Středověká taštička šedá

23. února 2017 v 10:00 | Ellanor |  Kostýmy
Musím se Vám svěřit s jednou maličkostí. Mám docela absťák po historickém šití. Ale ještě si chvíli musím počkat a dodělat starší (civilní) projekty :)...

Vloni v létě jsem se zamilovala do středověkých taštiček. Po nastudování dochovaných předloh jsem pátrala po současných replikách a narazila jsem i na různé blogy. I takové, které se na to úzce zaměřují (viz dole). Od té doby se na ty blogy vracím - a tam není nic nového! Všechny tyhle blogy jsou mrtvé nebo staré nebo já nevím. Mrzí mě to, protože když sama to šít nestíhám, aspoň bych se inspirovala a motivovala jinde.

Tak tedy zkusím něco vytáhnout já. Během podzimu jsem ušila dvě taštičky, jedna z nich je úplně hotová a má novou majitelku. Je to vlastně takový zkušební prototyp, nemá to výhradně dobové materiály, ale účel to splňuje :)


Myšlenka byla taková, že ušiju ze zbytku látek doplněk k vesnickému kostýmu. Žádné luxusní materiály (člověk má tendenci tam našít perličky, ty umí zapůsobit :), jen vlna, len a vyšívání. Hlavní účel bylo natrénování stehů. Zejména jeden úplně nový: copánkový po obvodě taštičky byl opravdová výzva:).

Technické parametry: Rozměry taštičky jsou zhruba 15 x 15 cm (bez střapců). Svrchní vrstva je silnější šedá vlna (melír nebo spíš vzor "sůl a pepř"), vnitřní podšívka je světle modrý len. Vyšívání je tady bohužel jen bavlnou. Zvolila jsem moulinky, které rychle přibývají, ale zase se hůř protahují látkou (fakt je nerozplétám). Vyšívání jen žlutou mi přišlo málo zajímavé, tak jsem přidala "stínování" okrovou a černou (jediné lněné nitě jsou černé). Zato střapce jsou perlovkou, což je taky bavlna s lesklým povrchem. Na další taštičce jsem striktně používala jen lněné nitě a na střapce ta spotřeba dost leze do peněz.. ale o tom až příště.

Vyšívaci steh je klasický stonkový, plus drobné spirálky jsou dvojitý přední (Holbein steh), což nevím, jestli se ve středověku už používalo (ani nevím, jak to zjistit :(). Šňůry na zavazování jsou pletené jako copánek ze čtyř pramenů. Tkanice na lucetu mi nejdou, neptejte se mě proč :)..

Samostatnou kapitolou je steh po obvodu taštičky. Zde jsem zcela úmyslně zvolila dvojitou béžovou a dvojitou černou moulinku. Pak to jakž takž přibývá a začátečník se z toho nezblázní:). Fór tohoto ozdobného stehu je v tom, že ty nitě, které vidíte vlastně taštičku vůbec nedrží. Taštička je sešívána další tenkou nití, která drží jednak látku (někdy se sešívá látka dopředu, já jsem to tak nedělala), jedna tyto prameny ve tvaru copánků.

No, musím Vám říct, že mi trvalo nějakou chvíli, než jsem na to podle internetových návodů přišla :).. Vlastně stále nevím český název (ani přesný anglický) tohoto stehu, aby se dal googlovat. Něco z postupu šití je vidět tady a něco tu.

Ušít tuhle taštičku mi trvalo asi tři týdny.

Odkazy na jiné blogy s taštičkami:
Medieval craft (česky) (článek s tašticí třeba zde a zde)
Medieval Silkwork (en) - blog zaměřený téměř výhradně na středověké taštičky (vyšívané hedváním :)) (repliky např zde, zde, zde a zde)
Medieval purses - Taschen (en), bacha todle vyšívá chlap (dokončené projekty např zde, zde a zde)
Medieval arts and crafts (en) nejen taštičky, mnoho jiného vyšívání a další ruční práce, včetně obrazů (taštičky zde nebo zde - tadle mě nejvíc chytla za srdce :))
Racaire - vyšívací šílenec, bohužel většinu stránek už má jen po zaplacení příspěvku, proto je lepší si ji najít na Pinterestu:
Ona a mnoho dalších špeků z Pinterestu.

Z těcto odkazů jde vyčíst dvě věci: určitě je kam se vyvíjet :).. Ještě donedávna jsem myšlenku na celoplošně vyšívanou taštičku zavrhovala, nikdo by to neocenil. No, teď už mám nakoupené nitě :).. Druhý fakt je ten, že žádný z blogů už není moc aktivní (krom Racaire), což je škoda :(..
 


Komentáře

1 Terezz Terezz | 19. března 2017 v 13:23 | Reagovat

Krásná, Evi!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama