Kurzy a workshopy

Kurz čokoládových pralinek

30. března 2015 v 14:25 | Ellanor
Rozhodla jsem se, že toto jaro zkusím nějaký vzdělávací kurz. Ani ne kreativní, ani ne pohybový - něco, co jsem ještě nedělala. Aby to člověka obohatilo a trochu mu to rozproudilo mozkové závity (v rámci možností :)). Nejvyšší level mé odvahy by bylo dodělat si mezinárodní zkoušky z francouzštiny, ale tak daleko jsem si netroufla. Aspoň jsem se tedy chtěla přihlásit s kamarádkami na cukrářský kurz.

Protože v tomto směru se po Brně moc nedá vybírat - pokud nechcete dát za 8 hodin 3,5 tisíce (kvalita sice může být odpovídající, ale já jsem přecejen na mateřské). Našli jsme tedy server Čokovášeň a přihlásily se na kurz pralinek. Musím tedy ještě poznamenat, že kámošky jsou zkušenější cukrářky než já, ale tady v těch pralinkách jsme si byly víceméně rovny :)..

Kurz sliboval nejen vlastní pralinky různých příchutí, ale výrobu tabulky čokolády, lanýže a hlavně (pro mě) rámcové uvedení do teorie a problematiky čokolády :)..

PETkový workshop

11. srpna 2014 v 22:35 | Ellanor
Taková malá tvořivá akce původně jen jako babinec pro tety, ale mělo to úspěch a možná udělám pokračování pro své brněnské kamarádky - pokud se dohodnou na termínu :)..

Hlavním naším úkolem v tuto červnovou sobotu bylo se sejít. Na druhém místě bylo důležité tvořit a až na třetím něco vytvořit :o).. Téma vymyslela mamka - hlavní organizátor - a inspiraci jsme našli kde jinde než na pinterestu :).. Všechny sestřenice a tety dostaly za úkol nasbírat PETflašky všech možných barev, a i když to zezačátku nevypadalo, sešla se celá škála barev.

Nikdo neměl moc chuť se pouštět do takových titěrností, jako jsou šperky. Ono to ani v tom exteriéru moc nešlo, když občas zafoukalo, nevěděli jsme, co chytat dřív :).. Jen sestra udělala pár pokusů, ale nebyla moc spokojená s výsledkem. Já jsem zase měla v hlavě plán jiný, takže šperky až někdy jindy. Hlavním zájmem byly závěsy a větrné hračky do interiéru i exteriéru.

. . .

Můj plán byl udělat mobilní barevný kolotoč pro Ještěrku, aby se měla na co dívat, až ji nechám na balkoně v kočáru. Postupně z toho vznikly jednotlivé dlouhé řetízky propojené drátkama s mezivloženým barevným korálkem. Ostatní své projekty ještě víc zjednodušili, navlékali na nit a oddělovali sukem. Nitě pak navěšeli na klacík nebo na větší kousek plastu (viz poslední foto, ale není to dokončené).

Dva workshopy za dveřmi

15. listopadu 2012 v 15:06 | Ellanor
Trochu nestíhám, což se bohužel odráží na propagaci dvou plánovaných workshopů, které jsou už blíž než za dveřmi. Z posledního keramického sezení jsem nezpracovala žádný jiný než obrazový výstup (fotky zde) a už je tu další.

Tuto sobotu 17. 11. 2012 u nás doma proběhne keramické posezení. No stress, vyrábět budeme to, co posledně (viz pozvánka a odkaz nahoře), začínáme po obědě :o).. Příjít může každý, kdo se nahlásí :)..

Ve středu 21. 11. 2012 si udělámé krátké posezení nad základy wire-wrappingu. Zasvětí nás do toho opravdová odbornice, Katka "Katleya", jejíž výrobky jsou k vidění např. tu na Fleru. Vemte si nějaký materiál a nástroje, co máte doma, nahlašte se a dojděte :)..Pod perexem pár fotek z posledně :)

Týden v ateliéru s dětmi

31. července 2012 v 12:36 | Ellanor
"Kromě jedné polívky se mi líbilo všechno." - jeden z účastníků :)..

