Látková kniha I.

4. října 2017 v 11:06 | Ellanor |  Nápady
Jeden z mých největších šicíh projektů látková kniha řečená Quiet book byl dokončen. Zařekla jsem se, že do půlky léta to musím dodělat, aby to ještě mělo smysl. Je to přece jenom pro nějakou věkovou úrověň dítěte (cca 3 - 4 roky) - a to, že je naše Ještěrka stále roztěkané mimino, není výmluva :)..

Začnu stručně od začátku - s původní myšlenkou přišla sestra a shodly jsme se na tom, že nápad se nám líbí a pomůže to v rozvíjení. Hlavně abstraktních věcí - den x noc, roční období atd. Jenže strategie "zkopírovat nápad" a "rychle to ušít do vánoc" byla naivní:). Začla jsem vymýšlet, zesložiťovat, komplikovat... V lednu byly narozky a kniha pořád nic. Pak se narodila Ještěrce sestřička, těsně před porodem už jsem to ani nezkoušela stihnout. Až teď o prázdninách jsem se k tomu vrátila. Všem nám spadl kámen ze srdce, že je to hotovo. Přecejen moje sestra toho taky dost ušila a i moje mamka přiložila ruku k dílu.

To, že mi kniha zabere hodně času, jsem předpokládala. Snažila jsem se ale srazit rozpočet. Jinými slovy, použít co nejvíc zbytky, co mám doma. Moc to ale nešlo, hlavně protože byly potřeba velké kusy filcu. No a navíc člověk vleze do galanterie a už to frčí: tohle jsou pěkné knoflíčky, jé a tydlety hvězdičky se mi hodí, potřebuju koupit pěkné šňůrky, musí být fialové, to doma nemám.. atd :).. Nahrubo jsem si to sčítala a celkem jsem nakoupila materiál ještě asi za 600-700kč :(. Ne všechen jsem samozřejmě použila, ale většinu ano :)..

Popíšu vám většinu stránek, video bude až ve druhém (třetím?) článku, protože ještě knize přibude cestovní přebal.


Bludiště a jeho provlíkání je taková klasika. Nemohla jsem se rozhodnout, jestli tam chci myš nebo housenku, tak jsem udělala obojí. Myš je schovaná za vrátky, které mají i patentku na zavření a housenka bydlí pod listem.

Jablko i sýr jsou podlepeny vlizelínem a díry jsou zpevněné cik-cak stehem. No můžu vám říct, že to stejně nestačilo. Co udělá dítě, když mu dojde šňůrka a chce proplétat dál? Myslíte, že si tu myš odmotá a protáhne jinou dírkou? Ani náhodou, prostě za to silou zatáhne, aby tam ještě nějaká šňůrka byla. Takže se přepážka mezi dírami docela snadno roztrhne, bohužel.. no tak to je u takových hraček, jsou odsouzeny k tvrdému každodennímu boji a teprv čas ukáže, zda byly ušity dostatečně pevně :)..

Sbírání zeleniny šila z velké části sestra. Já jsem si tam prosadila promakané hrášky, a to hlavně z toho důvodu (kromě mé obliby tohoto motivu), že jsem měla k dispozici korálky, které kuličky hrášku hodně připomínaly.

Hrášky visí na prádlovém zapínání (háček-očko, někdo říká babka-dědek), jahody jsou na patentkách a zbylá zelenina v kapsičkách. Bohužel zrovna ty háčky na hrášky jsou trochu potvory, když je přihnu víc, tak nejdou hrášky sundat, když je trochu odehnu, hrášky vypadávají samy :(. Asi je to chyba kusu nebo to na to není dělané (háčky musí mít tah). Zatím jsem hrachové lusky vždycky našli :)..

Den a noc zkombinovaný z počasím a navíc s nočním městem s oddělávacími domečky jsem si taky z velké části vymyslela. Tedy spíš jinek překombinovala již používané témata.

Mojí největší chloubou je duha na gumičce, která se schová za kopec a vyleze, když je na obloze zároveň slunce a déšť. A pak taky sluníčko, které se překlopením mraku schová. Ono zrovna toto vypadá jednoduše, ale byl to oříšek, na kterém se celá stránka na dlouho zasekla. Správný tvar mraku, dobře umístěná patentka a ještě aby to nepřekáželo okolí v jedné ani druhé poloze, a pak taky jak a co přišít první. Jak vidíte, provedení není nejkrásnější, ale funguje to dobře, takže jsem na to pyšná :).

Zde si dovolím malé fňuknutí. Duha je z drobných korálků, které jsou pečlivě přišity na silikové gumičce do mraku a na druhém konci přes náramkový komponent k podkladu za zeleným kopcem. Všechno dobře drží a konce jsem myslím i zalepovala lepidlem. Jenže pak přijde naše Ještěrka, odepne ten mrak s duhou, chytne ho a začne celou tou těžkou látkovou knihou točit nad hlavou. No, co vám budu povídat, duha už nikdy nebude co bývala. Je vytahaná a nedrží pěkně rovně (jako tady na fotce). No, jsem aspoň ráda, že se to nepřetrhlo :).


Zbylé stránky příště.
 


Komentáře

1 Jeife Jeife | Web | 4. října 2017 v 20:41 | Reagovat

Máš to moc hezké :) opravdu, pro děti je složité tvořit - člověk musí počítat s velkou zátěží hračky :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama