Nápady

Brno, šiju

22. června 2017 v 23:47 | Ellanor
Příhlásila jsem se na kurz šití. Jsem z něho nadšená a aspoň stručně se tu s Vámi podělím o své dosavadní výtvory :). Šlo mi hlavně o to, naučit se šít pružnou látku, tedy úplet. Nelze říct, že bych se toho doposud bála, prostě mě to ani nenapadlo. Obyčejné tričko že si nemusím kupovat? No jistě, mnohem hezčí si ušiju doma :). A zdá se, že to jde i na mém obyčejném šicím stroji. V kurzu ovšem šiju na overlocku, což je hlavní kouzlo. Čáry-máry-fuk a super tričko je hotové... Tedy samozřejmě to jde takto rychle až při jisté dávce zkušeností, ale i tak už mám hmatatelné výsledky :)

Zatím mám jedno tričko na sebe, střih je podle jiného oblíbeného. Dále dětské tričko a kraťasy z jednoho dílu podle tohoto střihu. No a z nejnovější látky, luxusního bambusu, je nastříháno další slušňácké/kojící tričko a ze zbytku dětské letní tílko. Hodlám pokračovat sukničkami, šatičkami a možná i dalšími tričky na sebe. Uvidíme, jak se dostanu k overlocku. A nebo jak to pružné šití zprovozním na svém stroji :))...

Chodím do kurzu BRNO ŠIJE a myslím, že to není můj poslední kurz u nich :).. Jdou do hloubky a určitě bych se tam toho mohla hodně naučit. Ale tentokrát jde o to, být co nejefektivnější a nezabývat se vypracováváním krejčovských detailů. Kusy, kusy, metry, metry! :)) Nechodím tam totiž sama, vozím s sebou i malou pomocnici. Ta je většinu času hodná, ale občas taky ne. Chce se nosit, chce se dívat, chce šít taky :)...

Malované bodýčka

26. března 2017 v 18:45 | Ellanor
Ještěrce už jsou tři pryč a bodýčka jsou pomalu passé, takže bych tu mohla udělat takové stručné shrnutí :).. Koupit jednobarevné bodýčko totiž není takový problém, jak jsem se zezačátku obávala (Tesco to jistí) a malování přes šablonu je velmi jednoduché, rychlé a s efektním výsledkem :)..

Na první umělecké vyřádění jsem měla čas zhruba u půlročního mimina. Tehdy jsem zvolila motivy, které nevypadají, ale souvisí spolu. Vlastně to měla být hádanka "co mají společného hrášek, drak a hvězda?" ;)))

Dlouhé zimní večery

17. prosince 2016 v 0:52 | Ellanor
Dnes tu mám pro vás koláž. Moc textu k tomu nebude, protože bych se musela rozepisovat a o polotovarech to ani nemá cenu :).. Od té doby, co plus mínus stůněme (tzn už dva měsíce) se zkřížila má chuť šít a tvořit s touhou po pěkných dárcích pro dceru a hlavně nechystat ty vánoce na poslední chvíli.


Vánoční plány

17. listopadu 2016 v 2:39 | Ellanor
Vzhledem k tomu, že moje skoro-tříletá dcera nechodí na můj blog, můžu tu prozradit, co jí chystáme na vánoce i na narozeniny, které bude mít začátkem ledna :).

Začlo to tím, že jsem jí chtěla konečně došít panenku, kterou jsem začala vloni. Už rok ležela rozpracovaná v šuplíku. Před rokem jsem usoudila, že je to ještě brzo, že by s ní šlahla do kouta. Takže teď jsem panence ke spodničce začala šít šatičky a spoďárky a ještě chystám klobouček, toto a tamto.. postýlku a kabátek, nejvíc se bojím obličeje a vlasů.. celé to bude lněné a renesanční.. A dělám to jen v noci, aby to Ještěrka neviděla. Ovšem protože chodí spát skoro s náma, moc času na to nemám a sama se dostávám do spánkového skluzu.