Jedinečnou zkušeností tohoto léta je pro mě příměstský tábor s názvem Týden v ateliéru. Měla jsem možnost si vyzkoušet vést týdenní intenzivní kurz výtvarných technik pro děti ve věku 6 - 12 let. Protože dětí bylo 19, byla jsem ráda za odbornou pomoc mé mamky, která je učitelka a má tudíž prázdniny. I pro ni byli přínosné, že si vyzkoušela, jak to vypadá v Brně a v jiné výtvarce :).. Celý týden jsme byli ponořeni v tvoření... Od devíti ráno, v poledne pak oběd s dětmi v nedaleké hospůdce a odpoledne ještě do čtyř :)..

Ó jé, to byla smršť. Dětí bylo hodně, nápadů bylo taky hodně, ale výtvarných zkušeností dětí nebylo mnoho a ne všechny to vyvažovaly zápalem. Chválabohu byly ale ukázněné a nezlobily, jen se občas vzpouzely našim nápadům, tak jsme je nechaly, ať si to udělají po svém. Naštěstí to byl jen zlomek z celkového počtu :).. Většina nadšeně tvořila, kreslila, stříhala, modelovala, paplala rukama barvy a tak dál.. celý týden :)..

. . . .

Začli jsme pastelkami a děti kreslily své jména a co mají rády, abychom si je zapamatovaly. Postupně jsme přešli na vystřihování barevných papírů a skládání obrazců, tempery a monotisk, razítka z brambor, jedno odpoledne i keramiku. Vše se chystalo na velké finále - trička a polštářky. Trička nakonec většina účastníků zdobila monotiskem, což byl náš původní záměr a byly jsme rády, že se děti nakonec chytly, když viděly první krásné otisky starších holek.

Pozvánka na keramický workshop

27. února 2012 v 11:06 | Ellanor
10. 3. 2012 u nás v Brně na Lesné proběhne keramický workshop pro kohokoliv. Sraz u nás doma v přátelské atmosféře v jednu hodinu po obědě. Můžeme plácat až do noci. Bude zajištěn odborný dohled, který zajistím já a hlavně moje kamarádka Bára, zkušená a nadšená to keramička. Protože na vás budeme dvě, myslím, že jsme tedy schopny zajistit všechny úrovně pokročilosti. Vyrábět budeme přednostně drobnosti (korálky, šperky, svícínky, misky) a jednoduché nádoby (květináče, hrnky apod).

. . .

Na fotkách vidíte příklady mé a Bářiny práce. Některé ze zde uvedených kousků jdou udělat za jeden den, další alespoň ve zjednodušené verzi, podle šikovnosti. Budou zajištěny nástroje (špachtle, očka, štětce apod) a barvy, které se dávají na nevypálený střep (engoby, barvítka). Glazovat samozřejmě nebudeme (kromě nádob, které se pak vylijí průhlednou glazurou kvůli nepropustnosti), ale to naše možnosti nijak neomezuje :).. Chtěly bychom nakoupit hlínu dvou barev, jedna z nich bude šamotová (má výhodu, že nádoby můžou mít tenčí stěny a lze je použít celoročně do exteriéru, ale zase na pití jsou moc drsné).

. . .

Pokud jste nedostali pozvánku mailem nebo přes nějakou sociální síť apod a chcete přijít, připište to sem do komentářů.

Práce s hlínou je úžasný relax na ruce a hlavu. Nazapoměňte si vzít sebou pozitivní naladění, nějaký ten nápad nebo představu (to radši poslat předem). Dále pak oblečení, co se může zašpinit a doporučuju ostříhat nehty nakrátko :).. Příspěvek na materiál počítám okolo stokoruny.

Vážně míněné přihlášky nejpozději do středy 7. 3. (z tohoto mají výjimku maminky s dětmi), abychom nakoupily hlínu.

Pozvánka na kreativní workshop

13. září 2011 v 17:14 | Ellanor
Po úspěchu prvního workshopu, kdy si účastnice pochvalovaly, jaké je to příjemné odreagování, bych Vás ráda pozvala na jeho pokračování.

Zde se dozvíte podrobnosti o technikách, které přímo chystáme a také o tématech, mezi kterými si můžete vybírat a my se Vám přizpůsobíme. Ničeho se nebojte, není třeba mít talent ani extra schopnosti na ruční práce, stačí chuť a ochotu vzít do ruky jehlu nebo lepidlo a vyrábět :o)..

