Červenec 2015

Slaný koláč vytížené matky

23. července 2015 v 12:31 | Ellanor |  Vaření s rozběhem
Když věčně nestíhám, můžeme stále dokola jíst chleba se sýrem... ano, samozřejmě :).. Ale jednou za čas mám chuť něco upéct. Když je příležitost, tak o to líp :).. Jenže času je málo, takže rychle rychle a nic složitého :)..

Tento koláč vznikl úpravou jednoho receptu z knížky "Zdravě jíst, zdravě žít". Základ tvoří listové těsto, náplň je zelenina, sýr, smetana a vajíčka. Pro zkušenou kuchařku nic objevného ;)).. Recept jsem upravila, protože jsem koláč potřebovala naporcovat na malé přenosné kousky, v původní podobě je vhodný jako slavnostní vegetariánský oběd :)..

Potřebujeme: Kupované listové těsto, 6 vajíček, smetana na šlehání, strouhaný sýr (obyčejný Eidam nebo v originálu Pecorino), cherry rajčátka, pórek, zelená cibulka, pažitka aj. bylinky, hrášek, olivový olej, provensálské koření, sůl, pepř.


KA-KO slovník

21. července 2015 v 17:17 | Ellanor |  O Ještěrce
Naše Ještěrka už pěkně povídá. Říká i celé věty, ale nejspíš japonsky :). Z češtiny ovšem taky už něco zvládá. Nejoblíbenější slabika začíná na "k". Z každého slova si vezme právě tu slabiku s "k" a tím nahradí celé slovo :).. Co to vlastně znamená je potřeba vydedukovat. Například:

KO- (chci) mlíkoRve mi výstřih trička
KO- kočárekLomcuje kočárem, chce jít ven
KO- okoSnaží se mi vypíchnout oko, následně opatrně i sobě
KO- kolenoUkazuje svoje i cizí, tím omračujeme návštěvy ;)..
KA- maminkaNejspíš. Už prostě nejsem "mama", to je passé, ale "ka" :)