Duben 2016

Dijon a Lyon na ochutnání

28. dubna 2016 v 1:59 | Ellanor |  Cestování
Po třech letech opět ve Francii - aneb - mezi Francouzema a hmyzem - aneb - co horšího se vám může stát, než že ve vybrané francouzské restauraci posloucháte přednášku o způsobu lovu hovniválů :o)))...

Ještěrka už má přes dva roky, takže jsme ji na několik dní nechali s babičkou a tetou a vyrazili opět na víkendovou burzu :). Těšila jsem se moc. Francie je krásná a zůstala krásná stejně jako před třemi lety, kdy jsem tam byla naposledy. Nic nezkazí můj dojem, ani to, že furt frčíme po dálnici a vidíme jen svodidla, pole a geometricky vysázené lesy.

. . .

Tentokrát jsme si dopřáli den navíc - odjeli jsme dřív a zastavili se na celý pátek v Dijonu. O Dijonu se mi krom hořčice podařilo zjistit jen to základní. Ale ono toho stejně za jediný den stihnete tak málo, že žádné speciální cíle nejsou potřeba. Vzhledem k tomu, že Dijon je hlavním sídlem Burgundských vévodů, tedy období pozdní gotiky, zajímalo mě hlavně toto. Taťka ani Honza neměli speciální přání, jen taťka toho moc nenachodí, tak jsme úsporně prošli centrum a soustředili se na hlavní památky: Palác vévodů a Musée de beaux arts.


Vybavení táborového dítěte II. - střihy

15. dubna 2016 v 17:17 | Ellanor |  Kostýmy
Vezmu obdélník, přišiju k němu trojúhelník. Mezi trojúhelník a další obdélník všiju menší čtverec. Když jsem byla na gymplu a s mamkou jsem šily různé věci podle Burdy, vytáhla jednou mamka i starý sešit, který se jmenoval "Šijeme z kruhů a čtverců". Ano, někdy si na ten socialistický časopis vzpomenu při šití renesančních kostýmů :)..

Švadlena v půlce 16. století (a dlouho předtím a potom) musela hlavně šetřit vzácný materiál, látka se sříhala pokud možno beze zbytku. Dnes jsou švy tvarované na postavu a kupa odstřižků je tak velká, že je to člověku líto vyhazovat :).. Dřív byly švy rovné a stříhané kusy naskládané těsně vedle sebe na látce. Oděv se tvaroval na postavu vkládáním klínů. V praxi to znamená, že užít historickou košili je sice jednoduché, protože k sobě sešíváte rovné švy. Za to je jich o dost víc :)..

V minulém článku jsme prakticky probrali vrstvení do květnového počasí, takže teď k praxi. Košilka, tunika i kabátek mají podobný nebo stejný střih. Tělo tvoří dva obdélníky, v bocích jsou vloženy trojúhelníky jako rozšiřující se klíny. U širší košilky se dají oželet. Rozměr volte s rezervou oproti běžnému oblečení, to je totiž pružné. Uvedu příklad: položím si na látku dětské bodýčko a košilku střihnu trochu větší - to většinou nestačí. Na délku to doporučuji střihnout delší a zabrat vodorovným skladem (nebo více sklady). Celková délka by měla být asi pod kolena, aby o to dítě nezakopávalo když chce něco přelézt :)..

Vybavení táborového dítěte I. - vrstvení

10. dubna 2016 v 16:51 | Ellanor |  Kostýmy
Dětský renesanční kostým jsme tu probírali už jednou, víceméně jako povídání o nestíhání :).. Protože sezóna se rozjíždí, nechci to nechávat na poslední chvíli (jako obvykle), zkusím tu dnes shrnout ten základ. Hlavně kvůli kamarádce, která se na táboření chystá poprvé a hned se dvěma dětmi. Jen upozornění pro hnidopichy: v mém případě se nejedná o LH, ale snesitelné renesanční kostýmy ušité moderní (sice již nepracující, ale moc času fakt nemám) matkou. Jinak řečeno, neřeším dobové boty ani nohavice, ty jsou "jen" pohledově nerušící. Vše ostatní beru vážně - materiály, šití v ruce (viditelných švů), vrstvení oblečení, doplňky atd.

Kostýmy jsou určeny k celododennímu pobytu v přírodě. Ne, jak ty "dospělácké" - na vystupování s historickým tancem (u mých kostýmů tam praktický rozdíl není, ale lidé mají různé přístupy). A co se týče dobovosti, beru to tak, abych se z toho nezbláznila :) "Koupila jsem na svatební cestě v Edinburghu krásnou vlnu, teď koukám, že je modrá, to je celkem diskutabilní barva... -> kašlu na to, druhou nekupuju, mám těch látek doma víc, než je zdrávo." Asi tak :))..

Teď k táboření - představte si částečně posečenou louku, za deště podmáčenou, vedle les, plátěné stany, vyvýšené ohniště, stoly, lavice se stříškou a dobovou atmosféru:). V květnu může být celkem jakékoliv počasí (krom sněhu, doufám), potřebuju oblečení na cca tři dny pro dítě co už běhá, ale nedá se s ním zatím moc domluvit. Minimální vybavení by mohlo vypadat takto: