Prosinec 2015

Mít narozeniny na vánoce

22. prosince 2015 v 21:47 | Ellanor |  Každodenní drobnosti
O jé, to je mrzuté. Nejmrzutější ze všech dětských narozeninových okolností. Maminky se shodují, že když je dítě narozeno v prosinci nebo lednu, nikdy na tu oslavu pořádně není čas a není to ono. A co teprve, když se narodilo třeba 26.12.? Nebo na silvestra?! To nikdo nemá čas na oslavu. Představte si, že existují krutí rodičové, kteří dítě pojmenují tak, že má svátek v den narozenin. Nebo se třeba jmenuje Mikuláš.. A co teprve ta děsivá historika, která koluje světem, že existují dvojčata narozené na Štědrý den, které jsou pojmenované Eva a Adam?! To musí být chudáčci..

Pokud na tohle někde v kolektivu dojde řeč, jsem většinou pouze já ten člověk, který oponuje. Ostatní přidávají další a další historky nebohých dětí s nerozumnými jmény a neuváženými daty narození :)... Já se na to dívám úplně opačně. Ano, naše dítě je na začátku ledna a řeším dilema, jak to od vánoc co nejvíc posunout... ALE :).


Louskáček nadchnul, do Městského už nejdu

19. prosince 2015 v 1:59 | Ellanor |  Kulturní všehochuť
Na to, že si furt stěžuju, jak se jako matka nikam nedostanu, chodím do divadla vlastně docela často :).. Uvědomila jsem si to včera, když jsme odcházeli z baletu, který mě naprosto nadchnul. Louskáček je totiž mou srdeční záležitostí, pouštěla jsem Ještěrce hudbu ještě když byla v bříšku a teď ji nenápadně propašovávám do hlavy i obraz :)..

Britský Louskáček - tanec sněhových vloček

Shrnu to stručně: do Janáčkova divadla na Louskáčka jděte! Je to skvělé, je to zábavné, uzpůsobené dětem (hlavně délkou), má to originální nápady, krásně malovanou scénu a vynikající tanečníky. Krom drobné výhrady k materiálu kostýmů tam nemůžu říct vůbec nic negativního ;)).. a ty malé myšičky! ty byly taaak božíí :)..

A proč píšu tento článek? No v průběhu několika let (počítáno i před porodem) jsem byla na několika představeních Městského divadla a taky Národního divadla v Brně. Každé další mě utvrdilo znova a znova: Kam se to Městké divadlo řítí??! či spíše: Proč tam ještě lezu? :o)..

Já jsem si dřív myslela - teď mi to příjde úplně zvrácené - že Brněnské národní divadlo je instituce, kterou je třeba podporovat, že se sama neuživí, že je třeba jim fandit, chodit tam, aby je nemusel stát tolik dotovat. Na druhém pólu tohoto typu kultury jsou divadla jako Městské, kterým já subjektivně říkám komerční - hrají líbivé hry, mají pořád vyprodáno, existenční problémy mu nehrozí, nemusí hledět na korunu a tak mají obrovskou výpravu..

Kam jsem dala oči?!!...