Vybavení táborového dítěte I. - vrstvení

10. dubna 2016 v 16:51 | Ellanor |  Kostýmy
Dětský renesanční kostým jsme tu probírali už jednou, víceméně jako povídání o nestíhání :).. Protože sezóna se rozjíždí, nechci to nechávat na poslední chvíli (jako obvykle), zkusím tu dnes shrnout ten základ. Hlavně kvůli kamarádce, která se na táboření chystá poprvé a hned se dvěma dětmi. Jen upozornění pro hnidopichy: v mém případě se nejedná o LH, ale snesitelné renesanční kostýmy ušité moderní (sice již nepracující, ale moc času fakt nemám) matkou. Jinak řečeno, neřeším dobové boty ani nohavice, ty jsou "jen" pohledově nerušící. Vše ostatní beru vážně - materiály, šití v ruce (viditelných švů), vrstvení oblečení, doplňky atd.

Kostýmy jsou určeny k celododennímu pobytu v přírodě. Ne, jak ty "dospělácké" - na vystupování s historickým tancem (u mých kostýmů tam praktický rozdíl není, ale lidé mají různé přístupy). A co se týče dobovosti, beru to tak, abych se z toho nezbláznila :) "Koupila jsem na svatební cestě v Edinburghu krásnou vlnu, teď koukám, že je modrá, to je celkem diskutabilní barva... -> kašlu na to, druhou nekupuju, mám těch látek doma víc, než je zdrávo." Asi tak :))..

Teď k táboření - představte si částečně posečenou louku, za deště podmáčenou, vedle les, plátěné stany, vyvýšené ohniště, stoly, lavice se stříškou a dobovou atmosféru:). V květnu může být celkem jakékoliv počasí (krom sněhu, doufám), potřebuju oblečení na cca tři dny pro dítě co už běhá, ale nedá se s ním zatím moc domluvit. Minimální vybavení by mohlo vypadat takto:


1) Tenká spodní košilka, lněná, bílá. Jako oblečení v počasí nad 25° a jako spodní vrstva ve všech ostatních případech. Teoreticky jsou potřeba dvě, prakticky ani ne, jedině kdyby dítě úplně zmoklo nebo spadlo do rybníka. (Pokud máte druhou vrchní tuniku lněnou, dá se nosit i bez košilky.) Košilka by měla mít dlouhý rukáv, který se případně ohrne, zapínání u krku (šňůrka, knoflíčky) a délku asi ke kolenům. Nedoporučuji velký otevřený výstřih, pokud přidáte vlněnou vrstvu, hlavně u krku by mohla škrábat.

2) Lněná tunika, len střední nebo silnější, jakákoliv barva. Tuto vrstvu lze ušít také z tenké vlny, v teplotách i kolem 25°určitě nehrozí přehřátí. Podle časových možností může být jen rozparek, vlna se někdy nemusí ani lemovat. Já dělám lněnou podsádku kolem výstřihu, u vlny to vřele doporučuji. Zvolíte-li rozparek u krku, je k uvážení, jestli vzniklou mezeru něčím nepodložit (zvlášť v případě, že je pod ní rozparek spodní košilky). Já jsem z toho důvodu rozparek posunula na bok. Existuje taky dobový střih tuniky, který má široký výstřih bez rozparku a po protažení hlavy se zmenší tím, že se ke straně udělá sklad, kde se to zapne na knoflíček.

3) Silnější vlněný kabátek, v podstatě také tunika, střih se opakuje. Zde doporučuji zapínání přes celý přední díl (potřebujete pod to narvat všechny předchozí vrstvy). Toto by už opravdu měla být vlna, nejlepé silná jak na kabát. Opět doporučuji podložení lnem (hlavně kolem výstřihu) a zapínání na knoflíky (dřevěné, látkové, já jsem sehnala kostěné). Dělat podšívku jako celku je na dobrovolnosti, podšít přední a zadní díl by už nemělo být pracnější než podsádka výstřihu i zapínání.

4) Kapucka, kápě, celkem zásadní bod do nepřízně počasí a večerního chladu. Žádná z výše uvedených vrstev nechrání dobře krk a hlavu samozřejmě vůbec ne. Pokud zvolíte kvalitní vlnu (tzn aspoň 80% vlny) a přesah přes ramena nemusíte se obávat žádného mírného deštíku ani přeběhnutí v tom silnějším :). Kapucka určitě vyžaduje podšití, jinak to dítě na hlavě nesnese. Dělá se přetahovací přes hlavu nebo rozepínací, šněrování nedoporučuji.