Píšu "my", protože opět přijede má drahá sestra Pavla a tentokrát přislíbila účast i mamka a bude nám vařit oběd, takže tomu můžeme plně věnovat celý den, pokud budete chtít :).

Perníčkovo-ubrouskový workšop u Lucky

9. prosince 2009 v 0:21 | Ellanor
Proběhlý víkend opět patříl mezi ty velmi povedené :).. Podobně jako v dubnu jsem se vypravila do Prahy, kde Lucka všechny sezvala na víkendovou dámskou jízdu alias perníčkový workšop :).. Tentokrát byly sice hlavní téma perníčky, ale vrhly jsem se také na decoupage, protože všechny ty krabičky jsou to vděčné vánoční dárky :).. Další plány, jako třeba savování nebo batikování se fakt nedaly zvládnout :(.. Materiál jsme předem nakoupily přes sikovnejdomek.cz, ale nevím, jestli tento obchod můžu úplně doporučit, v balíku bylo pár věcí rozbitých (nejspíš vina pošty) a do mé krabičky na kapesníky se tyto kapesníky vejdou jen s velkým násilím :(...

. . . . . .

Perníkama jsme začly a zabraly nám celý pátek až do soboty odpoledne. Já jsem měla funkci hlavního míchače polevy a všechny účastnice si velmi libovaly v servisu, že přišly a dostaly do ruky nachystaný sáček na zdobení :).. Zkoušela jsem kornouty z pečícího papíru spíchnuté špendlíkem, tato technika má ale taky své úskalí. Hrot se vždy ucpává i při přesátí všech ingrediencí a papír nevydrží tolik co igelit. Speciální igelitové sáčky jsme ale neměly. No nakonec jsme vše nazdobily bez větších problémů :)..

Ne všechny jsme přijely zdobit. Třeba Tinka, ta přijela nám všem navařit, což byla činnost velmi záslužná :).. Jiné holky zas přijely zjistit, co to je zač ty ubrouskové techniky a dělaly své první pokusy. Nutno dodat, že byly spokojené :)..

. . . . . .

Já při decoupage malinko experimetuju (první výrobky sem časem hodím v samostatném článku) a i zde jsem se dala na "roláže" jako od Koláře :).. Viz ta červeno-žluto-modrá pruhovaná krabička. Lucce jsem pak udělala černobílou variaci našikmo lepených proužků. Protože jsem musela odjet, nevím ale jak vypadá krabička hotová, tak až příště :)..

Jednodenní kurz smaltování v Brně - Juliánově

16. října 2009 v 23:10 | Ellanor
Protože letos jsem se v létě nedostala na Folkové prázdniny v Náměšti, vznikl mi v hlavě velký přetlak způsobený absencí výroby smaltovaných šperků :o).. Musela jsem tedy hledat, kde si svou touhu vynahradím a našla jsem kurzy jednoho šikovného pána - Oty Koláře v jeho soukromé školce v Brně - Juliánově.
Na jednodenní kurz, který probíhal v sobotu 3. 10., jsme se sjely se sestrou a s mamkou doslova ze všech stran ČR - Pavla z Prahy, já z Brna a mamka ze Zlína :). Začínalo se v deset a předpokládaný konec byl ve tři odpoledne. Technika byla na jeden výpal, což časově umožňovalo dozdobení ketlováním.

Protože jsem se vrhla na složité a drobné tvary (u mě to ani jinak nejde), vyrobila jsem za těch nekolik málo hodin jen troje naušnice. Pavla jako správná ekonomka umí využívat čas a odvezla si patery. Vyráběly jsme jen naušnice, protože náhrdelníky skoro nenosíme, ostatní účastnice si ale dělaly i soupravy :)..

Technika "na jeden dobrý", tzn na jeden výpal umožňuje i vrstvení smaltu a zapékání drobných korálků.

Shodly jsme se na tom, že to bylo málo někdy se zas musíme ke smaltům vrátit.

Galerie a stránkách smaltíky.cz, moje nejoblíbenější naušnice (s červenýma korálkama) tam ale bohužel zařazeny nebyly.. mno ale zas jsou tam i jiné :))..

Ubrousko-savovací workšop u Lucky v Praze

30. dubna 2009 v 1:09 | Ellanor
Kamarádka mi navrhla, jestli někdy nechci přijet na návštěvu do Prahy na víkend. Ona by navařila a já bych byla instruktorka různých textilních technik. Diáře jsme sladili asi po roce, a začli jsme spíše od těch jednodušších technik. No ale to v žádném případě nevadí, radosti naše práce udělala na všech stranách dost :)..