Písmenkové kousátka

3. října 2016 v 23:59 | Ellanor
Mám šicí záchvat. Protože sem ale nechci dávat rozdělané projekty (reálně hrozí, že hotové je tu pak nikdy neuvidíte), vytáhnu něco z archivu. Vloni na podzim jsem ušila kousátka pro Elenku, Elišku a Šarlotu.

Snažím se používat barevně i hmatově co nejkontrastnější látky. Mám už i koupenou černobílou, ale na těchto kousátkách se tehdy ještě neobjevila. Používám odstřižky a nejoblíbenější jsou různé mančestry, (netřepivé) satény, len, bavlna, samet a různé stužky a šňůrky. Vevnitř je to vyplněno polštářovou výplní a v každém je všitá rolnička v nepromokavém obalu, aby se kousátko dalo prát :).. Snažím se švy sešívat co nejpevněji, aby nedošlo k roztržení.

Jak vidíte, z těchto tří písmen se pro účely fotografování žádné rozumné slovo poskládat nedá :))).

Malý projekt, taky projekt

31. července 2016 v 19:04 | Ellanor
(V článku jsou dvě nové fotky.) Dnes něco méně náročnějšího, protože i to se počítá. A čím míň se mi do toho chtělo (i když mi pomohla mamka, díky), tím větší radost mám, když to konečně dotáhnu do konce :).


Zkracovala jsem nové záclony (to byl proces na hodně dlouho:) a zbyly mi z nich pruhy látky, které mohly skončit opět v mých bezedných krabicích látek. A nebo jsem z nich mohla narychlo taky něco ušít. Třeba holčičí sukýnku na hraní :)..

Babička koupila tričkové šaty na lítačku. Fajn, to se hodí. Ovšem ten obrázek mi vyrazil dech. No nic, trochu to přemalujem a super punkové šaty jsou na světě :).. Někdo mi říkal, že by se o to hipsteři poprali a mám to za těžké prachy prodat :o)..

Malujeme barevně

15. února 2016 v 16:11 | Ellanor
Náš byt je čím dál dokončenější a tedy i čím dál krásnější :).. Tajně doufám, že jsme za polovinou práce. Snad ano, ale je toho tu ještě hodně. V poslední době jsme dokončili výmalbu stěn skoro ve všech místnostech. A jako bonus jsme se vrhli i na barvy... Obecně mi čtyři bílé stěny vadí. Vždy jsem interiér, kde bydlím, toužila rozbít tapetou, barvou apod, samozřejmě dobře promyšlenou. Navíc se nám potvrdilo, že bílé dveře (poličky, rámy obrazů) na barevné zdi vypadají fakt dobře :).

Dnešní článek o našem bytě jsem zařadila do kategorie Nápady, protože kromě mé malované zdi jsem pro Vás připravila seznam postřehů a rad, kterými jsem při malování byla (chtě nechtě) obohacena :).

Přikládám také časosběrné video pokojíčku naší Ještěrky. Na zelenou stěnu jsem nakreslila bílý strom. Trvalo mi to asi jeden den a v jedné chvíli jsem to chtěla přetřít zpět. Nakonec není tak hrozný :o).. Postupem času bude doplněn obrázky v bílých rámečcích. Dále poličkami na květiny a možná i trojrozměrnými motýly. Zní to přeplácaně, uznávám, budu to tam dávat postupně a snad to dopadne dobře :o).


Má sestřenice nedávno malovala u sebe na kolejích. Co vím, nedopadla moc dobře a zpětně z nás tahala různé rady. Tak tady jsou:

Šatičky pro Barbie

5. prosince 2014 v 22:49 | Ellanor
Vytáhla jsem staré šatičky na Barbie. Když to někomu řeknu, reakce lidí je vždycky "uuuž?!". Ve skutečnosti to ale není "už" ale "ještě". Před rokem jsme vyklízeli starý byt. V podstatě bylo potřeba přebrat celé moje dětství a většinu vyhodit. Nakonec jsem o tom - jak jsem například vyhodila do kontejneru své staré šaty na prodlouženou vlastnoručně šité a malované - článek nenapsala. Letělo toho hodně, ale něco nešlo. Například šatičky na Barbie (i s panenkou s ohýbacíma kolenama, tedy teď už jen s jedním) které jsem šila, když mi bylo možná tak 10 až 12. Nevylučuji, že i později, nebrala jsem to jako hraní si s panenkami, ale jako kreativní šití. Babička mi tehdy hodně pomáhala, myslím, že šít na stroji jsem tehdy ještě neuměla. Kombinovala jsem látky, vymýšlela střihy a šila to v ruce, případně jsem babičce špendlila jak to má ušít.


