Prosinec 2013

Nevyžádané rady :)

30. prosince 2013 v 10:19 | Ellanor |  O Ještěrce
I když jsem sama psala, že nevyžádané rady můžou být pěkně otravné, v psané formě je to něco jiného. Člověk se může rozhodnout, jestli si je přečte nebo ne :)). Proto si dovolím článek o těhotenství plný různých rad, které ale myslím jen a jen v dobrém :)..

Tento stav doprovází jisté potíže, obecně známé, které ženu v průběhu dřív nebo pozděj potkají. A nebo třeba vůbec ne. Aby bylo toto období co nejpohodovější, mám k tomu radu, která je úplně jednoduchá: nečekejte na potíže, vsaďte na prevenci. Jedna známá mi před vánoci řekla "křeče zatím nemám, tak hořčík neřeším." To je podle mě chyba. Zvlášť u potíží, které můžou přijít spíš pozděj a jejichž řešení/léčení nemá okamžitý nástup.. Zkusím to tedy sepsat v bodech:

Shrnutí šermířské sezóny 2013

28. prosince 2013 v 0:42 | Ellanor |  Akce a výlety
Protože jsem v letošní sezóně s mojí historickou skupinou Poustevník zažila mnoho příjemných akcí a nestihla jsem jednotlivé reportáže, udělám tu takové malé shrnutí. Krátce připomenu všechny výlety, bitvy a vystoupení, které jsem s nimi v tomto roce absolvovala.

Musím bohužel konstatovat, že letos celkově moc vystupování nebylo, byla to trochu chudší sezóna. Kupříkladu většina tradičních akcí v Rakousku nám odpadla, případně jsme je sami pro nemoc museli zrušit. Samozřejmě jako skupina jsme absolvovali více vystoupení, než je sepsáno dole, ale některé byly čistě šermířské nebo se sešla jiná sestava holek beze mě. A jako každý rok jsme se zúčastnili i bitev a jiných akcí neveřejných, přičemž některé z nich byly pro mě letos příliš daleko (třeba tradiční Dobývání Švihova u Plzně nebo secvičné lancknechtů s projektem 1525).

Mám tu pro vás článek plný fotek a stručných reportáží z roku 2013 a vezmu to chronologicky od těch nejčerstvějších :)..

Zavírání sezóny v Lužánkách (6.10.2013)

Naše letošní poslední vystoupení, kterým jsme uzavřeli sezónu, byla vlastní akce pro kamarády, veřejnost a kolemjdoucí v Lužáneckém parku v Brně. Jak už jsem se zmiňovala, nemám ve vystoupení zatím alternaci, takže jsem se rvala do šatů na přelomu šestého a sedmého měsíce těhotenství, ale naštěstí to nešlo vidět (bylo to zaměnitelné se špekem :o).. Fotku z profilu bohužel nemám :( :))..

. . .

Přípravy na takhle obsáhlé vystoupení (tzn čtvero scének a další doplňující program) nebyly úplně jednoduché, takže pro zjednodušení situace (a kvůli nemoci dětí) se program poskládal ze dvou nových vystoupení - Drzé služebné a Učňů a dvou starších: výborné lancknechtské scénky Pozor vévoda kouše a vesnické taneční pantomimy Svatba. V té jsem před dvěma lety tady v Lužánkách debutovala já jakožto v mém prvním poustevnickém vystoupení :).. Divácky atraktivní Bouffony, což je choreograficky i fyzicky náročný tanec s dřevěnými meči, jsme bohužel zrušili (což mě mrzelo kvůli Sangí, našemu nováčkovi, pro kterou jsme na to šily šaty). Celé odpolední představení se doplnilo učením tanců a ochutnávkou středověkých (renesančních) jídel.

Šité fialové ozdoby

26. prosince 2013 v 0:56 | Ellanor |  Nápady
Letošní vánoce se nesou ve stylu čekání na Ještěrku a "nic nechystám, dokud nebudu mít přeskládanou správně tašku do porodnice". Protože taška leží pořád v původním složení, tak jsem vlastně ani ty vánoce nestihla nijak zvlášť nachystat. Z plánovaných čtyř druhů cukroví mám dva - jsou to asi první vánoce bez perníčků.. Úklid se pofackoval hlavně kvůli návštěvě - doufám, že si nikdo nevšimne fleků na neumytých oknech :).. Dárků mám jen pár, sotva stojí za řeč :)..
Vůbec nám to ale nevadí. Sedíme doma v klidu, něco nachystáme - tu nazdobit větvičky, obědvat, pak třeba salát - a jdem si zas sednout/lehnout :).. Když je víc síly, jdeme na procházku, když míň, díváme se na filmy :)...

Napíšu vám o fialových ozdobách na stromeček, které jsem ušila vloni. Původní plán byl každý rok přidat pár ozdob v jiné barvě. K fialovým ptáčkům zelené anděly, modré ryby atd.. A postupně si udělat arzenál vyrobených nerozbitných ozdob všech barev. Letos do sbírky nic nepřibylo, tak třeba příště :)..