..

Každý si přinesl triko a ze samolepící tapety jsme vystřihovali motivy. Úspěšnost byla tak nadpoloviční, některé trička totiž měly malý podíl bavlny a moje sukně - ač lněná - nespolupracovala vůbec.. asi jsem omylem koupila nějakou látku s nepromokavou úpravou, nevím.. Největší úspěch měla trička s plachetnicema pro tři malé bratříčky. Šablonu jsem vystřihovala podle fotek, co mám v mobilu od loňského námořnického svátku v Bretagni..

Všechny holky jsme si po netu objednaly nějaké krabičky na ubrouskovou techniku "decoupage". Já jsem byla nadšena s krabic na čaje, kam se vejde do každé deset druhů, objednala jsem rovnou tři :).. Douho dopředu jsem zkoušela shánět ubrousky, co by byly nějaké neobvyklé - prostě ne kuchyňské. Taky jsem měla požadavky na barvu - modré a fialové.. no nesehnala jsem jich moc a holky mě musely zachraňovat (naštěstí se workšop odehrával v komixové domácnosti :)), takže jsem ukořistila Batmana i Budhu v odstínech modré :)..

...

Modrá krabice je taková surrealistická a málokomu se zalíbí, fialová je čistě rostlinná, zde se projevil nedostatek času, který výsledku jen prospěl. V sobotu odpoledne ještě přijela Gudrun a krátce nás zasvětila do techniky FIMO, každá jsme si odvezly naušnice.

V neděli před odjezdem jsem seště iniciativně chtěla přetřít své krásné nové krabice průhledným akrylovým lakem. Ten se ale nějak nevyvedl.. nechal nahoře bílý povlak - takže jsem zbytek dne strávila jeho umývání - naštěstí byl ředitelný vodou.. lepidlo na decoupage se ukázalo jako ideální povrch, zatím pořád drží bez problémů..

Odkazy:
Gudrun prodává své výtvory nejen z Fima i na Fleru.
Tady jsme nakoupily ty krabičky na decoupage.

Výtvarný kurz Řemesla jinak

4. září 2008 v 11:28 | Ellanor
Tři nové fotky - jeden smalt a dvakrát pískované sklo
5. - 9. 8. 2008

Dlouho jsem rozmýšlely se sestrou a mamkou kam bychom jely na letní výtvarný kruz. Naší největší touhou bylo smaltování. Nakonec jsem se shodly na jednom trochu experimentu. Kurz jménem Řemesla jinak Studia volného času v Čachnově a slibující propojení různých technik s meditací a větším duševním prožitkem. Kurz se konal v Sádku u Poličky, takže jsem pobyt v tamních končinách propojili s návštěvou Poličky a Litomyšle.
Po čtyři dny kurzu byly techniky rozděleny podle čtyř živlů, první den se pracovalo s ohněm - smaltem, druhý den přišla na řadu země - keramika a mozaika, třetí den vzduch - hedvábí a poslední den voda - sklenice a džbán.
První den jsem každá vyfasovaly čtverce z ocelového plechu, na jeden jsme vytvářely ciferník, na druhý mandalu. Podkladová vrstva smaltu je černá, do další světlé se proškrabuje základní vzor. Další barevné smalty se vrství podle potřeby. Měly jsme připravené rámečky, ale já jako jediná jsem to nechala jen tak, háček je na hodinovém strojku.

. . .

Kameninové hrnečky jsem měli vytočené předem, protože by to zabralo mnoho času a nestihly by uschnout. Jen jsme je zdobily engobami, já jsem zvolila motiv dřevěných špalků. Mozaikové květináče jsou asi jediná technika, která jde aspoň teoreticky dělat i v domácích podmínkách. Stačí staré kachličky, štípací kleště, lepidlo a spárovací hmotu.

. . .

Třetí den jsme malovaly hedvábí speciální technikou barev, které se fixují napařováním. Celý šál se napřed pokryl souvislou vrstvou barvy/barev a nechal uschnout. Poté se do něj vymývaly vzory vodou nebo jinou barvou. Člověk držel v druhé ruce fén, aby skvrnu vysušil ve správné fázi rozpití :)..

 
 

Reklama