Každopádně šatičky jsem teď osvobodila z kufříku, oprala a věnovala jedné pětileté holčičce, která měla velkou radost. Předtím jsem si je ale vyfotila, abych měla záznam o svých šicích začátcích :).

Polštář Žížala

30. září 2014 v 22:40 | Ellanor
Tvořím, tvořím a pro samé tvoření není čas tvořit články. Takže jen stručně :). Uprostřed léta jsem ušila tuhle Žížalu. Původní záměr byl ten, aby Ještěrka nenarážela do zdi okolo hrací deky. Zezačátku neuměla regulovat směr svého plazení, natož se otočit na místě. Ušila jsem to ale s výhledem na víceúčelovost tohoto polštáře. Chvíli fungoval jako hranice mezi hrací částí a zbytkem obyváku, ale Ještěrka se ho rychle naučila přelézat, časem třeba bude jako zábrana v posteli mezi matrací a zdí apod.


Původně to mělo být velice rychlý tunel ze zbytků látek. Použila jsem opravdu jen striktně zbytky a nevyužité látky ze svých zásob (které se bohužel pranic nezmenšily), ale během tvoření jsem to musela trochu ozvláštnit. Není náhoda, že se tu lze dopočítat jednoho motýla, dvou koček, tří tulipánů, čtyř hvězd a pěti ryb.

Orlice na kousání

23. září 2014 v 23:49 | Ellanor
Posledních pár týdnů mám abnormální nutkání tvořit. Trávím tím veškerý volný čas na úkor všeho, co jde.. Například na úkor blogu. Dalo by se říct, že si tím léčím podzimní splín, já ale naštěstí žádný nemám, takže tvořím pro radost :))..

Kamarádům ze šermířské skupiny se v létě narodilo miminko a já jsem odpoledne před plánovaným zapíjením dostala nápad, který jsem se snažila asi během dvou a půl hodiny zrealizovat. Vymyslela jsem kousátko ve tvaru moravské orlice. No, stihnout to nešlo, protože složitý tvar bylo potřeba pečlivě obšít, ale po chvílích jsem to později dokončila a teď už má mimčo do čeho zatnout svou čelist (Ještěrka trénuje skus každou volnou chvilku, nechat jí prst v puse je velice riskantní :))..

. .

Orlice má křídla podšité šustivým igelitem, ale po vycpání už to skoro nešustí, takže poučení pro příště. Taky má uprostřed těla malé hrkátko, fazolky zašité v obalu od kontaktních čoček. Pevně věřím, že se to s tím bude dát prát, ukáže to ale až praxe :o). Takto složitý tvar obšít a hlavně převrátit naruby není žádná sranda. Chce to velkou dávku trpělivosti a času. (Jako nástroj na vytahování převrácené látky se mi nejlíp osvědčily kleštičky se špičkou, ale tupými konci.) Doporučuju taky zvolit hustý steh a podžehlení vlizelínem taky není blbý nápad. Jinak dopadnete jako já a na několika místech se vám to rozpadne. Na druhé fotce je vidět, že jsem to ustřihla příliš těsně u švu. Budete pak muset celé dílo obšít z líce hustým stehem, místo toho, abyste to projeli jen tak pro formu a krásu předním stehem (viz ryba na kousání).

Tahle orlice se mi, myslím, povedla a mám z ní radost :). I další kousátka jsou už ušité a budou tu následovat. Už ne historizující, zato více abstraktní :)..
 
 

Reklama