Květen 2014

Košilka

31. května 2014 v 23:57 | Ellanor |  Kostýmy
Pro naše historické akce jsem pro Ještěrku ušila jednoduchou košilku a čepeček. Myšlenkou byl kostým renesanční (případně gotický), který vydrží miminu toto jaro a na příští sezónu ušiju něco jiného. Přemýšlela jsem nad více částmi, než je jen košile a čepeček (svrchní sukýnka, nohavice), ale asi to malá ocení nejdřív za rok :)..

Vytáhla jsem nevyužitý len a střihla z něho jednoduchý tvar košile typu T. Potíž nastala, když jsem to rozpracované zkoušela přetáhnout malé přes hlavu. První verzi ručně obšitého výstřihu jsem tedy celou vypárala a udělala jinou s mnohem větším rozparkem. Ten jsem zajistila perleťovými knoflíčky a ručně obšívanými poutky. Chtěla jsem si tu vyzkoušet také (mnou) nově objevenou vyšívací techniku ze 16. století, takže je tam i drobná výšivka. Tuto techniku jsem našla na dochovaném originálu a i v chytré knížce "Vyšívání 260 stehů". Jmenují se "přitažené stehy", ale když jsem zkoušela něco takového najít na internetu, tak pod tímto ani jiným názvem se mi to nepodařilo. Nicméně stehy jsou krásné efektní, takže když bude zájem, vysvětlím :)..

Prodloužené víkendy

24. května 2014 v 0:14 | Ellanor |  Akce a výlety
Květnové prodloužené víkendy byly bohaté na malé, ale o to intenzivnější výlety :).. člověk, tedy matka pracující na mateřské, potřebuje trochu odreagovat svůj namáhaný vykojený mozek a povyrazit si aspoň na pár hodin, které mimčo dovolí :)..

Začalo to čarodějnicema, můj návrh na malý ohýnek se naštěstí uchytil a kamarádi uspořádali táborák pro rodiny s dětmi. Spálili jsme čarodějnici z lepenky, opekli pár buřtů a i na pár písniček u kytary nakonec došlo. Kluci (v Poustevníku se holčičky prakticky nevyskytují - Ještěrka je výjimka) běhali až do noci, houpali se na houpačce, hrabali na písku a šťouchali klacíkama do ohně dokud je starostliví rodiče nerozehnali do pelíšků. Já jsem zkoušela s Ještěrkou nový úvaz na šátku, takový ze kterého se dá koukat ven a kupodivu si nestěžovala. Oheň ji fascinoval, hleděla do něho dlouhou dobu, zatímco šílená matka zkoušela ještě šít na zítřejší vystoupení.

. .

Prvního května totiž bylo již tradiční vystoupení ve Vacenovicích, kde je něco jako dětský den se soutěžemi. Je to dobročinná akce, kde se nespěchá a spíš se tam jede na výlet. Největší lákadlo (aspoň pro některé) je výstavka a ochutnávka ze soutěže o nejlepší domácí okurky. Ta se letos rozrostla o různé jiné zavařeniny a musím říct, že to houbové lečo jednoznačně vedlo a doufám, že slíbený recept se k nám fakt dostane :).. Vystupující jsme byly letos čtyři holky, z toho tři matky s dětma a z nás tří jedna ještě se slušným bříškem. Přesto jsme tam tři tance vystřihli bez větších potíží a dokonce bouffony jsem uskákali aniž bychom se zadýchali. Tedy aspoň to tak vypadalo :o)))..