Srpen 2015

Hlínou k lepším zítřkům

31. srpna 2015 v 23:48 | Ellanor |  Architektur(k)a
Celý srpen je hrozně rozlítaný a zároveň nezajímavý. Honza rekonstruuje náš nový byt a já mu nemůžu pomoct, protože tu hodinu až dvě, co dítě spí tam sotva stihnu dojet. Dělám tedy servis, vařím a nějak trávíme dny doma a venku.

Teď už jde do tuhého, plán stěhování se opět posunul a ani tento třetí termín není (nejspíš) definitivní. Sehnala jsem tedy hlídání a vrhla se do práce taky. Asi neužitečnější jsem v činnosti, kterou jsme dělali o víkendu a dnes celý den - v nahazování hliněné omítky. Někomu si to může zdát zbytečné, vždyť je to tu pořád jak staveniště - na stropě není strop na zemi není podlaha, stěny škrábeme a omítáme velmi nesměle.. Kašlete tedy na omítku a rychle bydlete, chtělo by se říct. Jenže to nejde. Dát si nepálenou hlínu do paneláku je velice sofistikovaný plán a oba pevně věříme - a máme vědecky podloženo - že bude fungovat :)..

Bydlela jsem v paneláku od svých čtyř let, krom nějakých návštěv u babičky či dovolených, jsem nespala nikde jinde. Až když jsem se odstěhovala na koleje a později na různé podnájmy, ověřila jsem si na sobě ten rozdíl. V zimě je v paneláku tak suchý vzduch, že si musím nad ránem chodit rozprašovat vincentku do nosu. Vlastně se ani nedivím, že jsme jako děti měli pořád potíže s nosohltanem a vyhrožovali mi stříháním mandlí.

Tento problém by měla vyřešit nepálená hlína. Akumuluje v sobě vlhkost (ten přínos je asi největší) i teplotu a o dalších pozitivech by se taky dalo mluvit (ionty a spol). Proto jsme se s Honzou shodli, že by v každé místnosti, kde se bude spát, měla být jedna stěna hliněná. Nastudovali a konzultovali jsme postup prací s odborníky, také možné povrchové úpravy a nakonec sehnali i auto, které nám těch 700kg hlíny v pytlech přivezlo do Brna :)..

Včera a dneska byl asi nejpříjemnější a nejpovedenější den na stavbě. Aspoň tedy z pohledu keramika :).. Hnětli jsme hlínu v rukách, dusali ji na stěnu a uhlazovali. Zatím máme první vrstvu z hrubé hlíny a ta teď schne. Za týden snad dostatečně proschne a budeme pokračovat další vrstvou :).. Ještě se rozhoduju nad finální barvou, ale vzor už mám vymyšlený :)..

Odkazy:
Picas - výroba hliněných omítek
Katka Šmardová - naše odbornice na dekory v hliněných omítkách
Jim Denevan a jeho kresby na pláži, kterými se hodlám inspirovat ve finálním vzhledu našich stěn :)..