Prosinec 2016

Dvojoříškové rohlíčky

20. prosince 2016 v 14:47 | Ellanor |  Vaření s rozběhem
Tentokrát sem stihnu ještě před vánocemi (!) dát recept na moje (druhé) nejoblíbenější vánoční cukroví. Klasika jako vanilkové rohlíčky nebo linecké, co se dělají v jiných rodinách, nemají u nás své místo tak jisté, jako právě tyto rohlíčky. Na prvním místě jsou relativně složité medové trubičky, tak ty zas někdy jindy :)..

Toto cukroví se "plácá" na jeden plech ve čtyřech vrstvách a až je vše hotové a uleželé, vykrajují se kolečkem měsíčky, jeden za druhým.

1) 14 dkg másla, utřít se lžící kakaa, 4 bílky ušlehat s 14 dkg cukru, pak přidat 14 dkg mletých vlašských ořechů smíchaných s 8 dkg hrubé mouky. Tuto směs natřít opatrně na vymazaný a vysypaný plech - upéct na mírnou teplotu (asi 8min).

2) Na vychladlý plát natřeme směs ze 4 žloutků, utřených se 14 dkg cukru a 1 vanilkovým cukrem a do slabé teplé trouby dáme asi 10 min sušit.

Dlouhé zimní večery

17. prosince 2016 v 0:52 | Ellanor |  Nápady
Dnes tu mám pro vás koláž. Moc textu k tomu nebude, protože bych se musela rozepisovat a o polotovarech to ani nemá cenu :).. Od té doby, co plus mínus stůněme (tzn už dva měsíce) se zkřížila má chuť šít a tvořit s touhou po pěkných dárcích pro dceru a hlavně nechystat ty vánoce na poslední chvíli.Bacily izolují

6. prosince 2016 v 1:34 | Ellanor |  O Ještěrce
Dnes mám blbou náladu, tak ten článek asi nebude úplně pozitivní a objektivní. Upozornění: Všechny podobnosti s žijícími osobami jsou neúmyslné a náhodné.

Dneska byl Mikuláš a doufala jsem, že se za někým vypravíme, že to bude příjemní společenské setkání s jinými dětmi. Nakonec jsme opět seděli doma a snažili se zabavit nevyskákané děcko. Ještěže jsme na to aspoň byli dva. Zatím balíček s nadílkou ležel ve skříni a leží doteď.

Na vině jsou bacily, respektive jejich pozůstatky. Už dřív jsem tu chtěla napsat o tom, jak je matka ma mateřské izolovaná. Ani ne tak z těch důvodů, co bouří vody diskuzí a sociálních sítí, jakože mají malé děti zakázaný vstup do kaváren a restaurací. Problém je jinde. Nudle u nosu z vás udělá trosečníka uprostřed davu. Nikdo vás nechce vidět, vy nechcete nikoho nakazit, tak radši nikam nechodíte. Děcko je už vlastně zdravé, ale jste zavření doma, už vám skáče po hlavě, ale krom procházky se nikam jít nedá.. A ta panika se stupňuje tím, jak moc se cítí ostatní matky ohroženy. Čím míň vás ostatní lidi chtějí s bacilem vidět, tím větší strach máte, že ho chytnete. Jsou případy, kdy se lidi na dovolené pohádají protože má dítě něco nakažlivého, přestože ne nebezpečného, a jeden z nich se balí, že jede domů. Proč vlastně říkám "lidi", když myslím "matky"?!