Hitparáda blbých dotazů

19. prosince 2013 v 22:58 | Ellanor |  O Ještěrce
Někdy v létě jsem narazila na článek 10 vět, které se neříkají těhotným. Teď když ho čtu znova, kroutím nad tím hlavou ještě víc. V mém okolí naštěstí nemám nikoho, kdo by mi vnucoval nevyžádané rady a měl přiblblé dotazy. Přesto však je to článek poučný, protože ne každý si vidí do úst a těhotné opravdu bývají přecitlvělé. Některé vic, jiné míň, každá trošku jinak :)..

Podle vlastních zkušeností bych tento seznam ráda proškrtala a zároveň i rozšířila :)...

Když jsem na začátku sedmého měsíce potřebovala odehrát poslední vystoupení, v kostýmu jsem vypadala spíše jako obtloustlá. Nevadilo mi to, nevadí mi to doteď. Jen tedy když mě nikdo nepustí sednout v MHD, protože nevidí nebo nechce vidět břicho - tak to mě (teď v devátém měsíci) už docela štve.

Holka nebo kluk, to jsme byli zvědaví a neplánovali jsme to ostatním tajit. Malinko mě zamrzelo, když byla babička zklamaná, že to bude holka. Holt holek je v naší rodině moc a kluci jsou v menšině. Ale co naděláme, na druhé návštěvě už vypadala smířeně. Mě to tedy mrzelo jen jednu sekundu, hned jsem se začla těšit :)..

Žravá mě moc nechytala, souvisí to i s tím malým přírůstkem kil, takže okurky se šlehačkou ne-é a místo chuti na sladké jsem si kupovala spíš solené mandle :).. Zato trochu vína nebo piva (na podzim burčáku, mňam) mi nedělá problém a necítím se za to nijak špatně. (Tvrdé nepiju a to jedno dvě deci se v mých kilech rozpustí a podpoří trávení, rozproudí krev :)) Představa, že mi někdo bude dělat kázání na veřejnosti mě dost děsí. V restauraci tedy piju spíš birrel nebo upíjím z cizích sklenic :o)..

Zato se jménem to máme na dlouhé vyprávění (možná samostatný článek). Představa, že zvolíme jméno a nikomu je neřekneme vzala za své, když jsme se pokoušeli ve dvou na něčem shodnout. Nakonec jsme udělali seznam asi sedmi jmen, které jsme konzultovali s každým, kdo měl zájem. Šlo mi hlavně o to, abych slyšela názory a byla na ně tak připravená až tak mimčo opravdu pojmenujeme. Ani ne, že bych se rozhodovala podle toho, co řekne okolí nebo dokonce na hlasování. Spíš se preventivně obrnit proti větám "tak se jmenujou vložky/auto/kráva v televizní reklamě", "to je jak z té otravné písničky" nebo "to mi asociuje starou obézní tetu". Ještě teda nevím, jak se jménem dopadneme, ale názory ostatních mě už nerozhodí :o)...

Na závěr sem přidám svou jedenáctou větu, která se nemá říkat těhotným. Je to dotaz:

"Je ti dobře? Není ti špatně?!"

Zvlášť pokud dotázaná vypadá víceméně normálně a je to jen vaše podezření. Věřte mi, že ať už je dotyčné jakkoliv, začne nad tím přemýšlet a hned se jí přitíží. Je fajn podat pomocnou ruku, nabídnout místo k sednutí nebo přestávku. Ale rozhodně ne vyděšeným stylem "seš bledá, proboha sedni si", jak to dělají občas jiné ženy (a/nebo) matky :)... (moje mamka naštěstí ne :o))..

Výstava (jedlých) betlémů

3. prosince 2013 v 22:17 | Ellanor |  Akce a výlety
Tradiční Výstava betlémů ve Hvozdné měla teď o víkendu už desátý ročník. Já jsem tam dřív zkoušela své floristické pokusy a pomáhala s přípravami dekorací po nocích a víkendech. Poslední dva roky už jsme to moc nestíhala, tak jsme zkusila přispět jinak. Vloni jsem vyráběla betlém z klobásek a salámů (podle inspirace, co koluje na netu) a letos pro změnu sýrový. Bylo to myšleno jak pozvánka do bufetu, který je v divadle pod jevištěm. Betlém jsem vyrobila vždy těsně před zahájením výstavy a pak jim ho tam nechala na snězení :).. Prý to byl nejfotografovanější betlém výstavy :o)..

. .

Nakoupit suroviny a vyrobit beltém je otázka chvíle, letos se mi moc nechtělo, tak mi to zabralo přes tři hodiny. Těžko ale říct, čím oslním přístí rok, už letos měli někteří masožrouti výhrady. Pokud to udělám příští rok ze zeleniny, mohla bych riskovat propadák :o)..