost se mi ulevilo, že konečně pominuly ty největší vedra. Ještě se má oteplit, na babí léto se moc těším. A hlavně na houbovou sezónu. Od pořádných dešťů, které byly u nás na Moravě teprve teď o víkendu, by to mělo být tak za dva týdny. Tak uvidíme :)..

Jak se u nás doma pozná, že začalo léto? Někdo má třeba měřítko v tom, že schová zimní boty dozadu do skříně. U nás je to ve chvíli, kdy Honza uzná že nemusí spát pod svou novou peřinou - tou nejtlustší, jaká šla v Ikei koupit - a dá si svou původní, tu normálně tlustou :o).. Až skončí léto, tak dám vědět. Přehoupnem se u nás do podzimu až Honzovi začne být pod jeho peřinou zima :o). Mimochodem, já spím pod povlečenou dekou celé léto :o)..

Vzhledem k tomu, že je víc než půl roku od silvestra, mohu již konstatovat, že letošek se daří. Je to troufalé a příliš optimistické (ťuk ťuk na dřevo), ale nahrnulo se nám tolik práce a radostí, že nevíme co dřív. Tak snad nám to vydrží a snad se daří i vám :)..

Gradac na Jadranu

19. srpna 2013 v 11:15 | Ellanor |  Cestování
Byla jsem během července a srpna na dvou příjemných dovolených. Začnu dovolenou v Chorvatsku. Bude to jen takových pár bodů, fotky a na závěr recenze :)..


Dovolená v Chorvatsku ve městečku Gradac (16.-23.7.2013)
Jakýpak je na dnešek plán? Flákání po ránu, potom lehárko odpoledne a pak si dáchnout před hlavní večerní zevlovačkou?! (Red Dwarf S01E02)

Pro ušetření starostí (a i trochu peněz) jsme letos jeli k moři na zájezd s cestovkou. Mělo to své výhody i nevýhody, vesměs jsme se ale nenechali ničím zaskočit a snažili si užít moře a přiměřeně slunce, co to šlo :).. Vyzkoušená a (kamarádkou) osvědčená cestovka Valaška z Valašského Meziříčí ničím nezklamala. Cesta autobusem přes noc, žádné zácpy (protože se jelo od úterý do úterý), ochotní delegáti, fakultativní zájezdy atd. Spali jsme ve velikém hotelu Laguna, plném Čechů. To nám nevadilo, pláž byla plná Čechů, to by taky nevadilo.. Zjistili jsme si dopředu, že se dá vyhnout davům, když poodejdeme na vzdálenější pláže.

Okurková sezóna

13. srpna 2013 v 18:23 | Ellanor |  Vaření s rozběhem
Okurková sezóna je dnes spíše období, kdy se nic neděje. Můj blog je toho důkazem, že? :).. Když se vrátíme k původnímu významu, vyloupne se článek o sezóně zavařování :).. Nejsem žádná hospodyňka, co má plnou špajsku kompotů, ale letos jsem se pokusila o pár menších projektů :)..

Samo pozdní jaro a prudké léto hodilo rukavici nezavařovacím typům jako já. Některé plody tím sice utrpěly, některých zase byl přebytek. Tak třeba meruněk. Ale začalo to už na jaře, bezinky byly letos o měsíc pozděj než jindy, takže žádné výmluvy, že jsem to prošvihla, se nedaly použít :).. Vznikl z toho sirup, který mně teda chutná, ale manžel ho pít nechce, protože ten jeden den při luhování to tu smrdělo po bytě. Achjo, mám já to těžké, naštěstí s dalšími výrobky jsem byla už úspěšnější :)..

Není totiž jen kouzlo v zavařování, velký úspěch slibují i věci zamražené. Pokud se zásobíte ovocnými knedlíčky z tvarohového těsta, máte spoustu letních a podzimních večeří vyřešených a ještě budete za hvězdu (zvlášť je-li vaše drahá polovička na sladké) :). Já jsem začla už při jahodovém nadělení, nakoupila jsem jeden kyblík a udělala trojitou dávku těsta. Ehm, toho těsta bylo nějak moc :)) Celý večer jsem balila knedlíčky a druhý den šla dokoupit další kyblíky ovoce na zbylé dvě třetiny těsta :o). Celkem jsem napočítala 16 porcí (bereme-li jednu porci jako 6 knedlíčků) jahodových, meruňkových, borůvkových a dokonce broskvových. Uff.. asi po měsíci jsem to dobrovolně podstoupila znova a mražák tak praská ve švech a já si připadám jak veverka Zrzečka, co si dělala zásoby na zimu. Btw Honza mi s balením knedlíčků pomáhal, přecejen stát nad tím tři hodiny je výkon hodný profesionála, na což nemám nervy :)..