Další dobové vybavení už stručně (dle důležitosti plus mínus :)):
Pokrývka hlavy bílá lněná, tenký pásek nebo kožená šňůra kolem pasu (s pytlíčkem nebo třeba uvázanou lžičkou), zástěrka (simuluje bryndák), vlněný podšitý plášť, taška přes rameno - žebradlo, dobové hračky, slamák, atd.

Vybavení nedobové:
Samozřejmě boty a kalhoty (nebo punčocháče), určitě gumáky (s pohledově nerušivými návleky), merino bodýčko s dlouhým rukávem (doporučuju nejen na spaní a pro váš klidný spánek), repelent :o), další věci pod stan (schované ve stanu)...

Stříhy (se základními rozměry) budou v samostatném článku.


(Obrázek nahoře: Pieter Brueghel st. - Selská svatba (1568) - detail)
PS: Dobových vyobrazení (malých) dětí moc není, pravda 16. století není tak zoufalé jako gotika :).. Pokud máte nějaký oblíbený obraz, sem s ním, jsem zvědavá. Děkuji. :)..
 


Komentáře

1 Fredy Fredy | Web | 10. dubna 2016 v 17:56 | Reagovat

super... :-)

2 Leri Goodness Leri Goodness | Web | 10. dubna 2016 v 18:21 | Reagovat

Ty oblečky jsou rozkošné! Připomínají mě středověk. :)

3 Liliana Landštejnská Liliana Landštejnská | Web | 12. dubna 2016 v 17:14 | Reagovat

Moc pěkný a zajímavý článek. Myslím, že je vždy lepší mít něco na převlečení, i když se jedná o dospělého, hlavně na takových akcích. Připadá mi, že s dítětem je na akci hodně starostí, sama si to v praxi ani nedovedu představit... hlavně to stanování.

4 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 26. dubna 2016 v 19:16 | Reagovat

Přála bych si mít garderóbu jako ten váš drobeček. :) Kamarádka mě zlanařila, abych s její skupinou jezdila na historické akce (patří ke dvoru Elišky Rejčky, takže začátek 14. století) a já nezvládnu ani vypočítat, co všechno budu potřebovat. A debaty o tom, co je a co není dobové, jsou nekonečné. :D

5 Ellanor Ellanor | Web | 27. dubna 2016 v 16:46 | Reagovat

[2]: Tak ono to bude tím, že se ty dětské oblečky od středověku moc nezměnily (jsme o sto let pozděj).

[3]: Díky :).. No, není s dítětem víc starostí než kdekoliv jinde. Hlavně děcka jsou z lesa naprosto nadšené :).. A ti starší už i z toho historického prostředí :).. Kluci ve věku od 4 let dál už od podzimu mluví o dalším táboření :)..

6 Ellanor Ellanor | Web | 27. dubna 2016 v 16:55 | Reagovat

[4]: No nekecej! Tak to těžce závidím :).. Pojedeš na takovou tu akci - jak se to jmenuje.. Setkání Hradeckého dvora?!

Je pravda, že to ses dala na hodně vysoký level LH, tak kdybys potřebovala nějakou radu nebo duševní podporu, napiš :o)..

7 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 27. dubna 2016 v 21:45 | Reagovat

[6]: Vlastně nevím. Musím se optat. Bylo mi řečeno, že takových akcí je fůra a že budu průběžně informována. :D
No, samotnou mě to docela překvapilo. Ne že bych o tom něco věděla, ale člověk má představu, že se spousta věcí dělá jen na oko. A ono ne.
Každopádně mockrát děkuju. Příští měsíc si budu pořizovat látku a nechám si šít šaty (sama jsem na to moc levá), tak tě případně zneužiju a budu se ptát. :) Nebude to ale nic tak krásného, jako je k vidění tady u tebe. Jsem jen holka (ve svém věku spíš vdaná paní) z kuchyně.

8 Ellanor Ellanor | Web | 27. dubna 2016 v 22:28 | Reagovat

[7]: Tak to se mi ulevilo :).. určitě můžu doporučit zdroj látek a jiných polotovarů, zrovna tento týden objednáváme hromadně nákončí na šňůrky (ale to možná ve svém postavení nevyužiješ, leda na přivazovací rukávy, konec šňůrky na šněrování, možná na nějakou taštičku :))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama